Záhadná nemoc podobná obrně paralyzuje děti. Americký úřad apeluje na lékaře

Covid-19 není jedinou nemocí, která může na podzim zvýšit poptávku po plicních ventilátorech. Ty jsou nedílnou součástí léčby řady respiračních chorob, ale i takzvané akutní chabé myelitidy. Vzácné nemoci, která se objevuje každé dva roky na podzim a stále více sílí.

Akutní chabá myelitida (AFM) je nemoc, která je pro vědce stále záhadou. Zasahuje převážně děti a projevuje se podobně jako obrna. Lidské tělo postupně paralyzuje a nakonec mu znemožní dýchat.  Prevence neexistuje, léčba taky ne. A překvapivě ani žádná spolehlivá diagnostika, která by nemoc prokázala.

Chorobu způsobuje enterovirus D68 (EV-D68), který byl identifikován už v roce 1962, v minulosti se ale objevoval jen velmi vzácně a způsoboval respirační problémy. Pak zmutoval a od roku 2014 počet lidí nakažených AFM sílí. Choroba se sice objevuje nejčastěji na dvouleté bázi v období od srpna do listopadu, lékaři ji přesto nepodceňují. 

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jen na svém území evidovalo v roce 2014 hned 120 případů nemoci. O dva roky později už to bylo 153 případů a v roce 2018 jich bylo 238. Úřad proto vydal varování před letošním rokem, kdy by se nemoc měla opět vrátit a zasáhnout ještě větší počet lidí.

Nemoc se ale neobjevuje pouze ve Spojených státech. Své zkušenosti s ní má celý svět. Počet nemocných podle odhadů stoupá do tisíců, přičemž z 94 procent zasahuje pouze děti. Naprostá většina případů však vyžaduje hospitalizaci.

Na onemocnění upozornil i český Státní zdravotní ústav, který uvedl, že v roce 2016 bylo v Británii do října diagnostikováno 38 případů nemoci. Ten ve čtyři roky staré zprávě tvrdí, že prevence spočívá v obecných opatřeních bránících šíření kapének, tedy v mytí rukou, používání kapesníků při kašlání a kýchání a vyhýbání se kontaktu s nemocnými s respiračními příznaky. Podle CDC ale účinná obrana v zásadě neexistuje.

Nejdůležitější je proto včasné rozpoznání choroby. "Míříme do kritických měsíců a CDC přijímá nezbytná opatření, aby pomohla lékařům lépe rozpoznávat známky a příznaky AFM u dětí," prohlásil ředitel CDC Robert Redfield. Vzhledem k tomu, že virus je obtížné odhalit a i v mozkomíšním moku jej lze detekovat jen výjimečně, je rozpoznání choroby složité. 

Je to z části i proto, že nemoc připomíná obrnu a její průběh je u každého jedince odlišný. Podle serveru Washington Post se první symptomy objeví zhruba týden poté, co dítě prodělá horečku a onemocnění dýchacích cest. Následně je ale každý případ individuální.

Jelikož nelze nasadit žádnou plošnou léčbu, někteří pacienti chorobu překonají, zatímco jiní skončí ochrnutí. V těch nejhorších případech přestanou fungovat plíce nemocného, nebo rovnou umírá.

CDC před nemocí varuje zejména v souvislosti s nadále probíhající celosvětovou pandemií koronaviru. Ta totiž může zkomplikovat léčbu dětí nakažených AFM. "Všichni lékaři by měli kvůli AFM zůstat ostražití," upozornil Thomas Clark, zástupce ředitele divize virových nemocí.

"Během pandemie covidu-19 to může vyžadovat specifické postupy pro provádění klinických hodnocení pacientů. Pokud však lékaři mají podezření na AFM, neměli by oddalovat hospitalizaci pacientů," dodal.

Související

Více souvisejících

nemoci děti

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy