V případu Stonea odstoupili čtyři žalobci. Ovlivňuje Trump justici?

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru pochválil ministra spravedlnosti Williama Barra za to, že se "ujal velení" v soudním procesu s prezidentovým někdejším poradcem Rogerem Stonem. Barrův úřad přitom krátce po předchozích Trumpových stížnostech zažádal soud o nižší trestní sazbu, než jakou Stoneovi navrhli státní žalobci.

Roger Stone
doporučujeme

Všichni čtyři prokurátoři pracující na případu odstoupili na protest proti neobvyklé intervenci ministerstva spravedlnosti. Postup Trumpa i Barra hlasitě kritizují opoziční demokraté.

Stoneův případ se týká kauzy objasňování vlivu Ruska na minulé prezidentské volby. Když v pondělí prokurátoři zveřejnili svůj požadavek na výši trestu, o němž se má rozhodnout 20. února, začal Trump v několika příspěvcích na twitteru útočit na soudkyni v případu Amy Bermanovou Jacksonovou. Napsal rovněž, že jde o "hroznou a velmi nespravedlivou situaci".

Zástupce ministerstva spravedlnosti následně prohlásil, že požadovaný trest je "přehnaný a nezdůvodnitelný" a ministerstvo soudkyni řeklo, ať návrh výše trestu prokurátorů ignoruje. Stejný zdroj také uvedl, že názor ministerstva nesouvisí s Trumpovými tweety a že to, že se prezident vyjádřil jen krátce předtím, je jen pouhá shoda náhod.

"Blahopřeji ministru spravedlnosti Billovi Barrovi za to, že se ujal případu, který se zcela vymkl kontrole a zřejmě neměl ani vzniknout," napsal dnes na twitteru Trump. Podle něj se prokazuje, že práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera byla podvod a nikdy na ni nemělo dojít.

Mueller se zabýval vyšetřováním vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Stone podle Muellerova týmu lhal v případě e-mailů ukradených Demokratické straně s cílem poškodit Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou. Mueller loni celé vyšetřování po dvou letech ukončil s tím, že nedospěl k názoru, že Trumpův volební tým vědomě koordinoval svou činnost s Ruskem. Otázku, zda Trump vyšetřování bránil, nechal otevřenou.

Podle opozice Trump zasahuje do pravomocí justice. Šéf senátních demokratů Chuck Schumer řekl, že Trump Spojené státy proměňuje v "banánovou republiku" a že používáním ministerstva spravedlnosti jako svého nástroje spustil "krizi vlády práva v Americe". Adam Schiff, který stojí v čele sněmovního výboru pro zpravodajské služby, prohlásil, že jakékoli prezidentovo zasahování je třeba posuzovat jako "do očí bijící zneužití pravomoci". "Tím, že to dělá, prezident dává neklamně najevo, že bude chránit ty, kdo lžou Kongresu, aby zakryl vlastní pochybení, a že ministr spravedlnosti ho při tom podpoří," uvedl Schiff.

Demokraté kvůli aféře volají po zřízení nezávislé vyšetřovací komise. Republikánští zákonodárci však o záležitosti buď mlčí, nebo prohlašují, že je neznepokojuje. Republikánský šéf senátního výboru pro spravedlnost Lindsey Graham řekl, že by Trump neměl komentovat živé soudní kauzy. Odmítl nicméně Barra předvolat, aby ohledně záležitosti vypovídal před výborem.

Sedmašedesátiletý Stone patří ke konzultantům republikánů a Trumpovým přátelům. Na zádech má vytetovaný portrét bývalého republikánského prezidenta Richarda Nixona a v politických kampaních republikánů pracoval od 70. let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na severu Kalifornie vypukly nové požáry: Zahynuli tři lidé, plameny ničí…

29.09.2020 10:36 Masové evakuace, značné materiální škody a také oběti na životech přinesly v posledních dvou dnech…

Covid-19 patří mezi nejvážnější hrozby pro veřejné zdraví: Obětí už je…

29.09.2020 09:04 Aktualizováno Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z…

Muž držel rukojmí ve městě Salem: Vyjednávání se nezdařilo, zemřelo…

29.09.2020 08:16 Ve městě Salem, hlavním městě amerického státu Oregon, zemřelo při zásahu policie během střelby…

Trump se vyhýbá placení daní. Je stále víc ve střetu zájmů, zjistil The…

28.09.2020 18:52 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes odmítl tvrzení listu The New York Times (NYT), že za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama