Vítání nového roku a padající koule na Times Square? Ano, ale letos jinak

Tradiční spouštění křišťálové koule na Times Square vítající příchod nového roku proběhne i letos, ovšem netradičně. Veřejnosti zůstane newyorská Times Square uzavřena. Novoroční odpočet budou na místě moci sledovat pouze lidé, kteří v první linii bojují s koronavirovou pandemií, a jejich rodiny.

New York oslavuje příchod nového roku
doporučujeme

Tradiční novoroční spouštění křišťálové koule a silvestrovské oslavy na Manhattanu každoročně přilákají statisíce lidí. Letos se však i většina Newyorčanů bude muset připojit ke zbytku světa a sledovat celou událost alespoň ze svých domovů. 

I navzdory koronavirové pandemii se ale organizátoři novoročních oslav v americkém New Yorku odmítli své tradice vzdát. Šéf sdružení Times Square Alliance Tim Tompkins pro New York Times uvedl, že spuštění koule nebylo pro pořadatele otázkou. Problematická byla dle něj organizace zbytku večera včetně hudebních vystoupení a obrovských davů lidí.

Nakonec se proto sdružení rozhodlo poprvé za několik desítek let celou Times Square uzavřít. Přístup bude povolen pouze produkčním a několika desítkám pracovníků v první linii s rodinami, kteří byli nasazeni do boje s pandemií. Ve středu vyzval newyorský policejní sbor veřejnost k přísnému dodržení nařízení.

Policejní složky tak jako každý rok uzavřou okolní ulice a na jednotlivých stanovištích budou blokovat přístup na scénu. Zákaz vstupu za policejní zátarasy platí od třetí hodiny odpoledne místního času. Zároveň však bude letos na ulicích v New Yorku oproti předchozím ročníkům nasazeno až o 80 % méně policistů.

Oslav přímo na místě se zúčastní jen zhruba 40 lidí. Ti budou mít pro sebe speciálně vyhrazený prostor sestavený z několika bariér. Pořadatelé tak chtějí vyjádřit symbolické poděkování těm, kteří denně nasazují své životy pro ostatní v dobách koronavirové pandemie.

Hudební vystoupení proběhnou jako tradičně, ovšem v rámci dodržení veškerých bezpečnostních opatření vydaných státem. Mezi letošními účinkujícími se objeví Gloria Gaynor, Jennifer Lopez, Billy Porter nebo Cyndi Lauper. Speciální opatření se budou vztahovat i na jednotlivé televizní stanice, které budou celou událost z místa živě přenášet.

Křišťálová koule byla na Times Square poprvé spuštěna roku 1907. Od té doby byla tato tradice přerušena jen dvakrát, a to v letech 1942 a 1943 jakožto součást bezpečnostních opatření během druhé světové války. I tehdy se však davy lidí shromáždily na Times Square, aby příchod nového roku náležitě oslavily.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, varuje vědec. Upozornil na veřejností opomíjený faktor…

19.01.2021 00:01 NÁZOR - Někteří lidé po podání vakcíny proti koronaviru zemřou, i kdyby byla stoprocentně bezpečná,…

Nastupující americká viceprezidentka Harrisová se vzdala křesla v Senátu

18.01.2021 21:52 Kamala Harrisová se dnes po čtyřech letech ve funkci oficiálně vzdala svého křesla v Senátu, aby se…

FBI prověří před inaugurací 25 tisíc členů národní gardy

18.01.2021 20:55 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provede před středeční inaugurací demokrata Joea…

Notebook Pelosiové mohl skončit u Rusů, vyšetřuje to FBI

18.01.2021 19:53 Americké úřady vyšetřují, zda jedna z účastnic nepokojů v sídle Kongresu ze začátku měsíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama