Vyšetřování údajných pochybení Obamovy vlády prý bezvýsledné

Vyšetřování jednání činitelů administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy při nakládání s utajovanými dokumenty nepřišlo na žádné zásadní pochybení a nevzejdou z něj žádná obvinění. Listu The Washington Post to sdělily nejmenované informované zdroje, ministerstvo spravedlnosti zatím závěry vyšetřování oficiálně nezveřejnilo.

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických
doporučujeme

Vyšetřování federálního prokurátora Johna Bashe se týkalo některých činitelů Obamovy administrativy, kteří požádali o identifikaci amerických občanů, jejichž konverzace se objevily v odposleších amerických tajných služeb. Podle zákona totiž musí být všechna jména amerických občanů na podobných dokumentech začerněna. Vysoce postavení činitelé však mohou požádat o odhalení jejich identity, aby mohli lépe porozumět kontextu rozhovorů.

Řada republikánů v čele s prezidentem Donaldem Trumpem tvrdí, že Obamova administrativa špehovala Trumpovu kampaň za zvolení a snažila se jeho tým cíleně poškodit poté, co republikán vyhrál volby v roce 2016, ale ještě neusedl do Bílého domu. Žádosti o odhalení identity Trumpova bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se v hledáčku tajných služeb objevil kvůli svým stykům s někdejším velvyslancem Ruska v USA Sergejem Kisljakem, republikáni prezentují jako obrovský skandál, který nemá obdoby od aféry Watergate.

Ministr spravedlnosti William Barr letos v květnu zahájil vyšetřování bývalých vládních činitelů, kteří požádali o odhalení Flynnovy identity. Mezi nimi figuroval i někdejší viceprezident a nynější demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden.

Vyšetřování však podle zdrojů The Washington Post nepřišlo na žádné pochybení, které by mělo vést k trestnímu stíhání. Výsledek podle pozorovatelů zřejmě nepotěší republikány, kteří dlouho hovořili o žádostech o odhalení identity jako o politickém spiknutí, které chtělo poškodit Trumpovu začínající administrativu.

Někteří právní experti tvrdí, že sestavení Bashova týmu bylo dalším z Trumpových pokusů využít ministerstvo spravedlnosti k útokům na jeho politické soupeře. Ačkoli vyšetřování nepřineslo výsledky, mohli republikáni po dobu jeho trvání tvrdit, že činitelé z Obamovy éry čelí federálnímu vyšetřování, a vykreslovat jejich jednání jako potenciálně zločinné, poznamenává The Washington Post.

Server CNN tvrdí, že za Trumpovy vlády se počet žádostí o odhalení identity Američanů na záznamech tajných služeb oproti předchozí administrativě zvýšil. Loni vláda podala přes 10.000 takových žádostí, o rok dříve téměř 17.000, uvádějí data kanceláře šéfa amerických tajných služeb (DNI). V roce 2017, kdy Trump v Bílém domě začínal, podala jeho vláda přes 9500 podobných požadavků. V posledním roce Obamova mandátu prezidentská administrativa žádala o odhalení identity v 9200 případech, o rok dříve v 654 případech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uražený Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce CBS slíbil odvetu

21.10.2020 10:53 Aktualizováno Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního…

Trump dlouhodobě útočí na Čínu. Přitom tam má bankovní účet a platí daně,…

21.10.2020 09:51 Americký prezident Donald Trump si udržuje otevřený bankovní účet v Číně, kde se v minulých letech…

Volby USA: Rozhoduje se i o novém složení Kongresu, bude řada místních…

21.10.2020 09:04 U voleb v USA přitahuje největší pozornost souboj o křeslo v Bílém domě, Američané však v listopadu…

Studie: V USA zemřelo během pandemie o 300 tisíc lidí více, než je obvyklé

21.10.2020 07:42 Ve Spojených státech zemřelo během letošní pandemie covidu-19 o téměř 300.000 lidí více, než kolik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama