WP: Jen 25 republikánů v Kongresu otevřeně uznává Bidenovu výhru

Jen 25 republikánských členů obou komor amerického Kongresu otevřeně uznává, že demokrat Joe Biden v listopadových prezidentských volbách porazil stávajícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z průzkumu, který mezi republikánskými poslanci provedl list The Washington Post (WP).

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Dva republikánští členové Kongresu považují za vítěze Trumpa. Dalších 222 republikánských členů Sněmovny reprezentantů a Senátu, tedy skoro 90 procent republikánských členů Kongresu, neuvedlo, kdo vyhrál, nebo na dotazy listu nereagovalo.

Na celonárodní úrovni přitom Biden Trumpa porazil o více než sedm milionů hlasů a ve sboru volitelů si zajistil zhruba stejný počet hlasů jako měl Trump před čtyřmi lety, když porazil demokratku Hillary Clintonovou.

Průzkum list zahájil ve čtvrtek ráno poté, co Trump ve středu večer zveřejnil 46 minut dlouhé video, v němž tvrdil, že Bidena porazil a vznesl nepodložená obvinění, že mu volby ukradly "zkorumpované síly". Průzkum se týkal všech 249 republikánských členů obou komor Kongresu. Přes 70 procent z nich na dotazy WP nereagovalo.

Tým zpravodajů WP kontaktoval asistenty každého z republikánů prostřednictvím mailu či telefonicky. Zároveň novináři listu rovněž zkoumali veřejná prohlášení republikánských zákonodárců z uplynulých týdnů, které vyjadřují jejich postoj k Bidenově vítězství.

Výsledky podle listu ukazují, že většina republikánů má obavy z Trumpovy moci nad Republikánskou stranou přesto, že je Trump teprve třetím americkým prezidentem v uplynulých 80 letech, který neobhájil druhý mandát. Podle WP se otázkám týkajících se voleb úmyslně vyhýbají, negratulují Bidenovi, ale ani nepřijímají Trumpovy nejostřejší výroky. Pouze osm republikánů, tedy tři procenta z republikánských zákonodárců, vyjádřilo podporu Trumpově taktice, kdy tvrdí, že vyhrál a vyzývá státní zákonodárce, aby ho označili za vítěze tam, kde prohrál.

Kancelář šéfa republikánské senátní většiny Mitche McConnella se odmítla průzkumu zúčastnit, přičemž poukázala na jeho nedávné komentáře k volbám. Většina republikánů pak toto stanovisko následovala. McConnell v úterý odmítl uznat Bidenovu výhru a otázkám ohledně Trumpvých tvrzení o zmanipulovaných volbách se vyhýbal. "Budoucnost se vyřeší sama," řekl novinářům.

Bidenovu výhru podle průzkumu uznává 11 z 52 republikánských senátorů a 14 republikánů ze Sněmovny reprezentantů, šest z nich ovšem koncem měsíce odejde z politiky a dva reprezentují okrsky, kde Biden Trumpa porazil s velkým náskokem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Kvůli koronaviru se letos nebude konat karneval v Riu de Janeiro

22.01.2021 05:39 Kvůli šíření koronaviru se letos neuskuteční slavný karneval v Riu de Janeiro. Oznámil to dnes…

Návrat dětí do škol? Američtí akademici naznačili, kde leží bezpečná…

22.01.2021 00:01 NÁZOR - Zjistili jsme, že školy mohou otevřít pro prezenční výuku, aniž by v lokalitě zesílilo…

Biden představil celostátní strategii boje proti koronaviru

21.01.2021 22:10 Nový prezident USA Joe Biden dnes podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se boje s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama