Washington: Soudce nařídil pozastavit změny v chodu pošty. Označil je za „politicky motivovaný útok“

Federální soud ve Washingtonu nařídil dočasně zastavit veškeré provozní změny iniciované vedením americké poštovní služby (USPS). Dle soudu se jednalo o politicky motivovaný útok. Žalobu na USPS podalo již více než 14 států. Nařízení vyplývající z rozsudku se vztahuje i na již provedené změny.

Washngton D.C.
doporučujeme

V srpnu byl šéf USPS Louis DeJoy předvolán senátními a sněmovními výbory Kongresu k podání vysvětlení ohledně plánovaných provozních změn. Nový režim chodu pošty vyvolal mezi zákonodárci obavy poté, co napříč státy začalo docházet k výrazným zpožděním v doručování zásilek. 

Byť sama USPS ve svém dopise adresovaném několika státním volebním komisím avizovala, že pravděpodobně nestihne lístky doručit včas, DeJoy během svého slyšení několikrát zopakoval, že zpracování volebních lístků zůstává pro poštu nadále prioritou. Nakonec souhlasil s odložením plánovaných změn na období po volbách, dosavadní změny ovšem zrušit odmítl. 

Ty se týkaly na příklad zredukování počtu třídících strojů na jednotlivých pobočkách nebo veřejných schránek na dopisy. Zaměstnancům rovněž zakázal přesčasy. USPS tak prý reagovala na snížený objem zasílané pošty. Jisté pochybnosti o postupu pošty vyjádřili i sami zaměstnanci nebo odbory. 

Ve čtvrtek spor rozhodl až federální soud ve Washingtonu. Soudce Bastian nařídil okamžité pozastavení plánovaných změn včetně zrušení těch stávajících. Jednání USPS označil za „politicky motivovaný útok“. Svým rozsudkem tak vyhověl celkem 14 státům, které USPS a Trumpovu administrativu obvinily z manipulování voleb.

Dle Bastiana navíc hrozilo, že kvůli novému provoznímu řádu by řadě voličů bylo upřeno jejich volební právo. Rozsudek ukládá USPS povinnost přikládat zpracování volebních lístků nejvyšší prioritu, navrátit do provozu veškeré třídící stroje tam, kde jsou nezbytné pro včasné doručení lístků, stejně tak jako povinnost informovat veškeré zaměstnance o znění tohoto rozsudku. 

Mluvčí USPS Dave Partenheimer v reakci na rozsudek naznačil, že vedení nyní zvažuje další právní kroky. Člen rady guvernérů Lee Moak označil výrok soudce Bastiana za „značně neopodstatněný“. S tím ale nesouhlasí zákonodárci v drtivé většině demokraticky řízených států. 

Dle nich USPS hrubě porušila protokol, když o plánovaných změnách předně nevyjednávala s poštovní regulační komisí, jak stanovuje zákon. Dále argumentovaly tím, že nový provozní řád zasahoval do jejich ústavních pravomocí, které je opravňují ke správě voleb.

USPS u soudu hájil právní zástupce Ministerstva spravedlnosti Joseph Borson. ,,Okolo změn, které USPS zavedla, panoval během různých slyšení i ze strany médií hrozný zmatek. Státy nás obviňují z něčeho, co jsme vůbec neudělali,“ řekl Borson. Zároveň vzkázal voličům, že strach ohledně včasného zpracování jejich lístků je zcela zbytečný. 

K původním 14 státům, které na USPS podaly žalobu již dříve, se připojily i státy Pensylvánie, New York a Montana. Ty se rozhodly poštu žalovat nezávisle na státech předchozích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA zatkli pět lidí kvůli čínské zastrašovací operaci

28.10.2020 18:09 Ve Spojených státech zatkli pět lidí, kteří se podle justice aktivně podíleli na čínské operaci,…

Peru hlásí po 20 letech případ záškrtu, země je pozadu v očkování

28.10.2020 18:06 Peru ohlásilo první případ záškrtu po dvaceti letech. V Limě se tímto infekčním onemocněním…

Trump zrušil restrikci, která se vztahovala na židovské osady

28.10.2020 17:30 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes zrušila zákaz financovat izraelský vědecký výzkum…

Venezuelská opozice oznámila zmizení tří svých členů

28.10.2020 12:49 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó dnes oznámil zmizení tří členů protivládních sil. Informují o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama