Vyvracíme konspirace: Nositel Nobelovy ceny vysvětlil, jak to je s teorií QAnon

NÁZOR - Sjezd americké Demokratické strany z minulého týdne byl především o umírněnosti, líčení prezidentského kandidáta Joe Bidena a jeho strany jako schopných hráčů, kteří učiní vše pro uzdravení země zasažené pandemií a hospodářskou depresí, poukazuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii naopak očekává, že hlavním tématem nadcházejícího sjezdu Republikánské strany bude konspirační teorie QAnon.

Spiknutí, které neexistuje

Na demokratickém sjezdu zaznělo mnoho katastrofických varování před trumpismem a bylo přiznáno, jakou daň si pandemie koronaviru vyžádala na zaměstnanosti v USA, připouští Krugman. Dodává, že celkové poselství bylo ale překvapivě povzbuzující.

Proti tomu nobelista soudí, že na republikánském sjezdu sice zřejmě otevřeně nezazní, že současný prezident Donald Trump chrání Spojené státy před imaginární klikou liberálních pedofilů (tedy jádro konspirační teorie QAnon), ale domnívá se, že nadcházejí dny přinesou varování podobného typu, tedy před děsivým vývojem, k němuž ve skutečnosti nedochází, před zlotřilým spiknutím, které neexistuje.

"To je koneckonců Trumpův styl od prvního dne jeho prezidentství," pokračuje profesor. Připomíná, že noví američtí prezidenti zpravidla ve svých inauguračních projevech šíří naději a jednotu, a to i v temných dobách, avšak Trump nabídl vizi "amerického masakru", který podle něj probíhá především v centrech měst devastovaných násilnou kriminalitou.

Nejenže Trumpova rétorika byla odporná a měla jasný rasistický podtón, upozorňuje Krugman. Za problém považuje to, že se nezakládala na pravdě, protože Trump nastoupil do úřadu v době, kdy násilná kriminalita ve Spojených státech celé desetiletí klesala a velká města byla bezpečnější než kdykoliv předtím.

Pokusy vystrašit Američany neexistujícími hrozbami provázely celé funkční období stávající administrativy, míní autor komentáře. Obává se, že ti, kteří čerpají informace z prohlášení jejích představitelů, případně z televize Fox News musí věřit například tomu, že v nadcházejících volbách se chystají hlasovat miliony nelegálních přistěhovalců, byť k takovému volebnímu podvodu sotva kdy dojde, případě tvrzení, že protesty hnutí Black Lives Matter, které byly z velké většiny nenásilné, změnily velká města v doutnající bitevní pole.

"Proč taková fixace na přízračné hrozby?" táže se Krugman. Uvádí, že součástí americké politiky byla vždy paranoia, která za společenskými a kulturními změnami viděla zlověstné konspirace, což sahá až ke strachu z katolických přistěhovalců v 19. století. Ti, kteří si pamatují 90. léta pak podle ekonoma vědí, že konspirační teorie typu QAnon existují několik desetiletí, ale dnes jsou pouze viditelnější díky sociálním sítím a prezidentovi, který veškeré své neúspěchy prezentuje jako machinace údajného "hlubokého státu".

Imaginární hrozby

Příklon k imaginárním hrozbám je ale také obranou lidí, kteří opakovaně ukázali, a to ještě před příchodem koronaviru, že nemají ponětí, jak se dělá politika a jak si poradit se skutečnými problémy, míní ekonom. Poukazuje, že Spojené státy v době nástupu Trumpa nebyly žádnou Utopií, a přestože se ekonomice dařilo a konstantně rostla zaměstnanost, části země trápila trvale špatná hospodářská situace a vysoká nezaměstnanost, což projevovalo mimo jiné v prudkém nárůstu úmrtí v důsledku užívání návykových látek či sebevražd.

Budoucí šéf Bílého domu, kterému leží na srdci skutečný "americký masakr", tak bude mít ještě hodně práce, upozorňuje ironicky Krugman. Tvrdí, že Trump se o řešení této situace vůbec nepokusil a jeho reakcí na úpadek některých amerických regionů byla obchodní válka, která ve výsledku vedla k dalšímu úbytku pracovních míst ve výrobě. Zbytek Trumpovy hospodářské politiky byl standardním republikánským receptem zaměřeným na snižování firemních daní, které však nevedlo k velkým obchodním investicím, konstatuje ekonom. Dodává, že jedinou viditelnou reakcí Trumpa na krizi užívání opiátů v USA byl pokus připravit miliony Američanů o zdravotní pojištění.    

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Pak přišel covid-19, který mimochodem již zabil mnohem více Američanů než bylo zavražděno v desetiletích, která předcházela Trumpově inauguraci. A reakce (Trumpovy) administrativy, krom příležitostné propagace šarlatánských léků, zahrnovala především popírání a trvání na tom, že celá záležitost zázračně odezní," píše nositel Nobelovy ceny. Z toho vyvozuje, že Trump nedokáže vést politiku, která reaguje na skutečné potřeby Američanů, není ochoten naslouchat, byť k tomu má příležitost, a ani se o to nepokouší.  

Trump a jeho spolupracovníci si podle Krugmana uvědomují, že prezidentství je nad základní schopnosti současného vládce Bílého domu, a tak jim nezbývá než přicházet s imaginárními hrozbami, které přiživují předsudky Trumpových stoupenců, což v kombinaci s konspiračními teoriemi rozdmýchává závist a strach z "dobře známých" elit.

QAnon je tak pro profesora jen nejsměšnější ze všech konspiračních teorií, které líčí Trumpa jako hrdinu bránícího Američany před neviditelným zlem. Zní šíleně, protože je šílená, deklaruje nobelista. Věří, že téměř jistě nejde o politickou taktiku, která by Trumpovi zajistila většinu hlasů v nadcházejících volbách.

Na druhou stranu, tato konspirace má potenciál lidi vystrašit natolik, že v kombinaci se složitou registrací voličů a nepoměrným složením sboru volitelů (který ve skutečnosti hlasuje o americkém prezidentovi, pozn. redaktora) se Trump může těsně udržet u moci, naznačuje autor komentáře. Sám nevěří, že strategie bude fungovat. Trumpovi však podle profesora nic jiného nezbývá a může spoléhat pouze na strach - bezejmenné, iracionální, neopodstatněné  a zcela nereálné hrůzy.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Boj proti dezinformacím a fake news Konspirační teorie Donald Trump Paul Krugman (ekonom)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy