Vláda USA usiluje o obnovení trestu smrti pro Carnajeva, rodiče jedné z obětí jsou proti

Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek oznámilo, že se obrátí na Nejvyšší soud Spojených států ve snaze obnovit trest smrti pro jednoho z pachatelů bombového útoku při bostonském maratonu roku 2013.

Džochar Carnajev podezřelý z útoků v Bostonu byl zadržen
doporučujeme

Džochar Carnajev společně se svým bratrem Tamerlanem dvěma bombami zabili tři lidi a dalších více než 260 zranili. Staršího Tamerlana následně zabila policie, původní trest pro Džochara nedávno zrušil odvolací soud.

Mladšího ze sourozenců čečenského původu v roce 2015 federální porota uznala vinným ve všech 30 bodech obžaloby. Rozhodla, že za nastražení bomby, která zabila osmiletého chlapce a 23letou čínskou studentku mu přísluší trest smrti. Odvolací soud rozsudek o vině potvrdil, na konci července ale nařídil konání nového procesu čistě kvůli stanovení výše trestu. Argumentoval při tom nedostatečně pečlivým výběrem porotců.

Bostonská prokuratura plánuje toto rozhodnutí zvrátit u Nejvyššího soudu. Rozhodla se na něj obrátit poté, co zvážila názory obětí atentátu, řekl podle agentury Reuters státní zástupce Andrew Lelling.

"Doufáme v to, že výsledkem bude obnovení původního trestu a že nedojde na nové projednávání trestu smrti," sdělil médiím. Americký ministr spravedlnosti William Barr už předtím avizoval, že jeho rezort se nespokojí s jiným než nejvyšším trestem. Tento postup na začátku srpna podpořil i americký prezident Donald Trump.

Všechny oběti útoku v cílovém prostoru bostonského maratonu ale věc nevidí stejně, píše Reuters. Rodiče zabitého osmiletého chlapce ministerstvo spravedlnosti vyzvali, aby o trest smrti pro Carnajeva neusilovalo. Jeho právník David Patton zase vyzýval prokurátory, aby se v zájmu uzavření tragické kapitoly přiklonili k doživotnímu odnětí svobody.

Bratři Carnajevovi v dubnu 2013 rozpoutali v Bostonu několikadenní drama, když odpálili dvě podomácku vyrobené bomby a následně se pokusili z města uprchnout. Ve dnech po atentátu zabili jednoho policistu, Tamerlan pak zemřel při přestřelce se strážci zákona. Jeho mladší bratr po zatčení prohlásil, že útok byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook zakázal politické reklamy odkazující na zfalšování voleb v USA

01.10.2020 09:22 Americká technologická společnost Facebook zakázala na své vlajkové sociální síti a rovněž aplikaci…

Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

30.09.2020 21:45 Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel.…

Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

30.09.2020 21:25 Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali …

Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

30.09.2020 20:42 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama