Vypusťte Krakena. Jak bájné monstrum hýbe politikou USA

Kraken je mýtická příšera ve tvaru obří chobotnice, která pochází ze skandinávského folklóru. Podle legend dokáže potápět celé lodě a může být nejspíše zahlédnut poblíž pobřeží Islandu nebo Norska. Teď se o něm mluví v souvislosti s americkým politickým děním.

Sidney Powell
doporučujeme

Oblíbenou legendu, která si vysloužila odkazy v populárních filmech i písních, teď v popisu svého soudního sporu využívá advokátka Sidney Powell. Údajné fatální dopady shromažďovaných důkazů má symbolizovat právě hashtag vyplývající z jejího prohlášení #ReleaseTheKraken, tedy česky vypusťte Krakena.

Tento hashtag si oblíbili příznivci Donalda Trumpa včetně následovatelů ultrapravicové QAnon konspirace. Ta mimo jiné tvrdí, že tajný spolek pedofilů uctívajících Satana spojený s demokratickou stranou organizuje obchod s dětmi za účelem prostituce a zároveň organizuje spiknutí proti Donaldu Trumpovi.

Přitom, jak uvádí Westlaw Today, samotný právní tým, který s žalobou ohledně údajných volebních podvodů přichází, má členy, konkrétně L. Lin Wood a Howarda Kleinheldera, kteří čelí obviněním z podvodu a profesního pochybění. Někteří členové týmu pak v minulosti pracovali pro Trumpovu kampaň.

Moderní varianta bájné příšery v sobě přitom shromažďuje sadu konspirací, které mají údajně dokazovat, že prezidentské volby ve skutečnosti dopadly zcela jinak nežli vítězstvím Joe Bidena.

Údajné důkazy představují téměř dvě stovky stran dokumentů, které měly podle proklamací přinést průlom. Po jejich zveřejnění se ale ukázalo, že se jedná především o směs konspiračních teorií a nepodložených tvrzení, z nichž velká část byla již v minulosti vyvrácena u soudu.

Vrací se tedy s teoriemi o tom, že volilo v některých státech více voličů, než kolik je jich registrováno, že se náhle objevovalo velké množství hlasů pro Joe Bidena, že hlasy pro Donalda Trumpa se připočítaly druhému z kandidátů, že volební stroje vlastní demokraté, nebo že volily tisíce mrtvých osob.

Přes masivní dramatizaci na sociálních sítích se v rámci uvolněných dokumentů nachází minimum novinek. Některé dokumenty obsažené v inzerovaném „Krakenovi“ přitom vyvolaly i vlnu pobavení, protože mimo jiné obsahují pravopisné chyby. Například titulní strany souboru dokumentů obsahují slovo „district“, tedy správní celek, ve třech různých chybných variacích.

Oběti v tajné CIA operaci, která se nikdy nestala

Mýtická příšera dokonce měla úřadovat i v armádě. Vysloužilý tříhvězdový generál letectva Lt. Gen. Thomas McInerney vypustil nepodložená tvrzení o tom, že americké jednotky byly zapojené do operace v Německu, kde měly zajistit počítačové servery plné důkazů ohledně volebních podvodů. Jednotce se přitom mělo přezdívat Kraken. Tato operace údajně dokonce vedla k několika obětem na životech.

Tato teorie přilila olej do ohně spekulací ohledně toho, co se pod sloganem Sidney Powell „vypusťte Krakena“ má skrývat.

Představitelé armády ale operaci popřeli. Zároveň jednotka, která se měla mise účastnit, profilově vůbec neodpovídá zapojení do podobného úkolu. Jedná se totiž o jednotku, kde jsou čerstvě přijatí vojáci, kteří si ještě nevybrali svoji specializaci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump plánuje milost nebo mírnější trest pro více než 100 lidí

18.01.2021 10:45 Končící americký prezident Donald Trump plánuje den před svým odchodem z funkce udělit milost nebo…

Počet nakažených se celosvětově blíží k jednomu stu milionů

18.01.2021 08:49 Země světa v součtu registrují více než 95 milionů případů koronavirové nákazy, ukazují databáze…

Koronavirus: Počet potvrzených infekcí ve světě přesáhl 95 milionů

18.01.2021 08:26 Země světa v součtu registrují více než 95 milionů případů koronavirové nákazy, ukazují databáze…

USA odsoudily zadržení Navalného po návratu do Moskvy

18.01.2021 07:28 Spojené státy "důrazně" odsoudily zadržení ruského opozičního politika Alexeje Navalného v neděli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama