Volby v USA: Modré tsunami se nekoná. O vítězi by mohl rozhodnout jeden hlas

KOMENTÁŘ – Prezidentské volby ve Spojených státech zatím nemají vítěze a možností, jak se prokousat k magickému číslu 270, ubývá. Současně mizí naděje demokratů na zisk většiny v horní komoře Kongresu. Těsný souboj se odehrává i ve Sněmovně.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

Prezidentské volby

Predikce, které předpovídaly landslide v podání Joe Bidena, se příliš nenaplnily. Vzhledem k rekordnímu počtu absenčních voličů a průtahům spojeným s ověřováním a počítáním hlasů se v úterý pozornost přesunula na ty státy, které ohlásí výsledky první a napoví tak, jakým směrem se volby budou nadále ubírat.

Klíčovým státem byla Florida. Z matematického hlediska by zisk Floridy Bidenovi nabídl výbornou startovní pozici. Úřadující prezident Donald Trump tento slunečný stát s 29 voliteli ovšem nutně potřeboval, aby byl schopen se v souboji nadále udržet. Díky obrovské podpoře místní latino-americké komunity, a to především v Miami-Dade County, Trump Floridu získal rozdílem 3 % hlasů.

Ve hře byl letos i Texas, který se ovšem dle očekávání přiklonil na stranu prezidenta. Trump zde vyhrál rozdílem pouhých 6 %, což je zhruba o 3 % méně než před čtyřmi lety. Ve hře ale zůstávají další dva jižanské tradičně republikánské státy Arizona a Georgia. Zatímco v Georgii si prozatím udržuje těsný náskok prezident Trump, Arizonu s téměř 90 % sečtených hlasů ovládá Biden.

Právě Arizona bude pro Bidena nyní rozhodující. Klíčem k prolomení většinové hranice pro něj budou tři státy: Wisconsin, Michigan a Nevada. Oba kandidáti mají zároveň v hledáčku Pensylvánii, kde se ovšem finálního výsledku dočkáme až za několik dní. Díky zisku jednoho volitele v Nebrasce by ji ale Biden nepotřeboval. S kombinací Arizony, Wisconsinu, Michiganu a Nevady by si zajistil 269 hlasů, s jedním hlasem navíc v Nebrasce potřebných 270.

Wisconsin a Michigan by měly ohlásit výsledky za pár hodin. Do těch průběžných už se začínají promítat i hlasy absenčních voličů, které dle předpokladů pomalu dávají Bidenovi těsnou výhodu. Arizona a Nevada by měly konečné výsledky ohlásit zítra. 

Kongres

Zklamáním pro demokraty bude letos patrně Senát. V něm se letos měnila 1/3 senátorů. Demokraté obhajovali 12 křesel, republikáni 23, přičemž demokraté usilovali o přeobsazení alespoň tří pro zisk těsné většiny. Navzdory velkým očekáváním se tak ale zřejmě nestane.

Ve hře byla pro demokraty především křesla v Severní a Jižní Karolíně, Coloradu, Arizoně a v Maine. V Severní Karolíně se stále na výsledky čeká. Sečteno je ale téměř již 95 % hlasů a demokratický vyzyvatel Thoma Tillise, Cal Cunningham, stále zaostává rozdílem necelých 2 %. O překvapení včerejšího večera se postaral úřadující senátor v Jižní Karolíně Lindsey Graham, který demokrata Jamieho Harrisona porazil o téměř 13 %, což je výsledek výrazně vybočující z míry chybovosti, se kterou kalkulovaly průzkumy. 

Demokraté navíc ztratili křeslo v Alabamě, velmi těsný souboj mezi sebou aktuálně vedou úřadující senátor Gary Peters v Michiganu a jeho vyzyvatel John James. Na výsledky se také čeká v Georgii, kde průběžná data zatím hovoří ve prospěch republikánů, a v Maine, kde se také čekal vcelku jiný výsledek. Republikánka Susan Collinsová si patrně úřad díky svému 8% vedení s většinou již sečtených hlasů udrží.

O vítězství se demokraté postarali v Arizoně a Coloradu, kde se úřadu nově chopí bývalý astronaut, demokrat Mark Kelly a John Hickenlooper. Těsnější je i souboj obou stran ve Sněmovně. Republikáni si letos polepší, z průběžných výsledků hlašených jednotlivými okrsky však jasně vyplývá, že demokraté si většinu nadále udrží.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bolsonaro ztratil spojence. Po prohře Trumpa mu hrozí izolace, píše…

26.11.2020 15:24 Brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi hrozí po prohře amerického prezidenta Donalda Trumpa ve…

Média: Volební systém v USA test ustál, ukázaly se však jeho slabiny

26.11.2020 15:16 Americké volební drama se po vyhroceném závěru kampaně a dvou týdnech blokování nástupu nové…

OSN: Pandemie zvýšila nerovnost, ženy mají víc práce v domácnosti

26.11.2020 12:02 Celosvětová pandemie koronaviru znamená mnohonásobně vyšší zatížení pro ženy, které musejí…

Pandemie covid v USA nepolevuje, počet mrtvých za den je nejvyšší od května

26.11.2020 11:59 Aktualizováno Ve Spojených státech i ve středu pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o vývoji epidemie nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama