Washington je před inaugurací plný vojáků, Trump odlétá na Floridu

Hlavní město Spojených států je před dnešní inaugurací nového amerického prezidenta v podstatě uzavřené a panuje v něm nervozita. Tak hodnotí situaci ve Washingtonu agentura AP. Bezpečnostní složky se potýkají nejen s možností vnější hrozby, ale také s obavami z útoku vedeného někým z těch, kteří mají nastupujícího prezidenta Joea Bidena chránit.

Donald Trump
doporučujeme

Končící šéf Bílého domu Donald Trump ohlásil, že sídlo hlavy státu opustí ve 14:00 SEČ a odletí na Floridu.

Na pořádek bude dnes ve Washingtonu dohlížet více než 25.000 policistů a příslušníků národní gardy. Extrémní míra bezpečnostních opatření vyplývá především z nedávných nepokojů v sídle Kongresu, kterých se účastnili členové různých extremistických skupin a které si vyžádaly několik mrtvých.

"Hlavní město je v podstatě uzavřené... Obrněná vozidla a betonové bariéry blokují ulice. National Mall (park mezi Kapitolem a Lincolnovým památníkem; pozn. ČTK) je uzavřený. Komplex Kapitolu Spojených států je oplocený. Na křižovatkách jsou kontrolní stanoviště. Tajná služba Spojených států (prezidentská ochranka), která má inauguraci na starosti, uvádí, že je připravená," napsala AP.

Žádnou konkrétní výhrůžku vůči nově zvolenému prezidentovi Bidenovi zatím americké úřady podle dostupných zpráv nezaznamenaly. Bezpečnostní složky ovšem registrovaly "znepokojivé" diskuse na internetu mezi členy různých krajně pravicových hnutí a milicí, zatímco vyvstávaly i obavy z útoku "zevnitř".

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v posledních dnech prověřoval vojáky zapojené do inaugurační bezpečnostní operace, načež z ní bylo v úterý 12 členů národní gardy staženo. Deník The New York Times (NYT) s odvoláním na zdroje na ministerstvu obrany napsal, že dva z těchto lidí byli posláni domů kvůli "výhrůžným komentářům" na sociálních sítích na adresu politiků. Podle informací AP byly u všech dvanácti zjištěny vazby na milice či internetové příspěvky s "extremistickými názory".

Letošní inauguraci komplikují také obavy z koronaviru, který se po nepokojích ze 6. ledna šíří mezi zákonodárci i členy policejního sboru Kapitolu. Od útoku mělo podle NYT pozitivní test sedm členů Kongresu, zatímco 19 policistů mělo buďto pozitivní test nebo potvrzený kontakt s nakaženým.

V důsledku koronaviru a bezpečnostních rizik bude letos inaugurace výrazně komornější než je zvykem. Další zvláštností bude, že se jí nezúčastní končící prezident. Trump a jeho manželka Melania údajně Bílý dům opustí v osm ráno místního času (14:00 SEČ) a v prezidentském speciálu Air Force One odletí do floridského letoviska Palm Beach.

Trumpův mandát skončí v poledne (18:00 SEČ), kdy Biden bude skládat přísahu na západní straně Kapitolu. Trump podle všeho v tu chvíli už bude ve své rezidenci Mar-a-Lago.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama