Volby v USA a problém pro Trumpa: Biden je populárnější než Clintonová v roce 2016

Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden je mezi americkými voliči daleko méně neoblíbený, než byla před čtyřmi lety ve stejném bodě předvolební kampaně někdejší neúspěšná uchazečka o Bílý dům Hillary Clintonová.

Joe Biden
doporučujeme

Vyplývá to z průzkumu televize NBC a listu The Wall Street Journal (WSJ). Biden přitom nyní nad svým republikánským sokem Donaldem Trumpem vede v celonárodních průzkumech v průměru o více než osm procent, uvádí server RealClearPolitics.

Podle stanice NBC je rozdíl v nepopularitě jednou z největších odlišností letošní kampaně oproti volbám před čtyřmi lety. NBC a WSJ provedli průzkum v roce 2016 v období, kdy si Clintonová již zajistila nominaci, ale ještě ji jako kandidátku oficiálně nepotvrdil sjezd strany, což je situace, v níž se nyní nachází Biden. Na někdejší první dámu a ministryni zahraničí tehdy nahlíželo pozitivně 33 procent dotazovaných, zatímco 55 procent ji vnímalo nepříznivě. Bilance nynějšího prezidenta Donalda Trumpa tehdy byla ještě horší, jeho poměr mezi příznivým a negativním náhledem voličů byl 29 ku 60.

Letošní situace je však u obou kandidátů výrazně lepší, a to zejména u demokratického uchazeče. Bidena nyní vnímá v dobrém světle 37 procent dotazovaných registrovaných voličů a jen o jedno procento více jich na něj nahlíží negativně. Bilance se vylepšila rovněž u Trumpa: Pozitivní náhled má 40 procent dotazovaných, negativní 51 procent. Vylepšení u současného prezidenta přitom NBC přičítá tomu, že se mu podařilo kompletně ovládnout Republikánskou stranu, zatímco před čtyřmi lety byl v rámci ní stále outsiderem.

Z těchto údajů mimo jiné vyplývá, že asi čtvrtina voličů má na Bidena nadále neutrální názor. Podle NBC tak má Trumpova kampaň k dispozici ještě velký prostor, aby svého demokratického soka negativně vymezila a tyto "nerozhodnuté" od podpory Bidena odlákala.

Někdejší viceprezident v administrativě Baracka Obamy přitom musí ještě přesvědčit především nejmladší voliče, mezi nimiž jej negativně vnímá 35 dotazovaných oproti 26 procentům pozitivních ohlasů.

Řada různých údajů tak poukazuje na to, že by mohl mít Biden v listopadu větší šanci na úspěch než Clintonová před čtyřmi lety. Kromě toho, že je výrazně méně neoblíbený, má Biden nyní také větší náskok v celonárodních průzkumech, než jaký měla v roce 2016 někdejší první dáma. K bývalému viceprezidentovi se také kloní více voličů, kteří negativně nahlíží na oba kandidáty. V této skupině přitom v roce 2016 zvítězil Donald Trump.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na západě USA hrozí velké zemětřesení. Podle vědců je čím dál…

14.07.2020 16:06 Loňské zemětřesení v Jižní Karolíně o síle 7,1 Richterovy škály otevřelo obrovské trhliny v zemi,…

Vydejte se ve stopách Che Guevary. Byt slavného revolucionáře je na prodej

14.07.2020 14:14 Argentina nabídla k prodeji byt kontroverzního marxistického revolucionáře Ernesta "Che" Guevaryho.…

Američané slavili nezávislost na cestách. Experti se bojí dalšího nárůstu…

14.07.2020 12:12 Odborníci v oblasti veřejného zdraví varují, že mobilita je jedním z rizikových faktorů přenosu…

Nejvyšší soud USA uvolnil cestu k obnově federálních poprav

14.07.2020 10:10 Americký nejvyšší soud povolil po 17 letech přestávky obnovit v USA federální popravy. Zrušil tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy