Virginie se obává protestu příznivců zbraní, platí mimořádný stav

Tisíce stoupenců amerického ústavního práva nosit zbraně dnes vyšly do ulic Richmondu, hlavního města státu Virginie. Demokratický virginský guvernér Ralph Northam z obav před možnými násilnostmi vyhlásil mimořádný stav a zakázal ozbrojeným lidem vstup do blízkosti richmondského Kapitolu, tedy sídla vlády a místního zákonodárného sboru.

Policie USA

Obavy z nepokojů se ale nepotvrdily. Protest, který se uskutečnil pod přísným policejním dohledem, byl pokojný. Podle policejního mluvčího nikdo nebyl zraněn ani zadržen. Informovala o tom agentura AP.

Důvodem demonstrace aktivistů hájících právo nosit zbraně je rozhodnutí místního demokraty ovládaného zákonodárného sboru. Ten odsouhlasil několik opatření k omezení nákupu zbraní. Podle tří dosud schválených právních předpisů je povolen nákup jen jedné krátké střelné zbraně měsíčně, vyžadovány jsou prověrky minulosti kupujícího při koupi jakékoli střelné zbraně a místní správy mohou vydat zákaz nosit zbraně do parků a veřejných budov.

Demokraté v tomto americkém státě tradičně se hlásícím ke zbraním získali většinu v obou komorách zákonodárného sboru v loňských listopadových volbách. Poté, co se letos ujali funkcí, začali se zbraňovými omezeními, což zastánce volného přístupu ke zbraním rozhněvalo.

Tisíce demonstrantů, mezi kterými byli většinou běloši a muži, se v centru města shromáždily navzdory chladnému počasí. Mnoho protestujících bylo v maskáčovém oblečení a někteří mávali vlajkami se vzkazy vyjadřujícími podporu prezidentu Donaldu Trumpovi, popsala agentura AP.

Trump příznivce zbraní již v sobotu podpořil, kdy na twitteru napsal, že druhý ústavní dodatek, který Američanům právo na držení zbraní garantuje, je ve Virginii v ohrožení. "Tohle se stane, když budete volit demokraty. Vezmou vám zbraně," uvedl Trump.

Virginské úřady se obávaly, že akce, na které pořadatelé očekávali až 50.000 lidí, by mohla přerůst v násilnosti. Účast totiž přislíbili i krajně pravicoví radikálové a milicionářské spolky, proti kterým svolali protidemonstrace antifašistické a levicové organizace.

Největší obavy měli místní představitelé z toho, že se mohou opakovat násilnosti, které se odehrály v srpnu 2017 v Charlottesville rovněž ve Virginii. Tehdy procházely centrem města stovky bělošských rasistů a neonacistů a provolávaly rasistická hesla, mnozí z účastníků hajlovali nebo viditelně nesli nacistické symboly. Demonstrace byly oficiálně svolány na protest proti odstraňování konfederačních symbolů. Když se shromáždil dav místních lidí, kteří dávali najevo odpor k neonacistické či rasistické ideologii, došlo ke střetům. Nejtragičtější okamžik nastal, když se jeden z bělošských extremistů James Alex Fields rozjel autem proti skupině odpůrců rasismu a zabil přitom dvaatřicetiletou ženu a tři desítky dalších lidí zranil.

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Související:

Právě se děje