Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro další vojenské operace Spojených států na Blízkém východě, poukazuje historik Andrew Bacevich v komentáři pro server Los Angeles Times. Emeritní profesor z Bostonské univerzity vysvětluje, že Esperův pojem "sekat trávník" nemá s péčí o zeleň nic společného.

Opotřebovávací válka

"Sekat trávník je třeba každou chvíli. Tyhle věci musíte dělat, aby hrozba nerostla, neobnovila se," cituje Esperova slova odborník. Dodává, že ministr mluvil také o tvrdému kopu do protivníkovy holeně.

Fráze "sekáte trávník, abyste hrozbu zvládali, nikoliv eliminovali" pochází z Izraele a popisuje přístup země k militantním skupinám jako Hamás či Hizballáh, vysvětluje historik. Podotýká, že Izrael není schopen eliminovat hrozbu těchto organizací, a proto přistoupil na nutnost periodicky nasadit sílu, aby je udržoval slabé a mimo hru.

"Sekání trávníku" je tedy eufemismem pro opotřebovávací válku, která přijímá nepřátelství na nízké úrovni jako cosi nevyhnutelného a trvalého, nastiňuje Bacevich. Esperovu obhajobu tohoto konceptu pak považuje za překvapivou ze dvou důvodů.

Tím prvním je skutečnost, že Esperův "šéf", prezident Donald Trump, nepovažuje války za nevyhnutelné a trvalé, upozorňuje akademik. Připomíná, že šéf Bílého domu často slibuje "ukončení nekonečných válek", zatímco taktika  "sekání trávníku" pro potírání Islámského státu a podobných skupin naznačuje, že americké války na Blízkém východě jen tak neskončí.

Trump jako vrchní velitel armády trvá na tom, že rozhodující vítězství nad těmito protivníky je nejen možné, ale že ho sám dosáhne, konstatuje Bacevich. Dodává, že nyní jeho Trumpův ministr obrany v zásadě tvrdí, že nic jako brzké vítězství není ve hře.

"Není pochopitelně nic zvláštního na tom, že tento prezident a jeho klíčoví podřízení čtou radikálně odlišné scénáře," pokračuje historik. Podotýká, že v tomto případě je rozpor a Esperovo přijetí "sekání trávy" coby faktické vojenské doktríny znepokojivé, protože naznačuje, že Spojené státy nemají jinou alternativu než pokračovat v politice nastolené po 11. září 2001, a svým způsobem jde o tiché přiznání strategického selhání.  

Spojené státy nejsou Izrael

Srovnání situací, kterým čelí Izrael a Spojené státy, může být podle experta poučné. S ohledem na spor s Palestinci - kdy si obě strany nárokují stejné území - má Izrael jen málo strategických možností, které většina jeho židovských obyvatel považuje za přijatelné, upozorňuje profesor. Konstatuje, že mír s Palestinci je nedosažitelný z důvodu, že ani minimální požadavky obou stran nejsou slučitelné.

Pro malý stát, který má mnoho omezení, je "sekání trávy" schůdný způsob řešení bezvýchodného problému, připouští Bacevich. Dodává, že sice nic nevyřeší, ale pomáhá udržet status quo, v němž se Izraelci naučili žít.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojené státy ale nejsou malé a netrápí je diplomatická a geopolitická omezení, kterým čelí Izrael, zdůrazňuje odborník. Deklaruje, že Spojené státy mají na Blízkém východě na výběr z mnoha možností, ačkoliv je zkostnatělý a válkou otupělý americký zahraničněpolitický establishment záměrně přehlíží.

"Skupiny, s nimiž jsou Izrael a Spojené státy momentálně v konfliktu, kterým se zavádějícím způsobem říká generalizujícím pojmem 'teroristické', mají společný cíl: vyhnat cizáky z území, které považují za oprávněně své," pokračuje profesor. Vysvětluje, že zatímco Izrael nemůže sporné teritorium opustit, Spojené státy tuto možnost mají a možnost vojenského stažení - které nemusí nutně znamenat celkovou rezignaci - stojí za to posoudit.    

Zapojení amerických sil do neustálého "sekání trávy" na velkém území Blízkého východu nezvyšuje americkou bezpečnost, domnívá se Bacevich. Soudí, že zvyšuje pouze počet obětí a konzumuje obří sumy peněz, přičemž odvrací pozornost od mnohem palčivějších problémů, například klimatické změny či měnících se mocenských vztahů na Dálném východě.

Před půlstoletím kritici vietnamské války nabádali americké politiky, aby ohlásili vítězství a ze země odešli a tento apel považuje historik za stále aktuální. "Vedení války s otevřeným koncem na Blízkém východě slouží hlavně k živení protiamerického terorismu, který v žádném případě nepředstavuje přímou hrozbu pro zásadní americké národně.bezpečnostní zájmy," konstatuje odborník.

Volba ukončit chybně vedené vojenské dobrodružství po 11. září 2001 je prvním krokem k obnovení stability v americké národně-bezpečnostní politice, tvrdí profesor. Dodává, že američtí vojáci mají na práci důležitější věci než "sekat trávník" v dalekých, nehostinných místech.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Izrael Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin něco chystá, naznačil Pistorius. Má víc zbraní a munice, než kolik využije na Ukrajině

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy