Vyvracíme konspirace: Nositel Nobelovy ceny vysvětlil, jak to je s teorií QAnon

NÁZOR - Sjezd americké Demokratické strany z minulého týdne byl především o umírněnosti, líčení prezidentského kandidáta Joe Bidena a jeho strany jako schopných hráčů, kteří učiní vše pro uzdravení země zasažené pandemií a hospodářskou depresí, poukazuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii naopak očekává, že hlavním tématem nadcházejícího sjezdu Republikánské strany bude konspirační teorie QAnon.

Konspirační teorie

Spiknutí, které neexistuje

Na demokratickém sjezdu zaznělo mnoho katastrofických varování před trumpismem a bylo přiznáno, jakou daň si pandemie koronaviru vyžádala na zaměstnanosti v USA, připouští Krugman. Dodává, že celkové poselství bylo ale překvapivě povzbuzující.

Proti tomu nobelista soudí, že na republikánském sjezdu sice zřejmě otevřeně nezazní, že současný prezident Donald Trump chrání Spojené státy před imaginární klikou liberálních pedofilů (tedy jádro konspirační teorie QAnon), ale domnívá se, že nadcházejí dny přinesou varování podobného typu, tedy před děsivým vývojem, k němuž ve skutečnosti nedochází, před zlotřilým spiknutím, které neexistuje.

"To je koneckonců Trumpův styl od prvního dne jeho prezidentství," pokračuje profesor. Připomíná, že noví američtí prezidenti zpravidla ve svých inauguračních projevech šíří naději a jednotu, a to i v temných dobách, avšak Trump nabídl vizi "amerického masakru", který podle něj probíhá především v centrech měst devastovaných násilnou kriminalitou.

Nejenže Trumpova rétorika byla odporná a měla jasný rasistický podtón, upozorňuje Krugman. Za problém považuje to, že se nezakládala na pravdě, protože Trump nastoupil do úřadu v době, kdy násilná kriminalita ve Spojených státech celé desetiletí klesala a velká města byla bezpečnější než kdykoliv předtím.

Pokusy vystrašit Američany neexistujícími hrozbami provázely celé funkční období stávající administrativy, míní autor komentáře. Obává se, že ti, kteří čerpají informace z prohlášení jejích představitelů, případně z televize Fox News musí věřit například tomu, že v nadcházejících volbách se chystají hlasovat miliony nelegálních přistěhovalců, byť k takovému volebnímu podvodu sotva kdy dojde, případě tvrzení, že protesty hnutí Black Lives Matter, které byly z velké většiny nenásilné, změnily velká města v doutnající bitevní pole.

"Proč taková fixace na přízračné hrozby?" táže se Krugman. Uvádí, že součástí americké politiky byla vždy paranoia, která za společenskými a kulturními změnami viděla zlověstné konspirace, což sahá až ke strachu z katolických přistěhovalců v 19. století. Ti, kteří si pamatují 90. léta pak podle ekonoma vědí, že konspirační teorie typu QAnon existují několik desetiletí, ale dnes jsou pouze viditelnější díky sociálním sítím a prezidentovi, který veškeré své neúspěchy prezentuje jako machinace údajného "hlubokého státu".

Imaginární hrozby

Příklon k imaginárním hrozbám je ale také obranou lidí, kteří opakovaně ukázali, a to ještě před příchodem koronaviru, že nemají ponětí, jak se dělá politika a jak si poradit se skutečnými problémy, míní ekonom. Poukazuje, že Spojené státy v době nástupu Trumpa nebyly žádnou Utopií, a přestože se ekonomice dařilo a konstantně rostla zaměstnanost, části země trápila trvale špatná hospodářská situace a vysoká nezaměstnanost, což projevovalo mimo jiné v prudkém nárůstu úmrtí v důsledku užívání návykových látek či sebevražd.

Budoucí šéf Bílého domu, kterému leží na srdci skutečný "americký masakr", tak bude mít ještě hodně práce, upozorňuje ironicky Krugman. Tvrdí, že Trump se o řešení této situace vůbec nepokusil a jeho reakcí na úpadek některých amerických regionů byla obchodní válka, která ve výsledku vedla k dalšímu úbytku pracovních míst ve výrobě. Zbytek Trumpovy hospodářské politiky byl standardním republikánským receptem zaměřeným na snižování firemních daní, které však nevedlo k velkým obchodním investicím, konstatuje ekonom. Dodává, že jedinou viditelnou reakcí Trumpa na krizi užívání opiátů v USA byl pokus připravit miliony Američanů o zdravotní pojištění.    

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Pak přišel covid-19, který mimochodem již zabil mnohem více Američanů než bylo zavražděno v desetiletích, která předcházela Trumpově inauguraci. A reakce (Trumpovy) administrativy, krom příležitostné propagace šarlatánských léků, zahrnovala především popírání a trvání na tom, že celá záležitost zázračně odezní," píše nositel Nobelovy ceny. Z toho vyvozuje, že Trump nedokáže vést politiku, která reaguje na skutečné potřeby Američanů, není ochoten naslouchat, byť k tomu má příležitost, a ani se o to nepokouší.  

Trump a jeho spolupracovníci si podle Krugmana uvědomují, že prezidentství je nad základní schopnosti současného vládce Bílého domu, a tak jim nezbývá než přicházet s imaginárními hrozbami, které přiživují předsudky Trumpových stoupenců, což v kombinaci s konspiračními teoriemi rozdmýchává závist a strach z "dobře známých" elit.

QAnon je tak pro profesora jen nejsměšnější ze všech konspiračních teorií, které líčí Trumpa jako hrdinu bránícího Američany před neviditelným zlem. Zní šíleně, protože je šílená, deklaruje nobelista. Věří, že téměř jistě nejde o politickou taktiku, která by Trumpovi zajistila většinu hlasů v nadcházejících volbách.

Na druhou stranu, tato konspirace má potenciál lidi vystrašit natolik, že v kombinaci se složitou registrací voličů a nepoměrným složením sboru volitelů (který ve skutečnosti hlasuje o americkém prezidentovi, pozn. redaktora) se Trump může těsně udržet u moci, naznačuje autor komentáře. Sám nevěří, že strategie bude fungovat. Trumpovi však podle profesora nic jiného nezbývá a může spoléhat pouze na strach - bezejmenné, iracionální, neopodstatněné  a zcela nereálné hrůzy.  

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 08:20 Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Soud s teroristou z 11. září začne nejdříve za rok

14.09.2021 15:50 Soud s pěticí mužů, mezi kterými je i údajný strůjce atentátů z 11. září 2001 na USA, začne…

Americká policie u sídla demokratů zatkla muže se sečnými zbraněmi

13.09.2021 18:48 Policie Kapitolu nedaleko sídla Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) ve Washingtonu zatkla…

Související:

Právě se děje

reklama