Jak urychlit očkování? Zrušte patenty na vakcíny, žádají američtí zákonodárci

Zatímco Spojené státy pomalu zrychlují výrobu a distribuci vakcín proti koronaviru, jiné země řeší zcela opačný problém. Někteří demokratičtí zákonodárci se je proto rozhodli podpořit a volají mimo jiné po rozšíření výroby vakcín k urychlení jejich distribuce. O vyslovení podpory žádají rovněž prezidenta Bidena.

Koronavirus: Fotografie simuluje pouze ilustrativně lahvičku vakcíny proti novému koronaviru
doporučujeme

Proti nerovnoměrné globální distribuci vakcíny se ve Spojených státech začíná vyslovovat více zákonodárců. Nově se k nim přidali i členové horní komory, senátoři Warrenová nebo Sanders. Zásadní problém vidí v tom, že zejména chudší státy k vakcínám přístup téměř vůbec nemají. Domnívají se však, že odbourání patentů by problém vyřešilo.

Demokraté společně s několika zájmovými skupinami tak tlačí na prezidenta Bidena, aby podpořil žádost celkem 57 zemí adresovanou Světové obchodní organizaci (WTO) o uvolnění patentové ochrany vakcín. Tyto země, mezi nimi na příklad Indie nebo Jižní Afrika, věří, že i ostatní státy by pak mohly danou formuli využít k vlastní výrobě a distribuci vakcín v mnohem masivnějším měřítku.

Farmaceutické firmy ovšem tuto myšlenku nevítají. Dle nich by tento krok nejen znehodnotil globální strategii v boji proti pandemii, státy by tím ale ani nedosáhly tíženého efektu urychlení výroby vakcín, jak uvádí server Politico. Sněmovní demokraté přesto tvrdí, že dopis, v němž naléhají na prezidenta Bidena, aby se Spojené státy vyslovily pro podporu této iniciativy, má již téměř 100 podpisů.

Ti mimo jiné nařkli farmaceutické společnosti z upřednostňování zisku před lidskými životy, jak dále píše Politico. ,,Pokud chceme pandemii porazit, musíme se zasadit o to, že vakcíny budou dostupné všude. Zároveň musíme dělat taková politická rozhodnutí, a to jak ve Spojených státech, tak uvnitř WTO, která budou stavět pacienty na první místo,“ uvedla sněmovní reprezentantka Rosa DeLaurová.

Naléhání zákonodárců včetně více jak čtyř seti zájmových skupin si ovšem zatím  žádnou větší pozornost prezidenta Bidena nevysloužila. Stejně tak jednání uvnitř WTO uvízla na mrtvém bodě. K usnesení o pozastavení patentové ochrany by totiž byl potřeba souhlas všech 164 členů organizace, přičemž zastánci usnesení se domnívají, že změna postoje ze strany Spojených státu by mohla přesvědčit i ostatní členy. 

Američtí vládní příslušníci se ale blíže vyjadřovat nechtějí. Finální prohlášení přednese Bidenova administrativa prý až po bližším prostudování potenciálních dopadů tohoto rozhodnutí. Do té doby se tak Spojené státy chtějí angažovat pouze prostřednictvím finančních příspěvků očkovací kampani COVAX. 

Lehce odlišný pohled na věc má na příklad Kanada. Mluvčí kanadské ambasády ve Washingtonu uvedl, že Kanada je ochotna hledat řešení založená na konsenzu. Žádost Indie a Jižní Afriky o zastavení patentů podpořila mimo jiné i Světová zdravotnická organizace (WHO), pro se již dříve vyslovil i Vatikán, který v rámci WTO zastává status pozorovatele. Svou podporu vyjádřila rovněž Čína.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Americká FDA nevidí příčinnost mezi krevními sraženinami a vakcínou od J&J

10.04.2021 08:41 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nespatřuje příčinnost mezi vakcínu proti…

Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

09.04.2021 19:45 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama