Volby v USA: Modré tsunami se nekoná. O vítězi by mohl rozhodnout jeden hlas

KOMENTÁŘ – Prezidentské volby ve Spojených státech zatím nemají vítěze a možností, jak se prokousat k magickému číslu 270, ubývá. Současně mizí naděje demokratů na zisk většiny v horní komoře Kongresu. Těsný souboj se odehrává i ve Sněmovně.

Volby v USA, ilustrační foto

Prezidentské volby

Predikce, které předpovídaly landslide v podání Joe Bidena, se příliš nenaplnily. Vzhledem k rekordnímu počtu absenčních voličů a průtahům spojeným s ověřováním a počítáním hlasů se v úterý pozornost přesunula na ty státy, které ohlásí výsledky první a napoví tak, jakým směrem se volby budou nadále ubírat.

Klíčovým státem byla Florida. Z matematického hlediska by zisk Floridy Bidenovi nabídl výbornou startovní pozici. Úřadující prezident Donald Trump tento slunečný stát s 29 voliteli ovšem nutně potřeboval, aby byl schopen se v souboji nadále udržet. Díky obrovské podpoře místní latino-americké komunity, a to především v Miami-Dade County, Trump Floridu získal rozdílem 3 % hlasů.

Ve hře byl letos i Texas, který se ovšem dle očekávání přiklonil na stranu prezidenta. Trump zde vyhrál rozdílem pouhých 6 %, což je zhruba o 3 % méně než před čtyřmi lety. Ve hře ale zůstávají další dva jižanské tradičně republikánské státy Arizona a Georgia. Zatímco v Georgii si prozatím udržuje těsný náskok prezident Trump, Arizonu s téměř 90 % sečtených hlasů ovládá Biden.

Právě Arizona bude pro Bidena nyní rozhodující. Klíčem k prolomení většinové hranice pro něj budou tři státy: Wisconsin, Michigan a Nevada. Oba kandidáti mají zároveň v hledáčku Pensylvánii, kde se ovšem finálního výsledku dočkáme až za několik dní. Díky zisku jednoho volitele v Nebrasce by ji ale Biden nepotřeboval. S kombinací Arizony, Wisconsinu, Michiganu a Nevady by si zajistil 269 hlasů, s jedním hlasem navíc v Nebrasce potřebných 270.

Wisconsin a Michigan by měly ohlásit výsledky za pár hodin. Do těch průběžných už se začínají promítat i hlasy absenčních voličů, které dle předpokladů pomalu dávají Bidenovi těsnou výhodu. Arizona a Nevada by měly konečné výsledky ohlásit zítra. 

Kongres

Zklamáním pro demokraty bude letos patrně Senát. V něm se letos měnila 1/3 senátorů. Demokraté obhajovali 12 křesel, republikáni 23, přičemž demokraté usilovali o přeobsazení alespoň tří pro zisk těsné většiny. Navzdory velkým očekáváním se tak ale zřejmě nestane.

Ve hře byla pro demokraty především křesla v Severní a Jižní Karolíně, Coloradu, Arizoně a v Maine. V Severní Karolíně se stále na výsledky čeká. Sečteno je ale téměř již 95 % hlasů a demokratický vyzyvatel Thoma Tillise, Cal Cunningham, stále zaostává rozdílem necelých 2 %. O překvapení včerejšího večera se postaral úřadující senátor v Jižní Karolíně Lindsey Graham, který demokrata Jamieho Harrisona porazil o téměř 13 %, což je výsledek výrazně vybočující z míry chybovosti, se kterou kalkulovaly průzkumy. 

Demokraté navíc ztratili křeslo v Alabamě, velmi těsný souboj mezi sebou aktuálně vedou úřadující senátor Gary Peters v Michiganu a jeho vyzyvatel John James. Na výsledky se také čeká v Georgii, kde průběžná data zatím hovoří ve prospěch republikánů, a v Maine, kde se také čekal vcelku jiný výsledek. Republikánka Susan Collinsová si patrně úřad díky svému 8% vedení s většinou již sečtených hlasů udrží.

O vítězství se demokraté postarali v Arizoně a Coloradu, kde se úřadu nově chopí bývalý astronaut, demokrat Mark Kelly a John Hickenlooper. Těsnější je i souboj obou stran ve Sněmovně. Republikáni si letos polepší, z průběžných výsledků hlašených jednotlivými okrsky však jasně vyplývá, že demokraté si většinu nadále udrží.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje