Z amerického Kapitolu zmizí portréty čtveřice, která sloužila Konfederaci

V budově Kapitolu, kde sídlí zákonodárný sbor Spojených států, budou odstraněny portréty čtyř někdejších šéfů Sněmovny reprezentantů, kteří sloužili Konfederaci, jež v občanské válce mezi lety 1861 až 1865 hájila otroctví. Oznámila to dnes demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která okamžité odstranění portrétů nařídila, píše AP.

Kapitol Spojených států amerických
doporučujeme

Jedná se o portréty Roberta Huntera z Virginie, Jamese Orra z Jižní Karolíny a Howella Cobba a Charlese Crispa ze státu Georgia.

"Ve vážených sálech Kongresu, ani na žádném jiném čestném místě, není prostor pro vzpomínku na muže, kteří ztělesňují násilnou bigotnost a absurdní rasismus Konfederace," uvedla Pelosiová.

Obrazy budou odstraněny v pátek, kdy se slaví tzv. Juneteenth, což je složenina z anglických výrazů pro červen a devatenáctý (June a nineteenth) a má připomínat 19. červen 1865, kdy se mnoho Afroameričanů dozvědělo o konci otroctví. Do texaského Galvestonu tehdy přivezl generál armády Unie Gordon Granger zprávu o osvobození otroků. Prezident Abraham Lincoln vydal Prohlášení o zrovnoprávnění otroků už v září 1862 s platností od 1. ledna roku 1863. V mnoha jižanských státech, včetně Texasu, to ale každodenní život černých otroků zpočátku nijak neovlivnilo. Granger přijel do Galvestonu s 2000 federálními vojáky, aby převzal Texas a zároveň prosadil osvobození otroků.

Pelosiová Juneteenth označila za "krásnou a hrdou oslavu svobody Afroameričanů" a dodala, že se koná "v okamžiku mimořádné národní úzkosti, když truchlíme za stovky černých Američanů zabitých rasovou nespravedlností a policejní brutalitou", přičemž odkázala na smrt Afroameričanů "George Floyda, Breonnu Taylorovou, Ahmauda Arberyho a mnoha dalších".

Orr, který funkci zastával v letech 1857-1859, se ve Sněmovně reprezentantů podle Pelosiové zavázal, že bude usilovat o "zachování a udržení" otroctví, "abychom si mohli užívat našeho majetku v klidu, v bezpečí“. Hunter, který sloužil téměř na všech úrovních Konfederace, včetně ministra zahraničí, funkci předsedy Sněmovny reprezentantů zastával v letech 1839-1841. Cobb byl ve funkci od roku 1849-1851, zatímco Crisp po válce v letech 1891-1895.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Texas po pěti měsících obnovil popravy zastavené kvůli pandemii

09.07.2020 07:22 Americký stát Texas ve středu po pěti měsících obnovil popravy, které pozastavil kvůli pandemii…

USA zaznamenaly přes 60 tisíc nových případů covidu-19

09.07.2020 07:16 Spojené státy ve středu zaznamenaly přes 60.000 nových případů nemoci covid-19, což je dosavadní…

Někdejší poradce Vindman skončí v armádě kvůli "šikaně" od Trumpa

08.07.2020 22:02 Podplukovník Alexander Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při…

V USA bují debata ohledně otevírání škol po prázdninách

08.07.2020 21:40 Ve Spojených státech se v posledních dnech rozhořela debata o znovuotevření základních a středních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy