Vyvracíme konspirace: Volby v USA proběhly učebnicově, ujišťuje expert

NÁZOR - Existuje mnoho způsobů jak zmanipulovat volby, deklaruje Brian Klaas v komentáři pro server Washington Post. Politolog z University College London dodává, že v posledním desetiletí navštívil země jako Madagaskar, Bělorusko, Thajsko, Zambii, Pobřeží slonoviny a Tunisko, aby sledoval, jak to dělají "profesionálové" a jak se pomyslně nechávají chytit za ruku"amatéři".

Stále neudržitelnější tvrzení

Autor komentáře uvádí několik příkladů: V liberijských prezidentských volbách v roce 1926 bylo zaregistrováno 15 tisíc voličů, ale vítěz přesto získal 243 tisíc hlasů. V ukrajinských volbách v roce 2004 obdrželi voliči v opozičních oblastech pera naplněná mizícím inkoustem, tudíž při počítání hlasů byly jimi odevzdané lístky nevyplněné. A v ázerbájdžánských volbách v roce 2013 zase tamní diktátor omylem zveřejnil zfalšované výsledky ještě dříve, než hlasování proběhlo.

"Jako volební pozorovatel jsem mluvil s pracovníky volebních místností, kteří obdrželi poštou kulky coby varování, a vedl jsem rozhovory s prezidenty, kteří tlačili spřízněné soudce, aby ve volebních přích rozhodli v jejich prospěch," vzpomíná Klaas. Ví proto, jak zmanipulované volby vypadají, a stávajícímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi vzkazuje, že proběhnuvší volby v USA nebyly zmanipulované ani vzdáleně.

Trump přesto v uplynulých dnech předkládá stále neudržitelnější tvrzení o průběhu voleb a vytváří obraz široce přítomných podvodů, byť je jasné, že jde o mýtus, konstatuje expert. Dodává, že šéf Bílého domu bez jakéhokoliv důkazu mluví o započítání nelegálních hlasů a prohlašuje, že vyhrál, i když opak je stále více zřejmý.

"Jsou to lži," nebere si servítky Klaas. Na druhou stranu ale připouští, že volby ve Spojených státech mají mnoho nedostatků - dochází k omezování voličů, účelovému překreslování volebních obvodů, nejasnému financování kampaní, změnám v procedurách na poslední chvíli i ostudně dlouhým frontám, které si žádají "časovou daň" v oblastech obývaných menšinami, navíc existuje množství překážek komplikujících registraci voličů a směs různých volebních pravidel vede k jejich zmatení.   

Stejně tak považuje politolog za problematické, že v posledních dvaceti letech hned dvakrát neusedl v prezidentském křesle kandidát, který získal víc hlasů. Také pokusy Trumpa zpomalit poštovní služby či jeho výzvy svým stoupencům, aby volili dvakrát, se podle Klaase hodí spíš do Ázerbájdžánu než do Spojených států, které sotva mohou sloužit jako vzor dobrého volebního managementu.  

Přesto mají americké volby nadále velmi silné stránky, zdůrazňuje odborník. Poukazuje, že soudní moc je sice v zemi stále více zpolitizovaná, ale i tak zůstává natolik nezávislá, aby dokázala odmítnout povrchní stížnosti poražených kandidátů. Ačkoliv americká média nepožívají důvěry jako kdysi, stále se v nich svobodně diskutuje bez cenzury, upozorňuje Klaas. Dodává, že Trump sice vyzval své podporovatele, aby zformovali "armádu", která za něj bude "bojovat" u hlasovacích místností, ale průběh voleb nadále řídili kompetentní úředníci a místní dobrovolníci konající veřejnou službu.

O důkazy nejde

"Letos ve skutečnosti proces počítání (hlasů) probíhá podle učebnice," pokračuje expert. Upozorňuje, že navzdory tvrzení Trumpa a jeho okolí, že volby byly v tajnosti "ukradeny", mohli občané v mnoha státech sledovat proces počítání hlasů přes živý online stream, jinde mohla média vysílat přímo z center zpracovávajících hlasy, tudíž je sotva možné mluvit o "hlubokém státu".

Hlasy počítali důchodci i studenti, kteří plnili fádní, ale přesto důležitou veřejnou službu, tudíž Trumpovy řeči jsou podobně jako v mnoha případech za uplynulé čtyři roky opakem skutečnosti, deklaruje politolog. Zdůrazňuje, že hlasy nebyly počítány v tajnosti, vše se dělo před očima celého světa.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trumpistická logika nedává vůbec smysl, poukazuje akademik. Pokládá otázky, jak by se podařilo demokratům ukrást volby například v Georgii, kde prakticky vše ovládají republikáni, a proč by demokraté zfalšovali prezidentské volby, ale zapomněli na volby senátní a prohráli ve státech, kde jim průzkumy přisuzovaly jasné vítězství.

"Je to absurdní. Nejlepší cestou k pochopení Trumpovy stále choromyslnější autoritářské rétoriky pak není soustředit se na důkazy. Důkazy neexistují, ale o ty vůbec nejde," píše politolog. Stejně tak podle něj nejde ani o případné soudní vítězství, jelikož jde o politickou strategii, která má zpochybnit volby, v nichž Trump prohrál.

Celá strategie spočívá na náznacích, konspiračním uvažování a šíření falešné představy, že se "cosi" chystá, vysvětluje expert. Za její dobrou ilustraci označuje video, které se šíří na sociálních sítích jako lesní požár. Zachycuje muže, který nakládá něco do dodávky, přičemž Trumpovi příznivci uvádějí, že jde o hlasy pro Joe Bidena. Nakonec se ukázalo, že jde o kameramana místní televize, který do služebního vozu umisťoval kameru, ale i tak video napáchalo škody, dodává Klaas.  

Americké volby nejsou bez chyb a zjevně je provázely izolované nesrovnalosti, které jsou nevyhnutelné i v tom nejlepším volebním systému, zdůrazňuje politolog. Trumpova tvrzení, že volby byly "ukradeny" či "zmanipulovány" ale označuje za prostou lež a nabádá ty republikány, kteří nadále věří v demokracii nebo chtějí zavčasu opustit potápějící se loď, aby ji odmítli. Jde sice o lži, ale mnoho lidí jim momentálně věří, varuje autor komentáře. Už to považuje za katastrofální vývoj pro Spojené státy.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.
Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby Donald Trump Konspirační teorie Joe Biden

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Princezna Kate naslouchá, řekl Brit. Mluvil s ní, když sám bojoval s rakovinou

Princezna Kate podstupuje chemoterapie, protože jí byla diagnostikována rakovina. S touto nemocí bojuje mnoho lidí po celém světě, výjimkou nejsou ani obyčejní Britové. Jeden z nich nyní promluvil o tom, jak ho princezna podpořila, když sám s nemocí zápasil. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy