Vyvracíme dezinformace: Lékař Rashid Buttar šíří nepravdy o 5G a vakcínách

Internetem se šíří video, na němž americký lékař Rashid Buttar tvrdí, že 5G síť je nebezpečná, stejně jako nošení roušek či vakcína proti covidu-19, která může dokonce zabíjet. Nejen, že zmíněná tvrzení nejsou pravdivá, sám lékař je navíc dlouhodobým zastáncem konspirací a měl problémy i s úřady.

Video, na němž Rashid Buttar šíří dezinformace o koronaviru a 5G

Buttar je oblíbenou postavou dezinformátorů. Veřejně kritizuje jak vakcíny a roušky, tak například i 5G síť, kolem které se v poslední době rojí řada konspirací.

Sám je velkým zastánce konspiračních teorií a opakovaně proti němu zasahují jak sociální sítě, které jeho manipulativní videa odstraňují, tak i úřady.

Byl například opakovaně trestán za prodej neschválených, neoznačených a falšovaných receptů na léky a léčiv. Své pacienty léčil například peroxidem vodíku, navíc za horentní sumy, a v minulosti proti němu bylo vedeno i stíhání.

Nyní Buttar tvrdí, že druhou vlnu mají na svědomí tři faktory. Nošení roušek, které považuje za nebezpečné, 5G síť, která má údajně oslabovat imunitu, a vakcíny.

Tuto teorii představil ve vysílání Daystar Television, není ale jediná. Jak upozornila agentura Reuters, Buttar například tvrdil, že koronavirus zemře při 18 stupních a pomáhá proti němu jak pití horké vody, tak užívání vitamínu C nebo pobyt na slunci.

Výše předmětné teorie přitom byly již několikrát vyvráceny. Vzhledem k tomu, že lidské tělo má za normálních podmínek teplotu 36 stupňů. Virus je totiž aktivní za jakýchkoliv běžných teplot, tudíž 18 stupňů na něj nemá vliv.

Navíc se virus nedrží v ústech, takže pití horké vody proti němu nemá žádný účinek. Sluneční paprsky na koronavirus také nemají efekt. Tato teorie pravděpodobně staví na dezinfekci povrchů pomocí UV záření, jde ale o rozsáhlejší problematiku.

Sluneční světlo obsahuje tři typy UV záření. Prvním je UVA, které tvoří velkou většinu ultrafialového záření dopadajícího na zemský povrch. Je schopno proniknout hluboko do kůže a je považováno za velmi důležitý  faktor zodpovědný za změny na kůži, od vrásek po stárnutí.

Dále světlo obsahuje UVB záření, které může poškodit DNA kůže, což vede ke spálení nebo rakovině kůže. Nedávno navíc vědci zjistili, že to dokáže i UVA záření. Oba tyto typy záření jsou vědci každopádně zmapovány a máme proti nim účinnou ochranu v podobě opalovacích krémů.

Ze Slunce ale dopadá na Zemi i třetí typ. UVC záření. Jde o část spektra s velmi krátkou vlnovou délkou, která je schopna devastovat genetický materiál. Ať už lidí nebo virových částic. Většina z nás se s tímto zářením ale pravděpodobně nikdy nesetká. UVC záření je filtrováno ozonem v atmosféře a samo se podílí na jeho vzniku. Na zemský povrch prakticky nedopadá.

Pokud bychom se tedy chtěli vystavit UVC záření v naději, že koronavirus zabije, museli bychom se vystavit takové dávce, která by zabila i člověka. Více o této problematice jsme psali zde

Podobně nesmyslná je i teorie o škodlivosti roušek. Ačkoliv se často uvádí, že jejich nošení může člověka otrávit oxidem uhličitým, není to pravda. Vědci nepopírají, že nošení ochrany obličeje zvyšuje podíl vdechovaného oxidu uhličitého, podstatné však není, jak velké množství se nachází pod rouškou či respirátorem, ale jak velká je jeho hladina v krvi.

Jevu, kdy dojde k nadměrnému nahromadění oxidu uhličitého v tepenné krvi, se říká hyperkapnie, a ten studie v souvislosti s rouškami a respirátory neprokázaly. Více jsme o tom psali zde.

Je rovněž nesmyslné, aby se na druhé vlně koronavirové pandemie podílelo očkování proti covidu-19, neboť žádná očkovací látka ještě nebyla plošně nasazena. Většina z nich se nachází zatím ve formě testů a počet lidí naočkovaných některou z vakcín je zatím velmi nízký. 

Poslední tvrzení, že druhou vlnu způsobila 5G síť, je pravděpodobně nejvíc přitažené za vlasy. Mezi 5G sítí nejen že nebyly nikdy pozorovány žádné souvislosti, ale samotná síť ani nemá na člověka žádný vliv.

"Žádné nepříznivé účinky na zdraví způsobené technologií 5G neexistují," řekl pro AFP Rodney Croft, profesor na univerzitě ve Wollongong a člen International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP), globální organizace, která má za cíl chránit veřejnost a životní prostředí před různými druhy záření.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje