Viceprezident Pence se opřel do Sondlanda. Tvrdí, že se vymýšlí

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mike Pence
doporučujeme

Sondland dnes předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Velvyslanec vypovídal pod přísahou a zmínil také, že 1. září ve Varšavě Penceovi před jednáním s Ukrajinci řekl, že má obavy z toho, že vojenská pomoc je svázána s požadavkem ukrajinského vyšetřování. "Vzpomínám si, že jsem to zmínil před setkáním s (ukrajinským prezidentem Volodymyrem) Zelenským," řekl dnes Sondland.

"Viceprezident nikdy nevedl s Gordonem Sondlandem konverzaci o vyšetřování Bidenů, společnosti Burisma či o podmínění finanční pomoci Ukrajině případným vyšetřováním," uvedl Short. "Tato údajná diskuse, na kterou si velvyslanec Sondland vzpomněl, se nikdy nestala," dodal.

Sondland během veřejného slyšení prohlásil, že bylo zcela jasné, že Trumpova taktika vůči Ukrajině se nesla ve znamení něco za něco. Bílý dům totiž podmínil pozvánku do Bílého domu pro Zelenského vyšetřováním Bidena a jeho syna Huntera, který v minulosti na Ukrajině působil ve firmě Burisma.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo se sešel s Lavrovem, jednají o odzbrojení, Sýrii a Ukrajině

10.12.2019 17:43 Budoucnost odzbrojovacích dohod a krize v Sýrii a na Ukrajině mají být hlavními tématy jednání…

Demokraté představili část ústavní žaloby na Trumpa. Šílenství, reaguje…

10.12.2019 17:06 Aktualizováno Ve Sněmovně reprezentantů USA vzniká ústavní žaloba na Donalda Trumpa, která amerického prezidenta…

Vojenský letoun se zřítil v Drakeově průlivu, na palubě bylo 38 osob

10.12.2019 16:39 Aktualizováno Na jihu Chile se zřítilo vojenské letadlo s 38 lidmi na palubě. Stroj se ztratil z radarů v…

Rozvrácená FBI? Trump se zhurta pustil do šéfa agentů

10.12.2019 15:52 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru kritizoval šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama