Zablokování Trumpa podpořil kontrolní orgán Facebooku, případ ale není uzavřen

Lednové rozhodnutí odstřihnout tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa od jeho účtů na facebooku a instagramu bylo správné. Rozhodl o tom dnes kontrolní orgán společnosti Facebook, který posuzuje vybrané případy regulace obsahu na platformách. Tzv. Dozorčí panel ovšem zároveň vyjádřil nesouhlas s "neurčitým a nestandardizovaným trestem v podobě vyloučení na dobu neurčitou" a žádá proto po Facebooku vyjasnění, zda bude Trumpův zákaz trvalý či nikoli.

Eurozpravy.cz

Kalifornská společnost před čtyřmi měsíci účty končícího šéfa Bílého domu zablokovala kvůli jeho vyjádřením souvisejícím s vpádem jeho příznivců do sídla amerického Kongresu. Nejdříve odstranila vybraný obsah a krátce na to oznámila, že Trump na dobu neurčitou ztratí kontrolu nad svými účty. Zásah zdůvodnila tím, že hlava státu svými aktivitami přispívala k riziku násilností.

Dozorčí panel souhlasil, že příspěvky tehdejšího prezidenta ze 6. ledna "vážně" porušily uživatelské zásady. Trump prý překročil pravidla proti podpoře či oslavování násilí, když účastníkům nepokojů v Kapitolu vzkázal: "Milujeme vás. Jste velmi výjimeční". V jiném příspěvku je označil za "skvělé vlastence", což je podle dnešního verdiktu také v rozporu se zásadami.

"Nebylo ovšem správné, že Facebook uvalil neurčitý a nestandardizovaný trest v podobě vyloučení na dobu neurčitou. Normální postihy Facebooku zahrnují odstranění nepovoleného obsahu, uvalení časově ohraničené blokace nebo trvalé vyřazení stránky a účtu z provozu," uvádí kontrolní rada složená z 19 akademiků či bývalých politiků a novinářů.

Facebook podle rozhodnutí musí do půl roku dokončit přezkum případu s cílem stanovit "přiměřenou odpověď", která odpovídá pravidlům vymáhaným u jiných uživatelů. Člen Dozorčího panelu Michael McConnell novinářům řekl, že správci platforem musí buďto Trumpovy účty odemknout, vyloučit exprezidenta natrvalo anebo jeho trest časově ohraničit. "Facebook se musí rozhodnout a musí za své rozhodnutí také nést odpovědnost," hodnotil profesor práv ze Stanfordovy univerzity.

Facebook v následném prohlášení oznámil, že se bude snažit přijít s "opatřením, které je jasné a přiměřené". "Účty pana Trumpa mezitím zůstanou pozastavené," uvedl viceprezident společnosti Nick Clegg.

Dozorčí panel, který bývá označován i jako nejvyšší soud Facebooku, zřídil technologický gigant v průběhu loňského roku jako odvolací instanci pro uživatele a orgán, který bude sdílet zodpovědnost za odstraňování příspěvků či naopak jejich ponechání na platformách společnosti. Chod rady je financován z peněz Facebooku a její nezávislost je tak od počátku zpochybňována, společnost nicméně ujišťuje, že její práci neovlivňuje. Zároveň slíbila, že verdikty ohledně konkrétních zásahů bere jako závazné.

O posouzení postupu vůči Trumpovi komisi požádalo samotné vedení Facebooku, přičemž také žádalo o "poznámky nebo doporučení" ohledně blokování účtů, jejichž majiteli jsou političtí lídři. Facebook a instagram při tom nemají nikde uloženou povinnost jakákoli doporučení uvést do praxe.

Podle panelu by například měli moderátoři obsahu politické příspěvky vlivných uživatelů rychle předávat "specializovanému personálu, který má znalost lingvistického a politického kontextu". Kontrolní orgán také žádá větší transparentnost u moderování obsahu od politických osobností a investování "adekvátních prostředků" do hodnocení rizik spojených s vlivnými účty z celého světa.

Témata: EZ

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

Související:

Právě se děje