Svět se potýká s dalšími masivními požáry. Kouř může škodit lidem vzdáleným i tisíc kilometrů

V současné době se od začátku roku 2020 svět potýká s třetím největším lesním požárem v americkém státě Kalifornie. Více než 15. 000 hasičů stále s ohněm bojují. Vyprodukovaný kouř z takto velkých požárů se může kvůli proudění vzduchu rozšířit po celém světě a má neblahý vliv nejen na kvalitu ovzduší, ale převážně na zdraví celé populace.

Obrovské požáry jsou vedlejším produktem rekordních veder letošního roku. Koncem roku 2019 se Austrálie potýkala s nejhorším požárem v historii, který si vyžádal několik desítek obětí a usmrtil kolem tří miliard zvířat. Spáleno bylo 85 kilometrů čtverečních, to je větší rozloha, než má Česká republika. Na přelomu července a srpna začala Sibiř postupně hořet a kouř dusil okolní města, putoval přes Tichý oceán až na Aljašku. Podle BBC kouř snížil kvalitu ovzduší až v americkém Seattlu.

Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí uvedlo, že arktické požáry na Sibiři vytvořily rekord, protože do ovzduší vypustily více zplodin za jediný měsíc než v průběhu 18 let. A nyní se americký stát Kalifornie potýká s největším požárem v její historii. Tisíce blesků vyvolaly stovky požárů a více než 15.000 hasičů se snaží dostat plameny pod kontrolu. Byl vyhlášen stav nouze, protože plameny ohrožují hustě osídlené oblasti.

„Lesní požáry způsobují nejhorší kvalitu ovzduší, jakou lidé v zemích s vysokými příjmy kdy uvidí,“ řekla Sarah Hendersonová, která působí v oblasti environmentálních věd v Centru pro kontrolu nemocí v Britské Kolumbii. Požáry produkují malé částice, které jsou škodlivé pro lidský organismus. Částice jsou mnohdy pouhým okem neviditelné a mohou proniknout do plic, poškodit dýchací systém a dostat se až do krevního řečiště. BBC uvedlo, že některé mohou být až 30krát menší, než je šířka lidského vlasu. Lidé trpí dušností, kašlem a astmatickými záchvaty. V Austrálii se lidé potýkali s dýchacími obtížemi a hospitalizace vzrostla v Novém Jižním Walesu až o 34 %.

Kouřové částice skrývají další nebezpečí, a to je jejich toxicita. Jsou plné chemických sloučenin, které mohou být i karcinogenní. Chemické sloučeniny v částečkách mohou způsobit v lidském organismu zátěž pro respirační systém a tím se jedinec stane více zranitelný proti chorobám dýchacího ústrojí jako je například covid-19. Ukázalo se, že poletující částice z požáru jsou až čtyřikrát toxičtější než částice z jiného znečištění.

Toxicita kouřových částic se stále zvyšuje, když začnou být unášené větrem. Dojde zde k oxidaci a tím se částice přemění na sloučeniny, které mají větší zničující dopad na poškození organismu. „I když se nacházíte daleko od zdroje ohně, můžete se setkat s nepříznivými zdravotními následky. Viděli jsme, že oxidační potenciál kouře může být až čtyřikrát vyšší, když se dostane do atmosféry,“ uvedl Athanasios Nenes, vedoucí řecké studie, která potenciálně vyšší toxicitu částic potvrdila.

Kouř se může v atmosféře vyskytovat až několik měsíců od počátku ohně, protože horké částice vstoupají vzhůru a mohou vytvořit bouřky, které se tvoří až 16 kilometrů nad zemí. V roce 2019 se kouř z lesního požáru v Kanadě rozšířil přes Atlantik až do Evropy a kouř z Austrálie cestoval na Nový Zéland až do Jižní Ameriky.

„Skutečně to má dopad na zdraví v případě, že žijete v podmínkách znečištěného ovzduší. Pokud se projeví příznaky u lidí, kteří žijí čtyři měsíce v těchto kouřových podmínkách, bude to mít vliv na jejich délku života,“ míní Hendersonová, která doporučuje nosit respirátory N95, v Evropě s názvem FFP2.

V případě, že Země nezačne účinně bojovat proti globálnímu oteplování bude se svět potýkat s lesními požáry vysokých rozměrů a jejich četnost stále poroste. „Čím tepleji bude, tím více požárů můžeme očekávat. Čím více bude požárů, tím více emisí skleníkových plynů bude v ovzduší, což způsobí ještě větší globální oteplování a takhle to půjde dál, dokud se to nezmění,“ uvedl Mike Flannigan, který se zabývá interakcemi požárů s počasím a klimatem včetně možného dopadu klimatických změn.

Související

Více souvisejících

Požáry

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

Zdroj: David Holub

Další zprávy