Záhadná nemoc podobná obrně paralyzuje děti. Americký úřad apeluje na lékaře

Covid-19 není jedinou nemocí, která může na podzim zvýšit poptávku po plicních ventilátorech. Ty jsou nedílnou součástí léčby řady respiračních chorob, ale i takzvané akutní chabé myelitidy. Vzácné nemoci, která se objevuje každé dva roky na podzim a stále více sílí.

Dítě u lékaře
doporučujeme

Akutní chabá myelitida (AFM) je nemoc, která je pro vědce stále záhadou. Zasahuje převážně děti a projevuje se podobně jako obrna. Lidské tělo postupně paralyzuje a nakonec mu znemožní dýchat.  Prevence neexistuje, léčba taky ne. A překvapivě ani žádná spolehlivá diagnostika, která by nemoc prokázala.

Chorobu způsobuje enterovirus D68 (EV-D68), který byl identifikován už v roce 1962, v minulosti se ale objevoval jen velmi vzácně a způsoboval respirační problémy. Pak zmutoval a od roku 2014 počet lidí nakažených AFM sílí. Choroba se sice objevuje nejčastěji na dvouleté bázi v období od srpna do listopadu, lékaři ji přesto nepodceňují. 

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jen na svém území evidovalo v roce 2014 hned 120 případů nemoci. O dva roky později už to bylo 153 případů a v roce 2018 jich bylo 238. Úřad proto vydal varování před letošním rokem, kdy by se nemoc měla opět vrátit a zasáhnout ještě větší počet lidí.

Nemoc se ale neobjevuje pouze ve Spojených státech. Své zkušenosti s ní má celý svět. Počet nemocných podle odhadů stoupá do tisíců, přičemž z 94 procent zasahuje pouze děti. Naprostá většina případů však vyžaduje hospitalizaci.

Na onemocnění upozornil i český Státní zdravotní ústav, který uvedl, že v roce 2016 bylo v Británii do října diagnostikováno 38 případů nemoci. Ten ve čtyři roky staré zprávě tvrdí, že prevence spočívá v obecných opatřeních bránících šíření kapének, tedy v mytí rukou, používání kapesníků při kašlání a kýchání a vyhýbání se kontaktu s nemocnými s respiračními příznaky. Podle CDC ale účinná obrana v zásadě neexistuje.

Nejdůležitější je proto včasné rozpoznání choroby. "Míříme do kritických měsíců a CDC přijímá nezbytná opatření, aby pomohla lékařům lépe rozpoznávat známky a příznaky AFM u dětí," prohlásil ředitel CDC Robert Redfield. Vzhledem k tomu, že virus je obtížné odhalit a i v mozkomíšním moku jej lze detekovat jen výjimečně, je rozpoznání choroby složité. 

Je to z části i proto, že nemoc připomíná obrnu a její průběh je u každého jedince odlišný. Podle serveru Washington Post se první symptomy objeví zhruba týden poté, co dítě prodělá horečku a onemocnění dýchacích cest. Následně je ale každý případ individuální.

Jelikož nelze nasadit žádnou plošnou léčbu, někteří pacienti chorobu překonají, zatímco jiní skončí ochrnutí. V těch nejhorších případech přestanou fungovat plíce nemocného, nebo rovnou umírá.

CDC před nemocí varuje zejména v souvislosti s nadále probíhající celosvětovou pandemií koronaviru. Ta totiž může zkomplikovat léčbu dětí nakažených AFM. "Všichni lékaři by měli kvůli AFM zůstat ostražití," upozornil Thomas Clark, zástupce ředitele divize virových nemocí.

"Během pandemie covidu-19 to může vyžadovat specifické postupy pro provádění klinických hodnocení pacientů. Pokud však lékaři mají podezření na AFM, neměli by oddalovat hospitalizaci pacientů," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

30.09.2020 21:45 Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel.…

Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

30.09.2020 21:25 Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali …

Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

30.09.2020 20:42 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení…

První duel Trumpa s Bidenem: Rétorická rvačka a peklo pro diváky, hodnotí…

30.09.2020 15:40 Aktualizováno Jako chaotickou rétorickou pranici, která neměla přílišnou informační hodnotu, komentují americká i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama