Volby v Kanadě budou napínavé. Dostane Trudeau výprask? Kampaň byla špinavá

Kanadu čekají v pondělí volby do federálního parlamentu. O 338 křesel se v tomtéž počtu obvodů ucházejí členové šesti politických stran, z nichž dvě připadají v úvahu, že budou sestavovat vládu. Liberální strana a Konzervativní strana se u moci střídají v Kanadě po 152 let, od roku 1867, kdy Kanada získala nezávislost na Británii.

Minulým volbám v roce 2015 dominovali liberálové a jejich mladý předseda Justin Trudeau. Podařilo se jim získat většinu parlamentních křesel a sestavit většinovou vládou. Trudeau tento úspěch tentokrát nejen nezopakuje, ale nemusí volby ani vyhrát.

Průzkumy totiž dávají liberálům pouze minimální náskok před konzervativci Andrewa Scheera, jeden z posledních dokonce počítal s tím, že konzervativci získají 32 zatímco liberálové 31 procenta hlasů. Ostatní zatím dávají jednoprocentní náskok liberálům. Příští kanadská vláda tak může být menšinová, jak tomu bylo od konce 19. století už třináctkrát. Klasickou formální vládní koalici měla pouze za první světové války.

Jako případný koaliční partner by pro liberály přicházela v úvahu Nová demokratická strana (NDP) syna indických přistěhovalců Jagmeeta Singha nebo Zelení, jež vede Elizabeth Mayová. První z nich dávají průzkumy přes 18 procent hlasů, podpora Zeleným kolísá kolem osmi procent.

Strana Québecký blok sice může získat zhruba sedm procent hlasů, ale orientuje se především na provinční záležitosti a nebývá oslovována coby partner na federální úrovni. Lidová strana vznikla loni a voleb se účastní vůbec poprvé. Podle průzkumů může získat kolem čtyř procent hlasů.

Singh je sikh a voliče objížděl s turbanem na hlavě, včetně Québeku, který nedávno zákonem zakázal veřejně činným osobám nosit jakékoli náboženské symboly. Řekl, že je připraven spolupracovat s liberály, pokud budou vládnout, aby pomohl zastavit vliv konzervativců.

Čtyřicetidenní kampaň provázely osobní útoky hlavních politických rivalů a ty mířené na Trudeaua připravily liberály o počáteční vedení. V září se v tisku objevila fotografie z večírku z roku 2001. Justin Trudeau je na ní zachycen se začerněným obličejem na party pořádané na téma arabské noci. Omluvil se s tím, že ačkoli tehdy to tak nechápal, dnes může být jeho počínání považováno za rasismus. Scheer k tomu prohlásil, že Trudeau není důvěryhodný, protože masky nosí stále, a také to, že začernit si obličej bylo podle něj rasismem v minulosti stejně jako nyní.

Trudeauovi uškodil i případ poslankyně Jody Wilsonové-Raybouldové. Premiér tuto bývalou členku své strany a ministryni spravedlnosti z řad liberálů vyloučil za její neústupnost v případu québecké firmy SNC Lavalin. Chtěl firmu ušetřit soudního stíhání za podplácení v Libyi, ale Wilsonová-Raybouldová mu nedala za pravdu. Tato právnička z rodiny indiánů kandiduje nyní jako nezávislá. Trudeauovi případ škodí hned v několika směrech - považuje se za propagátora práv žen a minorit, avšak jeho snaha chránit SNC poukazuje na jeho svazky s podnikatelským prostředím.

Federální kampaň je v Kanadě fyzicky náročná - kandidáti objíždějí deset provincií a tři teritoria. Nejvíc pozornosti ale věnují třem provinciím s největším počtem obyvatel, tedy Ontariu, Québeku a Britské Kolumbii, jejichž zástupci obsadí téměř tři čtvrtiny parlamentních křesel.

Byť se z vnějšího pohledu kanadská ekonomika zdá být v dobré kondici - kampaň se vede v době historicky nízké míry nezaměstnanosti - Kanaďané považují životní náklady za příliš vysoké, takže kampani dominovala ekonomická témata. Velký problém je drahé bydlení. Trudeau slíbil, že bude-li vládnout, zavede daň z nemovitostí lidí, kteří v zemi trvale nežijí, což má bránit spekulacím s nemovitostmi z ciziny. Kanaďané po Američanech a Švýcarech utratí nejvíc peněz za předepsané léky a liberálové, ale i NDP a Zelení, slibují rozšíření zdravotního pojištění na léky. Scheer tohoto plánu využívá pro svůj argument neudržitelného se zadlužování země.

Let’s keep going. Vote Liberal. #ChooseForward pic.twitter.com/iJEEyQu8nJ

— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) October 18, 2019

Trudeau vyzval voliče, aby si vybrali mezi silnou vládou, které půjde o blaho Kanaďanů, anebo návratem ke "starým špatným časům", jaké pamatují za konzervativní vlády jeho předchůdce Stephena Harpera. Scheer, který je ještě o sedm let mladší než 47letý Trudeau, je odpůrcem potratů a propagátorem rozpočtových škrtů, má přezdívku "usmívající se Harper" a slibuje, že do pěti let zkoriguje rozpočtový schodek.

Podle Trudeaua vedli letos konzervativci jednu z "nejšpinavějších a nejodpornějších" kampaní vůbec. O atmosféře napovídá na Kanadu nezvyklá situace - Trudeau na jedno setkání v Ontariu s voliči přišel s 90minutovým zpožděním a v neprůstřelné vestě, jež byla vidět pod košilí. Doprovázelo ho nezvykle mnoho členů ochranky v civilu i uniformách. Jeho žena Sophie Grégoire, která měla setkání zahájit, nepřišla vůbec. Vysvětlovalo se to jako nezbytné opatření proti blíže neupřesněné hrozbě.

Související

Více souvisejících

Justin Trudeau Kanada volby v Kanadě volební kampaň Andrew Scheer (kanadský politik)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Naše vojáky na Ukrajině nechceme, řekli rozhodně Poláci. Jednotky NATO taky ne

Více než 70 procent Poláků neschvaluje vyslání svých vojáků ani vojáků Severoatlantické aliance na Ukrajinu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který provedl institut IBRIS pro polský deník Rzeczpospolita.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy