Volby USA: Biden dál zvyšuje náskok ve státě Georgia, Trump trvá na svém vítězství

Demokrat Joe Biden dál zvyšuje náskok nad současným americkým prezidentem Donaldem Trump při sčítání volebních lístků ve státě Georgia. Nyní vede již o 11.596 hlasů, informovala agentura Reuters.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Georgia byla označována za jeden z klíčových států v prezidentských volbách. Biden už nicméně má na kontě dostatečný počet volitelů, aby se mohl stát příštím prezidentem USA.

Respektovaná americká média v sobotu na základě odhadu výsledků v Pensylvánii a Nevadě označila za vítěze prezidentského klání demokrata Bidena. Podle CNN má nyní k dispozici 279 volitelů, přičemž ke zvolení jich je zapotřebí jen 270. Prezident Trump získal zatím 214 volitelů. Výsledek je dál nejasný ve čtyřech státech: Severní Karolíně, Georgii, Arizoně a na Aljašce. Například na Aljašce začnou hlasy zaslané poštou sčítat až dnes. Očekává se ale, že zde zvítězí Trump.

V Georgii podle posledních údajů sondážní agentury Edison Research Biden svůj náskok na současného prezidenta zvýšil na 11.596 hlasů. Stát v jižní části USA vysílá do sboru volitelů 16 zástupců, kteří naposledy pro demokrata hlasovali v roce 1992. Trump navzdory nepříznivému vývoji na twitteru v pondělí uvedl, že "Georgia bude velkým prezidentským vítězstvím, jak tomu bylo o volební noci".

V případě, že oba kandidáty nakonec dělí méně než půl procentního bodu, umožňují zákony státu Georgie zažádat o přepočtení hlasů.

Také v Severní Karolíně podle Edison Research přibývá s pokračujícím sčítáním hlasů pro bývalého viceprezidenta. Trump nyní v tomto státě vede už jen s 50 procenty hlasů, Biden má 48,7 procenta. V Arizoně se naopak snižuje Bidenův náskok. Po sečtení 98 procent hlasů má demokrat 49,4 procenta hlasů, republikán Trump rovných 49 procent.

Bidenovi a jeho budoucí viceprezidentce Kamale Harrisové už ke zvolení gratulovali představitelé řady zemí světa. Současný prezident Donald Trump ale zatím porážku neuznal. Několikrát naopak prohlásil, že on volby vyhrál a demokraty bez důkazů obvinil, že volby zfalšovali.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šíření covidu v USA opět nabralo na síle, počty nakažených i mrtvých jsou…

04.12.2020 20:45 Aktualizováno Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru a statistiky dosahují bezprecedentních…

Američtí zdravotníci pod náporem nemocných prosí guvernéry o pomoc

04.12.2020 19:25 Epidemie covidu-19 ve Spojených státech po týdnech nepříznivého vývoje nejeví známky zpomalování a…

Republikány rozdělují fámy o spiknutí před volbami v Georgii

04.12.2020 17:19 Americký prezident Donald Trump si ani měsíc po konci hlasování nepřestává stěžovat na …

Úřady vyšetřovaly kvůli korupci dva lidi z okolí Trumpa, zjistil list New…

04.12.2020 16:05 Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti ohledně možných úplatků v Bílém domě výměnou za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama