Vypusťte Krakena. Jak bájné monstrum hýbe politikou USA

Kraken je mýtická příšera ve tvaru obří chobotnice, která pochází ze skandinávského folklóru. Podle legend dokáže potápět celé lodě a může být nejspíše zahlédnut poblíž pobřeží Islandu nebo Norska. Teď se o něm mluví v souvislosti s americkým politickým děním.

Sidney Powell

Oblíbenou legendu, která si vysloužila odkazy v populárních filmech i písních, teď v popisu svého soudního sporu využívá advokátka Sidney Powell. Údajné fatální dopady shromažďovaných důkazů má symbolizovat právě hashtag vyplývající z jejího prohlášení #ReleaseTheKraken, tedy česky vypusťte Krakena.

Tento hashtag si oblíbili příznivci Donalda Trumpa včetně následovatelů ultrapravicové QAnon konspirace. Ta mimo jiné tvrdí, že tajný spolek pedofilů uctívajících Satana spojený s demokratickou stranou organizuje obchod s dětmi za účelem prostituce a zároveň organizuje spiknutí proti Donaldu Trumpovi.

Přitom, jak uvádí Westlaw Today, samotný právní tým, který s žalobou ohledně údajných volebních podvodů přichází, má členy, konkrétně L. Lin Wood a Howarda Kleinheldera, kteří čelí obviněním z podvodu a profesního pochybění. Někteří členové týmu pak v minulosti pracovali pro Trumpovu kampaň.

Moderní varianta bájné příšery v sobě přitom shromažďuje sadu konspirací, které mají údajně dokazovat, že prezidentské volby ve skutečnosti dopadly zcela jinak nežli vítězstvím Joe Bidena.

Údajné důkazy představují téměř dvě stovky stran dokumentů, které měly podle proklamací přinést průlom. Po jejich zveřejnění se ale ukázalo, že se jedná především o směs konspiračních teorií a nepodložených tvrzení, z nichž velká část byla již v minulosti vyvrácena u soudu.

Vrací se tedy s teoriemi o tom, že volilo v některých státech více voličů, než kolik je jich registrováno, že se náhle objevovalo velké množství hlasů pro Joe Bidena, že hlasy pro Donalda Trumpa se připočítaly druhému z kandidátů, že volební stroje vlastní demokraté, nebo že volily tisíce mrtvých osob.

Přes masivní dramatizaci na sociálních sítích se v rámci uvolněných dokumentů nachází minimum novinek. Některé dokumenty obsažené v inzerovaném „Krakenovi“ přitom vyvolaly i vlnu pobavení, protože mimo jiné obsahují pravopisné chyby. Například titulní strany souboru dokumentů obsahují slovo „district“, tedy správní celek, ve třech různých chybných variacích.

Oběti v tajné CIA operaci, která se nikdy nestala

Mýtická příšera dokonce měla úřadovat i v armádě. Vysloužilý tříhvězdový generál letectva Lt. Gen. Thomas McInerney vypustil nepodložená tvrzení o tom, že americké jednotky byly zapojené do operace v Německu, kde měly zajistit počítačové servery plné důkazů ohledně volebních podvodů. Jednotce se přitom mělo přezdívat Kraken. Tato operace údajně dokonce vedla k několika obětem na životech.

Tato teorie přilila olej do ohně spekulací ohledně toho, co se pod sloganem Sidney Powell „vypusťte Krakena“ má skrývat.

Představitelé armády ale operaci popřeli. Zároveň jednotka, která se měla mise účastnit, profilově vůbec neodpovídá zapojení do podobného úkolu. Jedná se totiž o jednotku, kde jsou čerstvě přijatí vojáci, kteří si ještě nevybrali svoji specializaci.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama