"Všechno to zašlo příliš daleko." Volební činitel vyzývá Trumpa, aby nepovzbuzoval lidi k násilí

Vysoce postavený republikánský volební činitel ve státu Georgia Gabriel Sterling v úterý vyzval svého spolustraníka prezidenta Donalda Trumpa, aby "přestal povzbuzovat lidi k násilným činům" tím, že neustále šíří nepodložená tvrzení, že listopadové volby provázely rozsáhlé podvody.

Donald Trump
doporučujeme

Vyjádření přišlo nedlouho poté, co jeden z Trumpových právníků prohlásil, že by měl být nedávno propuštěný šéf vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost (CISA) Christopher Krebs "vyveden za úsvitu ven a zastřelen" za své výroky o férovosti voleb.

"Někdo přijde k újmě, někoho zastřelí, někdo zemře," vzkázal ve značně naštvaném tónu Trumpovi Sterling, podle nějž se situace kolem voleb v posledních dnech vyhrotila natolik, že jeho dům musí hlídat policisté. Manželka státního tajemníka Georgie Brada Raffenspergera, který je také republikán, pak podle něj dostává "sexuální výhrůžky".

Trump Raffenspergera minulý týden nazval "nepřítelem lidu" poté, co se volební činitel postavil za výsledky přepočtu hlasů, podle nichž ve státu zvítězil v prezidentských volbách demokrat Joe Biden. Trump bez předložení pádných důkazů tvrdí, že tak učinil rozsáhlým podvodem s korespondenčními hlasy.

"Všechno to zašlo příliš daleko," dodal podle Politico Sterling. "Musí to už přestat," dodal.

Činitelé ze všech států, řady federálních agentur i ministr spravedlnosti William Barr, který je blízkým Trumpovým spojencem, tvrdí, že o rozsáhlých podvodech zmiňovaných Trumpem a jeho týmem neexistují důkazy. Prezident však i přesto stále tvrdí, že je pravým vítězem on, a snaží se co nejvíce zdržet oficiální potvrzení své prohry.

Mezi činitele odmítající obvinění z podvodů ve volbách patří i republikán Krebs, který ještě v čele CISA zveřejnil krátce po volbách prohlášení, že letošní volby byly "nejbezpečnější v americké historii". Trump nedlouho poté šéfa CISA propustil s tím, že hlasování bylo "vysoce nepřesné".

"Poštovní hlasování je ze své podstaty vadné a tyhle volby to dokázaly," řekl v rozhovoru s krajně pravicovou televizí Newsmax Trumpův právník Joe diGenova navzdory faktu, že Američané zasílají v některých státech svoje hlasy korespondenčně už několik desetiletí bez větších zádrhelů. "Každý, kdo si myslí, že tyto volby proběhly v pořádku, je jako ten idiot Krebs, který byl šéfem kyberbezpečnosti, ten chlap je pitomec nejvyšší úrovně. Měl by být (...) vyveden ven za úsvitu a zastřelen," řekl diGenova.

Sterling řekl, že Trumpovy výroky o Raffenspergerovi "pomohly otevřít stavidla podobným hovadinám". "Jsou mezi námi někteří pomatenci, kteří si to vezmou (k srdci) a řeknou ‚prezident mi řekl, ať to udělám,‘" prohlásil volební činitel.

Georgia byla jedním z klíčových volebních států, kde letos vyhrál Biden, ačkoliv tam před čtyřmi lety převládl Trump. Začátkem ledna se tam navíc budou konat dvě druhá kola hlasování o obsazení senátních křesel, na něž se soustředí výjimečná pozornost. Tyto volby totiž rozhodnou o tom, která z politických stran převládne ve vlivné horní komoře Kongresu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

FBI prověří před inaugurací 25 tisíc členů národní gardy

18.01.2021 20:55 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provede před středeční inaugurací demokrata Joea…

Notebook Pelosiové mohl skončit u Rusů, vyšetřuje to FBI

18.01.2021 19:53 Americké úřady vyšetřují, zda jedna z účastnic nepokojů v sídle Kongresu ze začátku měsíce…

Požár nedaleko Kapitolu přerušil nácvik Bidenovy inaugurace

18.01.2021 18:09 Aktualizováno Nácvik inaugurace demokrata Joea Bidena na schodech vedoucích do sídla Kongresu USA ve Washingtonu…

Biden ve středu převezme vedení země, Trump má nejhorší popularitu v…

18.01.2021 15:07 Po čtyřech bouřlivých letech ve středu skončí mandát Donalda Trumpa a funkce prezidenta Spojených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama