Záhadné zmizení studentů: Mexický soud osvobodil 24 obžalovaných, reakce jsou ostré

Mexický soud o víkendu zprostil viny 24 lidí obviněných v případu zmizení 43 studentů ve městě Iguala ve státě Guerrero, jihozápadně od metropole Mexika. Zločin z roku 2014, do kterého byla kromě kriminálních gangů zapletena i mexická policie a podle názoru některých expertů také armáda, otřásl celým světem.

Rozhodnutí soudu kritizovalo mexické ministerstvo vnitra, podle nějž je "výsměchem spravedlnosti", informovala dnes agentura AP.

Z celkem 142 lidí obviněných v případu tak bylo zproštěno viny už 74 osob. Odsouzen za tento zločin zatím nebyl nikdo.

Podle mexického ministerstva vnitra soud nyní zcela pustil na svobodu 21 lidí. Další tři sice zprostil v tomto případu viny, zůstávají nicméně za mřížemi kvůli zapletení do jiných zločinů. Soud shledal, že ve všech případech byly porušovány zásady spravedlivého procesu, například mučením či nezákonným zadržováním.

Náměstek mexického ministra vnitra rozsudek odsoudil s tím, že podporuje "mlčení, napomáhání při zločinu a beztrestnost". Ukazuje také na "stav mizérie a prohnilosti, ve které se soudní systém v naší zemi nachází," dodal.

Podle úřadů unesla policie levicové studenty z pedagogické školy Ayotzinapa v září roku 2014 a předala je drogovému gangu Guerreros Unidos. V jeho čele stál Gildardo López Astudillo, jehož soudy osvobodily začátkem září. Tehdejší ministr spravedlnosti Jesús Murillo Karam v lednu roku 2015 prohlásil, že gang zajatce pozabíjel a jejich těla spálil na skládce. Tato zjištění označil za "historickou pravdu".

Nezávislí experti i tým odborníků z Organizace amerických států (OAS) však došli k závěru, že mexičtí vyšetřovatelé v případu přehlédli důležité skutečnosti a že do masakru by mohla být zapletena i mexická armáda. Rodiny zmizelých studentů proto po vládě požadují, aby obnovila vyšetřování.

Mexické ministerstvo spravedlnosti v sobotu v prohlášení uvedlo, že je připraveno přivést k odpovědnosti ty, kteří při vyšetřování zločinu neplnili své povinnosti.

Od roku 2015 nezačalo v Mexiku v souvislosti s případem ani jedno soudní řízení, podle úřadů kvůli nedostatku důkazů.

Související

V Mexiku zavraždili za dva měsíce už sedmého novináře

V Mexiku zavraždili za dva měsíce už sedmého novináře

Už sedmý novinář byl za poslední dva měsíce zavražděn v Mexiku. Nejnovější obětí se stal Juan Carlos Muñiz, který byl zastřelen ve městě Fresnillo ve středomexickém státě Zacatecas. S odkazem na guvernéra Davida Monreala o tom informovala agentura DPA.
Ilustrační foto

Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů v roce 2014. Podle zdrojů agentury Reuters obeznámených s případem je to poprvé, co mají být v rámci rozsáhlého vyšetřování zatčeni také vojáci. O roli armády v případu už v minulosti spekulovala média i odborníci.

Více souvisejících

Vraždy v Mexiku Mexiko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 26 minutami

před 31 minutami

Aktualizováno před 40 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko zajistí svou bezpečnost, pokud v Polsku budou jaderné zbraně, varuje Kreml

Ruské ministerstvo obrany přijme všechna nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti Ruska v případě rozmístění jaderných zbraní na polském území. Na brífinku v Moskvě to v pondělí prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy