Jak urychlit očkování? Zrušte patenty na vakcíny, žádají američtí zákonodárci

Zatímco Spojené státy pomalu zrychlují výrobu a distribuci vakcín proti koronaviru, jiné země řeší zcela opačný problém. Někteří demokratičtí zákonodárci se je proto rozhodli podpořit a volají mimo jiné po rozšíření výroby vakcín k urychlení jejich distribuce. O vyslovení podpory žádají rovněž prezidenta Bidena.

Koronavirus: Fotografie simuluje pouze ilustrativně lahvičku vakcíny proti novému koronaviru

Proti nerovnoměrné globální distribuci vakcíny se ve Spojených státech začíná vyslovovat více zákonodárců. Nově se k nim přidali i členové horní komory, senátoři Warrenová nebo Sanders. Zásadní problém vidí v tom, že zejména chudší státy k vakcínám přístup téměř vůbec nemají. Domnívají se však, že odbourání patentů by problém vyřešilo.

Demokraté společně s několika zájmovými skupinami tak tlačí na prezidenta Bidena, aby podpořil žádost celkem 57 zemí adresovanou Světové obchodní organizaci (WTO) o uvolnění patentové ochrany vakcín. Tyto země, mezi nimi na příklad Indie nebo Jižní Afrika, věří, že i ostatní státy by pak mohly danou formuli využít k vlastní výrobě a distribuci vakcín v mnohem masivnějším měřítku.

Farmaceutické firmy ovšem tuto myšlenku nevítají. Dle nich by tento krok nejen znehodnotil globální strategii v boji proti pandemii, státy by tím ale ani nedosáhly tíženého efektu urychlení výroby vakcín, jak uvádí server Politico. Sněmovní demokraté přesto tvrdí, že dopis, v němž naléhají na prezidenta Bidena, aby se Spojené státy vyslovily pro podporu této iniciativy, má již téměř 100 podpisů.

Ti mimo jiné nařkli farmaceutické společnosti z upřednostňování zisku před lidskými životy, jak dále píše Politico. ,,Pokud chceme pandemii porazit, musíme se zasadit o to, že vakcíny budou dostupné všude. Zároveň musíme dělat taková politická rozhodnutí, a to jak ve Spojených státech, tak uvnitř WTO, která budou stavět pacienty na první místo,“ uvedla sněmovní reprezentantka Rosa DeLaurová.

Naléhání zákonodárců včetně více jak čtyř seti zájmových skupin si ovšem zatím  žádnou větší pozornost prezidenta Bidena nevysloužila. Stejně tak jednání uvnitř WTO uvízla na mrtvém bodě. K usnesení o pozastavení patentové ochrany by totiž byl potřeba souhlas všech 164 členů organizace, přičemž zastánci usnesení se domnívají, že změna postoje ze strany Spojených státu by mohla přesvědčit i ostatní členy. 

Američtí vládní příslušníci se ale blíže vyjadřovat nechtějí. Finální prohlášení přednese Bidenova administrativa prý až po bližším prostudování potenciálních dopadů tohoto rozhodnutí. Do té doby se tak Spojené státy chtějí angažovat pouze prostřednictvím finančních příspěvků očkovací kampani COVAX. 

Lehce odlišný pohled na věc má na příklad Kanada. Mluvčí kanadské ambasády ve Washingtonu uvedl, že Kanada je ochotna hledat řešení založená na konsenzu. Žádost Indie a Jižní Afriky o zastavení patentů podpořila mimo jiné i Světová zdravotnická organizace (WHO), pro se již dříve vyslovil i Vatikán, který v rámci WTO zastává status pozorovatele. Svou podporu vyjádřila rovněž Čína.

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Související:

Právě se děje