Volby v USA 2020: V Nevadě se hlasování protáhne, incidentů je ale minimum

Méně než pět hodin před uzavřením posledních volebních místností se na řadě míst Spojených států dál tvoří dlouhé řady lidí, kteří chtějí odevzdat svůj hlas. Hlasování se zatím obešlo bez vážnějších incidentů, informovala agentura AP.

Na ostrově Staten Island slouží jako volební místnost zdejší kostel.
doporučujeme

Volební místnosti se uzavřely již ve více než polovině amerických států. Lidé, kteří se ještě před uzavřením místností zařadili do front, mohli svůj hlas odevzdat.

Podle agentury AP se zatím volby, při kterých Američané vybírají nejen příštího prezidenta, ale také členy Sněmovny reprezentantů, třetinu senátorů a v některých státech i guvernéry, obešly bez větších incidentů.

Některá místa sice hlásí menší problémy, ty jsou ovšem při všech volbách běžné. Někde se otevřely volební místnosti později, než měly, v některých okresech v Georgii, Ohiu, Pensylvánii či Texasu špatně fungovaly volební přístroje či software.

V Nevadě soudce po stížnosti kampaně prezidenta Donalda Trumpa nařídil, aby v oblasti města Las Vegas zůstaly tři desítky volebních místností otevřené o hodinu déle. Podle stížnosti se totiž otevřely později, než měly. Volit se v nich tak bude moci i po 4:00 SEČ, kdy se ve zbytku Nevady hlasovat přestane.

Zvláštností letošních voleb jsou problémy spojené s pandemií covidu-19 a opatřeními, které je doprovází. V Des Moines, hlavním městě státu Iowa, se porouchal v jedné z volebních místností přístroj na skenování volebních lístků. Lidé totiž měli mokré ruce od dezinfekce, když se lístků dotýkali, a nahromaděná tekutina tak následně způsobila, že skener přestal fungovat. Opravit se jej podařilo asi po hodině. Volební komisaři následně dezinfekci přesunuli blíž ke vchodu, aby voličům stihly uschnout ruce, než do nich vezmou hlasovací lístky.

Objevily se ale i závažnější incidenty. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se musel zabývat automatizovanými hovory, které lidi vyzývaly, aby dnes zůstali doma.

Agentura pro kybernetickou bezpečnost ministerstva vnitřní bezpečnosti dnes uvedla, že nezaznamenala do poledne místního času žádné vnější známky aktivity s cílem volby narušit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zrychluje. 60 milionů nakažených, posledních 5 milionů za 8 dní

25.11.2020 21:41 Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se objevil loni v prosinci v Číně, první…

V USA stoupá počet lidí, kteří bojují s nedostatkem potravin

25.11.2020 21:02 Ve Spojených státech na podzim přibývá obyvatel, kteří bojují s nedostatkem potravin. V dnešním…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

"Zastavte toto monstrum." Konference OSN k výročí konce války v Bosně…

25.11.2020 14:44 Konference uspořádaná v sídle OSN při příležitosti 25. výročí konce války v Bosně přerostla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama