Vyšetřování Trumpa pokračuje. Kongres si pozval šéfa jeho štábu

Sněmovna reprezentantů dnes výslechem důvěrníka a volebního poradce Donalda Trumpa Coryho Lewandowského zahájila dlouhý a složitý proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta, takzvaného impeachmentu. Série slyšení má připravit dostatečně přesvědčivé podklady pro rozhodnutí, zda demokraté proceduru impeachmentu zahájí. Padnout má do konce letošního roku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump
doporučujeme

Slyšení před právním výborem sněmovny měli dnes kromě Lewandowského podstoupit i někdejší poradce Bílého domu Rob Porter a bývalý zástupce personálního šéfa Bílého domu Rick Dearborn. Přišel ale jen Lewandowski, který sice v Bílém domě nikdy nepůsobil, ovšem před volbami byl šéfem Trumpova štábu a jeho vztah s prezidentem byl vždy důvěrný.

Ostatním dvěma mužům Bílý dům účast na slyšení zakázal. I podle dobrozdání ministerstva spravedlnosti jsou jako bývalí členové prezidentova týmu vázáni mlčenlivostí a nejsou povinni se do Kongresu dostavit.

Lewandowskému Bílý dům v pondělí nařídil, aby při dnešním slyšení neuváděl žádné informace o rozhovorech, které měl s Trumpem po jeho inauguraci v lednu 2017. Po tomto datu se Lewandowski neměl odchýlit od zprávy, kterou vypracoval zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller. Týkala se ruských zásahů do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Vzhledem k loajalitě Lewandowského je podle amerických médií pochybné, že by se členové právního výboru dozvěděli převratné novinky. Podle agentury Reuters je dnešní slyšení spíše politické divadlo než věcné jednání.

V červnu 2017 Trump podle Muellerovy zprávy Lewandowského požádal, aby předal dopis tehdejšímu ministru spravedlnosti Jeffu Sessionsovi. Ministr měl zařídit, aby se pátrání po ruském vměšování netýkalo Trumpovy volební kampaně. O měsíc později Trump pohrozil, že Sessionse odvolá, pokud Lewandowského nevyslyší.

Lewandowski před odchodem do Kongresu na twitteru napsal, že je "nadšen možností připomenout americkému lidu, že (ze strany Trumpa) nedošlo k žádnému tajnému spiknutí ani obstrukcím při vyšetřování". V úvodu slyšení pak prohlásil, že "americkému národu by více prospělo, kdyby se volení zástupci soustředili na boj se skutečnou krizí, které naše země čelí, nikoli na mlácení prázdné slámy, jímž je toto slyšení".

Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů už v minulosti uspořádala několik slyšení, která se týkala údajných prezidentových prohřešků. Dnešní výslech byl ale prvním oficiálně spojeným s procedurou impeachmentu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA jako Rusko v 90. letech? Profesor mluví o tragédii a varování

17.10.2019 00:01 NÁZOR - Rusko 90. let není mrtvé, jen se nachází v Americe, tvrdí profesor Mark Galeotti v…

V USA si posvítili na Čaputovou: Ukázala všem cestu, jak se zbavit Donalda…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký…

Kurdové nejsou žádní andílci, má jasno Trump

16.10.2019 22:04 Americký prezident Donald Trump dnes bagatelizoval současnou situaci na severovýchodě Sýrie, kde…

Američané reagují na Čínu, zavedou podobné regule pro diplomaty

16.10.2019 21:39 Americká vláda bude po čínských diplomatech akreditovaných v zemi brzy požadovat, aby předem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama