Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti. O federálním soudci Garlandovi, jehož navrhl prezident Joe Biden, ještě bude hlasovat plénum Senátu. Ve výboru se pro něj vyslovilo 15 členů a sedm bylo proti. Demokraté doufají, že senátní hlasování se bude konat ještě tento týden. Mezi členy výboru, kteří se dnes za Garlanda postavili, byli i čtyři republikáni.

Merrick Garland
doporučujeme

Bude-li Garland schválen, nastoupí do funkce v době, kdy se vyšetřuje lednový útok stoupenců minulého prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol. Garland to označil za "odporný" čin. Hodlá na ministerstvu spravedlnosti posílit oddělení lidských práv, které bylo podle agentury Reuters za Trumpovy vlády opomíjené, nedostatečně chránilo volební právo a nevyšetřovalo systematické zneužívání moci ze strany policie. Tato sekce ministerstva minulý týden oznámila, že se zabývá možností zahájit vyšetřování přibývajících útoků na Američany asijského původu. Reuters to dává do souvislosti s Trumpovým tvrzením, že covid-19 je "čínský virus".

Minulý ministr spravedlnosti William Barr loni v Kongresu řekl, že si nemyslí, že v americkém trestním právním systému panuje systematický rasismus, Garland ale ve svém slyšení sdělil, že americký systém nezachází se všemi občany stejně.

Podle Reuters se očekává, že v senátním hlasování Garlandova nominace snadno projde. V roce 2016, kdy Senát kontrolovali republikáni, nebyl schválen jako kandidát tehdejšího prezidenta Baracka Obamy do nejvyššího soudu. Trump pak v roce 2017 na uvolněné soudcovské místo jmenoval konzervativního soudce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden navrhl Putinovi uspořádání summitu na území třetího státu

13.04.2021 18:33 Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi v nadcházejících…

Blinken kritizoval ruské vojenské akce, ujistil Ukrajinu o podpoře USA

13.04.2021 17:57 Spojené státy jsou podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena vážně znepokojeny ruskými vojenskými…

Brazilská mutace na Děčínsku nemusí být podle viroložky ze zahraničí

13.04.2021 17:48 Brazilská mutace koronaviru na Děčínsku nemusí podle viroložky Ruth Tachezy pocházet ze zahraničí,…

Úřady v USA jsou opatrné, doporučují přerušit očkování vakcínou Johnson &…

13.04.2021 17:43 Aktualizováno Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama