Vycházející hvězda demokratů? Buttigieg vyhrál volební klání v Iowě, Biden propadl

Pondělní výběr prezidentského kandidáta demokratů v americkém státě Iowa podle výsledků z 62 procent okrsků vede někdejší starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg. Oznámila to podle agentury Reuters iowská Demokratická strana, která zveřejnění výsledků opakovaně kvůli technickým problémům odkládala.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pete Buttigieg
doporučujeme

Za Buttigiegem je na druhém místě senátor Bernie Sanders následovaný senátorkou Elizabeth Warrenovou. Někdejší viceprezident Joe Biden, který patří k favoritům demokratického klání, je prozatím na čtvrtém místě. Kdy bude znám konečný výsledek, jasné není.

V Iowě se v pondělí rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. CNN ve svém propočtu uvedla, že Buttigieg má aktuálně 26,9 procenta iowských delegátů, Sanders 25,1 procenta, Warrenová 18,3 procenta a Biden 15,6 procenta.

Buttigieg, který na rozdíl od levicově zaměřených senátorů Sanderse a Warrenové zastává středové politické postoje, je od počátku kampaně hodnocen analytiky a komentátory jako překvapení demokratického klání. Někdejší starosta, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, umí získávat finanční podporu pro kampaň, daří se mu v televizních debatách a dokáže získávat sympatie demokratických voličů.

Předběžné výsledky demokraté v Iowě oznámili s více než denním zpožděním. Chaos, o kterém média informují, způsobily technické problémy s aplikací pro hlášení výsledků. Aplikace totiž nedokázala data z jednotlivých okrsků správně poslat do centrálního registru. Prozatím stále není jasné, kdy demokraté v Iowě zveřejní konečné výsledky. Ty budou rozděleny do třech přehledů. První z nich bude udávat prvotní podporu jednotlivých prezidentských uchazečů mezi účastníky stranických shromáždění, další pak konečnou podporu a poslední soubor výsledků bude uvádět počet delegátů, které uchazeči o prezidentskou nominaci získali.

V Iowě se stranická shromáždění konala v 1678 okrscích, dalších 99 shromáždění se pak konalo mimo Iowu. Těch se mohli zúčastnit jen obyvatelé Iowy registrovaní jako demokraté.

Nominační systém v Iowě je komplikovaný a podle agentury AP dokonce bizarní a zmatený. V každém volebním shromáždění se voliči dělí do skupin podle toho, jakému kandidátovi dávají přednost. Pokud se v dané skupině sejde méně než 15 procent lidí, kteří na shromáždění přišli, musejí si její členové vybrat jiného kandidáta a přidat se k jiné skupině, nebo mohou založit skupinu novou. Minimální procentní podpora uchazečům o nominaci je pak dále rozdělena podle toho, kolik delegátů daný okrsek pomáhá vybrat.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVID-19 na USS Theodore Roosevelt: Nejsme ve válce. Námořníci nemusí…

01.04.2020 05:11 Kapitán americké letadlové lodě USS Theodore Roosevelt, jejíž posádka se potýká s nákazou…

Trump varuje před "těžkými dny". Bílý dům očekává až 240.000 obětí…

01.04.2020 04:42 Pandemie nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, si ve Spojených státech vyžádá 100.000 až…

USA přijaly ruskou nabídku pomoci při boji s koronavirem

31.03.2020 21:37 Do Spojených států možná ještě dnes odletí ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým chce…

Impeachment odvedl pozornost vlády od koronaviru, tvrdí republikán…

31.03.2020 20:46 Procedura ústavní žaloby prezidenta Donalda Trumpa, takzvaný impeachment, odvedla pozornost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama