V USA koketují s virtuální výukou. Pro zahraniční studenty jde o velký otazník

V souvislosti s razantním nárůstem případů koronaviru se určité americké univerzity chystají na podzim přejít na virtuální výuku. Některé z nich tak nebudou vyžadovat osobní přítomnost studentů. Pro zahraniční studenty to s největší pravděpodobností bude znamenat, že budou nuceni Státy opustit.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Americká vláda před několika dny oznámila, že v případě náhrady prezenční výuky výukou virtuální nebude zahraničním studentům umožněno dále pobývat na území Spojených států. V případě nerespektování tohoto nařízení by mohlo studentům hrozit až vyhoštění.

Studenti, kteří v zemi pobývají na základě studijního víza typu F-1 a M-1, budou dle zprávy Imigračního a celního úřadu moci zažádat o přestup na jinou školu, která jim prezenční výuku umožní, v případě, že budou chtít nadále ve Spojených státech zůstat. Mezi univerzitami, které plánují prezenční výuku kvůli koronaviru zrušit, je i Harvard.

Dle oficiálního vyjádření úřadu se toto nařízení nevztahuje na studenty, jejichž studium je založeno na kombinaci online výuky s prezenční. Těm by mělo být umožněno přejít zcela na virtuální výuku. Omezení se tak týká pouze studentů, jejichž studijní program probíhá běžně v prezenční formě.

Stejně tak by se nařízení vlády nemělo vztahovat na držitele víza typu F-1 absolvujících tzv. „optional practical training“, kterým je v rámci jejich studijního programu umožněno rok po jeho ukončení pracovat ve Spojených státech, jak pro MSNBC uvedla mluvčí Imigračního a celního úřadu.

Dle Institutu mezinárodního vzdělávání tvoří v Americe podíl zahraničních studentů vysokých škol a univerzit zhruba 5,5 %, tedy asi 1,5 milionu. Zákaz pobytu těchto studentů na území Spojených států se tak pravděpodobně značně podepíše na odvodu finančních příspěvků těmto vzdělávacím institucím, neboť drtivá většina z nich si hradí studium sama.

Imigrační úřad zároveň uložil všem americkým univerzitám a vysokým školám povinnost informovat výměnné a zahraniční studenty o změnách v rámci výuky během deseti dnů od vydání daného rozhodnutí v případě, že semestr zahájí v běžném režimu, ale následkem pandemického vývoje v zemi budou nuceni přestoupit na výuku distanční. Stejně tak musejí o dané skutečnosti informovat veškeré studenty, kteří se rozhodnou pro zápis předmětů, jejichž výuka bude po novu probíhat pouze distančně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

07.08.2020 17:15 Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový…

Trump zakázal obchodovat s vlastníky TikToku a WeChatu, Čína se ohradila

07.08.2020 15:24 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované…

FBI dopadla uprchlého vězně, na útěku byl 46 let

07.08.2020 10:22 Vězeň, kterému se podařilo uprchnout z vězení před 46 lety, je už zase zpátky v cele, ohlásil…

Demokraté chtějí, aby Fed bojoval proti rasovým nerovnostem

07.08.2020 09:10 Američtí zákonodárci z opoziční Demokratické strany představili nový návrh zákona, který by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama