V případu Stonea odstoupili čtyři žalobci. Ovlivňuje Trump justici?

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru pochválil ministra spravedlnosti Williama Barra za to, že se "ujal velení" v soudním procesu s prezidentovým někdejším poradcem Rogerem Stonem. Barrův úřad přitom krátce po předchozích Trumpových stížnostech zažádal soud o nižší trestní sazbu, než jakou Stoneovi navrhli státní žalobci.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Roger Stone
doporučujeme

Všichni čtyři prokurátoři pracující na případu odstoupili na protest proti neobvyklé intervenci ministerstva spravedlnosti. Postup Trumpa i Barra hlasitě kritizují opoziční demokraté.

Stoneův případ se týká kauzy objasňování vlivu Ruska na minulé prezidentské volby. Když v pondělí prokurátoři zveřejnili svůj požadavek na výši trestu, o němž se má rozhodnout 20. února, začal Trump v několika příspěvcích na twitteru útočit na soudkyni v případu Amy Bermanovou Jacksonovou. Napsal rovněž, že jde o "hroznou a velmi nespravedlivou situaci".

Zástupce ministerstva spravedlnosti následně prohlásil, že požadovaný trest je "přehnaný a nezdůvodnitelný" a ministerstvo soudkyni řeklo, ať návrh výše trestu prokurátorů ignoruje. Stejný zdroj také uvedl, že názor ministerstva nesouvisí s Trumpovými tweety a že to, že se prezident vyjádřil jen krátce předtím, je jen pouhá shoda náhod.

"Blahopřeji ministru spravedlnosti Billovi Barrovi za to, že se ujal případu, který se zcela vymkl kontrole a zřejmě neměl ani vzniknout," napsal dnes na twitteru Trump. Podle něj se prokazuje, že práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera byla podvod a nikdy na ni nemělo dojít.

Mueller se zabýval vyšetřováním vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Stone podle Muellerova týmu lhal v případě e-mailů ukradených Demokratické straně s cílem poškodit Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou. Mueller loni celé vyšetřování po dvou letech ukončil s tím, že nedospěl k názoru, že Trumpův volební tým vědomě koordinoval svou činnost s Ruskem. Otázku, zda Trump vyšetřování bránil, nechal otevřenou.

Podle opozice Trump zasahuje do pravomocí justice. Šéf senátních demokratů Chuck Schumer řekl, že Trump Spojené státy proměňuje v "banánovou republiku" a že používáním ministerstva spravedlnosti jako svého nástroje spustil "krizi vlády práva v Americe". Adam Schiff, který stojí v čele sněmovního výboru pro zpravodajské služby, prohlásil, že jakékoli prezidentovo zasahování je třeba posuzovat jako "do očí bijící zneužití pravomoci". "Tím, že to dělá, prezident dává neklamně najevo, že bude chránit ty, kdo lžou Kongresu, aby zakryl vlastní pochybení, a že ministr spravedlnosti ho při tom podpoří," uvedl Schiff.

Demokraté kvůli aféře volají po zřízení nezávislé vyšetřovací komise. Republikánští zákonodárci však o záležitosti buď mlčí, nebo prohlašují, že je neznepokojuje. Republikánský šéf senátního výboru pro spravedlnost Lindsey Graham řekl, že by Trump neměl komentovat živé soudní kauzy. Odmítl nicméně Barra předvolat, aby ohledně záležitosti vypovídal před výborem.

Sedmašedesátiletý Stone patří ke konzultantům republikánů a Trumpovým přátelům. Na zádech má vytetovaný portrét bývalého republikánského prezidenta Richarda Nixona a v politických kampaních republikánů pracoval od 70. let.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeff Bezos zachraňuje Zemi. Na boj s klimatickými změnami dá miliardy

18.02.2020 07:59 Zakladatel a šéf společnosti Amazon Jeff Bezos poskytne na boj s klimatickými změnami deset miliard…

Změna politiky USA není možná? Analytik nastínil, jak to chodí ve…

18.02.2020 00:01 NÁZOR - Prezidentská volební kampaň ve Spojených státech může být vzrušující, ohromující,…

Není úniku. Migrační politika USA a Mexika má ničivý dopad na zdraví…

17.02.2020 18:05 Nová migrační politika Spojených států a Mexika udržuje mnohé obyvatele Střední Ameriky v…

Maduro k smíchu. Vojenské cvičení odhalilo mizérii socialistické Venezuely

17.02.2020 15:00 Vojenské cvičení, jehož se o víkendu ve Venezuele podle vlády zúčastnilo přes dva miliony vojáků a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama