"Zachraňme naši budoucnost." Šéf OSN varoval před generační katastrofou kvůli uzavřeným školám

Dlouhodobé uzavření škol kvůli pandemii covidu-19 může způsobit generační katastrofu a bezpečný návrat dětí do školních lavic proto musí být nejvyšší prioritou. Prohlásil to generální tajemník OSN António Guterres v krátkém videoprohlášení. Zároveň vyzval k novému přístupu ke vzdělávání v rámci kampaně Zachraňme naši budoucnost.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

"Nyní čelíme generační katastrofě, kvůli níž můžeme přijít o nevýslovný lidský potenciál, podkopat desetiletí pokroku a zhoršit zakořeněné nerovnosti," prohlásil Guterres. "Jakmile bude místní šíření nákazy covidu-19 pod kontrolou, musí být nejvyšší prioritou dostat děti co možná nejdříve bezpečně zpátky do škol a vzdělávacích institucí," dodal.

Guterres také uvedl, že ještě v polovině července byly kvůli covidu-19 zavřeny školy v asi 160 zemí, což se týkalo více než miliardy žáků. Kromě toho už před nynější pandemií nemělo podle něj přístup ke vzdělání více než 250 milionů dětí.

Podle Guterrese se svět nyní nachází v "rozhodujícím okamžiku" pro mladou generaci a rozhodnutí vlád ohledně školství budou mít vliv na stovky milionů dětí i na rozvoj zemí po desítky let.

Generální tajemník také upozornil na nedostatečné financování školství v nízko- a středněpříjmových zemích, které se pandemií ještě zhoršilo. Vyzval proto k větší mezinárodní solidaritě a pomoci prostřednictvím rozvojových programů či restrukturalizací dluhů.

Ve svém projevu Guterres oznámil kampaň OSN nazvanou "Zachraňme naši budoucnost", která má čtyři priority. Zaprvé je nutné bezpečně znovu otevřít školy a zadruhé upřednostňovat vzdělávání při rozhodování o financích. Velkou pozornost je nutné věnovat lidem v krizových oblastech, menšinám, lidem bez domova či osobám s hendikepem. Rovněž je podle šéfa OSN třeba zaměřit se na digitální gramotnost, celoživotní vzdělávání i vztah mezi neformální a formální výukou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: Pro Čechy má ekologie přednost před vyšší zaměstnaností

29.09.2020 17:00 Přes tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že ochrana přírody má mít přednost i v případě, že by vedla k…

Kampaň v USA vrcholí. Trump a Biden se střetnou v první debatě, témata…

29.09.2020 15:48 Okamžik s velkou mírou rizika, ale i jedinečná šance pro oba kandidáty oslovit pět týdnů před…

Na severu Kalifornie vypukly nové požáry: Zahynuli tři lidé, plameny ničí…

29.09.2020 10:36 Masové evakuace, značné materiální škody a také oběti na životech přinesly v posledních dvou dnech…

Covid-19 patří mezi nejvážnější hrozby pro veřejné zdraví: Obětí už je…

29.09.2020 09:04 Aktualizováno Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama