Volby v USA: Většina hlasů je sečtena, poražení ale stále zpochybňují výsledek

Americké prezidentské volby si v posledních týdnech získaly pozornost světových médií. Poprvé v historii amerických voleb si přitom jeden z kandidátů začal připravovat půdu pro prohlášení výsledku za zmanipulovaný měsíce předtím, nežli se začalo vůbec volit.

V průběhu sčítání hlasů se pak situace stupňovala natolik, že mnoho médií přistoupilo ke kroku přerušit vysílání projevu Donalda Trumpa, protože podle nich šířil nepodložené spekulace o zmanipulovaných volbách bez jakýchkoli důkazů. Také některé jeho příspěvky na sociálních médií byly opatřeny upozorněním, že mohou být zavádějící.

Konspirace ohledně amerických prezidentských voleb se objevily i na české dezinformační scéně. Jednou z nejčastěji skloňovaných teorií je přitom to, že hlasování rozhodly hlasy voličů, kteří jsou dávno po smrti.

Například na serveru ac24.cz se objevilo hned několik článků, které přinášejí údajné důkazy o hlasujících, kterým by bylo i více než 100 let a jsou již delší dobu po smrti. Například v článku z 5.listopadu uvádí, že v Michiganu hlasoval muž, kterému by mělo být 118 let, a zemřel již v roce 1984. Další článek přitom uvádí, že mělo hlasovat dokonce více voličů nežli je oprávněných občanů v odpovídajícím věku a to údajně dokonce o 1,8 milionu.

Například ve Wisconsinu se mělo údajně jednat přibližně o sto tisíc hlasů, což by znamenalo významný posun v konečném výsledku. Wisconsin byl přitom tradičně pro demokratické kandidáty a teprve v roce 2016 se trend otočil, když Donald Trump porazil Hillary Clinton o pouhých méně než 30 000 hlasů. Wisconsin se přitom měl stát jedním z rozhodujících států i v roce 2020, kdy bylo 4. listopadu neoficiálně vyčísleno, že Joe Bidden zde vyhrává o ještě menší rozdíl přibližně 20 000 hlasů. Trump následně prohlásil, že bude vyžadovat přepočet hlasů. Přitom se začaly šířit zvěsti, že hlasovalo více lidí nežli je počet oprávněných voličů a jedná se tedy o jasný podvod. Jak se ale později ukázalo, uváděná čísla ve skutečnosti podhodnocovala reálný počet oprávněných voličů a těch bylo zhruba o 388 tisíc více nežli započítaných hlasů.

BBC se zaměřila na ověření některých populárních konspirací ohledně voleb a ukázalo se, že virální zprávy o údajných voličích, kteří jsou již dávno po smrti, mají většinou jednoduché vysvětlení. V některých případech se jednalo o záměnu s příbuznými, kteří mají stejné jméno i registrovanou adresu. V některých případech se pak jednalo o technické problémy, kdy někteří voliči dostali pokyn, aby vložili náhodné datum narození, když se jim nedařilo správně najít napoprvé svojí registraci. Nepodložené zvěsti o mrtvých voličích šířily také významné osobnosti jako je syn prezidenta Trumpa nebo Nigel Farage.

Další teorie tvrdí, že počítačový program, který používá 30 států, měnil republikánské hlasy na hlasy pro demokratického kandidáta. Například úředník v Michiganu údajně zaznamenal chybu software na počítání hlasů a po ručním přepočítání se mělo zjistit, že 6000 hlasů bylo chybně přiřazeno demokratickému kandidátovi. Některé teorie také uváděly souvislost s Nadací Clintonových. Jak se později ukázalo, problém v jednom okrese se skutečně prokázal, ale byl rychle opraven a nejednalo se o chybu na straně software ale o lidský omyl, jak potvrdila Jocelyn Benson.

Přestože technické chyby a mrtví voliči patří mezi nejpopulárnější teorie, v informačním prostoru se vyskytla spousta dalších.

Jedno virální video například tvrdí, že zachycuje muže, který pálí 80 volebních lístků pro Donalda Trumpa. Ve skutečnosti se přitom jedná o ukázkové volební lístky z Virginie, na kterých chybí čárový kód, který je nezbytnou součástí skutečných hlasovacích lístků.

Další teorie prohlašuje, že zaměstnanci pošty měnili datum na volebních lístcích v Michiganu. To se nepotvrdilo a zároveň, i kdyby se jednalo o pravdivé tvrzení, na výsledek by nemělo vliv, protože bez ohledu na poštovní razítko stát nepřijímá žádné nové hlasy po 3. listopadu.

Související

Více souvisejících

Volby USA Boj proti dezinformacím a fake news Donald Trump Joe Biden USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy