Washington má dohodu SAE s Izraelem za historický moment

Jako "obrovský" krok správným směrem a "historický" moment dnes hodnotili nejvyšší představitelé Spojených států novou dohodu mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty o navázání plnohodnotných diplomatických styků. Podle prezidenta Donalda Trumpa vývoj přináší lepší vyhlídky pro celý Blízký východ.

Donald Trump
doporučujeme

"Po 49 letech Izrael a Spojené arabské emiráty plně normalizují své diplomatické vztahy," oznámil Trump na speciální tiskové konferenci v Bílém domě. "Vymění si velvyslance a zahájí rozsáhlou spolupráci v široké škále oblastí včetně turistického ruchu, školství, zdravotnictví, obchodu a bezpečnosti," pokračoval.

Washington se podle společného prohlášení USA, SAE a Izraele podílel na jednáních mezi dvěma blízkovýchodními zeměmi. Trump v Bílém domě prohlásil, že chtěl, aby byla nová úmluva nazvána "dohodou Donalda Trumpa", dospěl však k závěru, že média "by to nepochopila".

"Tato dohoda je významným krokem k vybudování klidnějšího, bezpečnějšího a lépe prosperujícího Blízkého východu," míní americký prezident. "Teď, když jsou ledy prolomeny, očekávám, že další arabské a muslimské státy budou Spojené arabské emiráty následovat," dodal.

Podobně se následně vyjádřil prezidentův zeť a poradce Jared Kushner, podle kterého existuje "slušná šance", že s Izraelem v příštích dnech uzavře dohodu další země.

Židovský stát v rámci dohody o navázání plnohodnotných vztahů s SAE dočasně upouští od svých plánů na anexi okupovaných částí Západního břehu Jordánu, které si nárokují Palestinci coby součást svého budoucího státu. Kushner ovšem novinářům nezodpověděl otázku, na jak dlouho slíbil Izrael zmíněné plány pozastavit. Řekl jen, že uvedení nové dohody do praxe nějaký čas potrvá a že v tomto směru očekává velmi brzké kontakty mezi Izraelem a emiráty.

Agentura AP dnešní dohodu popisuje jako "vzácné vítězství" šéfa Bílého domu na diplomatickém poli před listopadovými prezidentskými volbami. Podotýká, že úsilí jeho administrativy kolem ukončení války v Afghánistánu dosud nepřinesly ovoce, zatímco snahy o usmíření Izraele a Palestiny "se nikam neposunuly". Web Politico dodává, že mezi SAE a Izraelem se připravovala asi rok a půl, ale v posledních šesti týdnech údajně jednání nabrala na obrátkách kvůli hrozbě izraelské anexe okupovaných území.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu

24.09.2020 19:38 Mary Trumpová, která je neteří amerického prezidenta Donalda Trumpa, dnes svého strýce zažalovala.…

Biden má podporu od stovek bezpečnostních expertů. V dopise kritizují…

24.09.2020 16:42 Bezmála 500 bývalých vysoce postavených představitelů Pentagonu, velvyslanců a činitelů Bílého domu…

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 12:28 Aktualizováno Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Žalobce v USA navrhl Nikulinovi 12 let vězení za hackerské útoky

24.09.2020 10:51 Americká prokuratura navrhla federálnímu soudu v Kalifornii 12 let vězení pro Rusa Jevgenije…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama