V čem spočívá záludnost koronaviru? Experti kritizují chystaná opatření

NÁZOR - V rámci posledního pokusu zastavit šíření koronaviru administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila dočasný zákaz vstupu cizinců na území USA, konkrétně těch, kteří nedávno navštívili pevninskou Čínu, připomínají doktorka Erina Jamesová a profesor Saad B. Omer. Lékařští experti z prestižní Yale University dodávají, že není jasné, z jakých - pokud vůbec nějakých - vědeckých základů vychází toto opatření a kdo jej inicioval.

Ilustrační foto

Zkušenost s chřipkou

Chřipka a koronavirus jsou sice odlišné patogeny, avšak předchozí cestovní zákazy, které měly zabránit šíření chřipky, nám mohou mnoho říct o pravděpodobném dopadu aktuálního opatření, upozorňují odborníci. Vysvětlují, že proměnná, která ovlivňuje efektivitu opatření na kontrolu epidemie, je přenositelnost viru, která je zpravidla měřena reprodukčním číslem, neboli R0.

R0 je průměrný počet lidí, kteří se nakazí v jinak nepostižené a neimunizované populaci, uvádějí vědci. Poukazují, že studie sledující účinnost zákazů cestování při omezení šíření chřipky zjistily, že takové opatření má jen omezený efekt a v případě, že virus má reprodukční číslo 1,9 a vyšší, by zákaz cestování musel být velmi přísný - například zrušení 90 % leteckých spojů -, aby měl nějaký dopad.   

I v takovém případě ale restriktivní opatření pouze mírně oddálí šíření nákazy a mají jen malý vliv na rozsah epidemie, konstatují Jamesová a Omer. Upozorňují, že předběžná data ukazují, že koronavirus je přenositelnější než chřipka a jeho R0 je mezi 2,0-3,1, což naznačuje, že zákaz cestování nezabrání rozšíření koronaviru na území USA a i ten nejpřísnější zákaz může vypuknutí nákazy oddálit o pouhých pár týdnů.

"Nejenže zákazy cestování zřejmě budou neefektivní v případě nemocí jako nový koronavirus, ale zákaz bude mít pravděpodobně široký dopad na ekonomiku, společnost a veřejné zdraví," obávají se experti. Podotýkají, že zákaz cestování narušuje ekonomickou aktivitu, potenciálně stigmatizuje konkrétní státní příslušníky a etnické skupiny a může ovlivnit dodávky klíčových léků a zásob potřebných k léčbě těch, kteří trpí koronavirem a dalšími nemocemi.  

Karanténa není řešením

Krom zákazu vstupu cizích státních příslušníků, kteří nedávno cestovali do Číny, na území USA Trumpova administrativa také oznámila, že američtí občané, kteří se vrací z čínské provinci Chu-pej, musí na 14 dní do karantény, připomínají vědci. Podotýkají, že zkušenost s epidemií eboly v letech 2014 a 2015, kdy mnoho amerických států zavedlo karanténu, aby šíření nemoci omezilo, může naznačit možný dopad tohoto opatření.  

Aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy, do karantény míří i lidé, kteří nejsou nemocní a nevykazují žádné symptomy, ale mohli být nemoci vystaveni, nastiňují Omer a Jamesová. Konstatují, že karanténa je efektivní pouze v případě, že nemoc je přenositelná již před vypuknutím příznaků, což není případ eboly, ale podle předběžných závěrů může být případem koronaviru.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Záleží na tom, jak je karanténa uplatňována," pokračují odborníci. Odkazují na studii Yale University a Americké unie občanských svobod, která se zabývala americkou reakcí na epidemii eboly a zjistila, že mnoho států při zavádění karantény motivoval strach, nikoliv vědecké poznání, což mělo negativní dopady.

Karantény mrhaly prostředky veřejného zdravotnictví, porušovaly americkou ústavu, stigmatizovaly skupiny obyvatel a vedly ke zhoršení psychického stavu u postižených osob, shrnují Omer a Jamesová. Dodávají, že pokud stát omezí svobodu jednotlivce, například právě uvalením karantény, počítá se s tím, že jde o afirmativní službu postiženým osobám, tudíž i oprávněná karanténa by měla probíhat za humánních podmínek, což v případě eboly neplatilo.  

Den před americkým oznámením zákazu cestování Světová zdravotnická organizace varovala konkrétní země, aby takové opatření v tuto chvíli nepřijímaly a místo toho se zaměřily na monitoring a vytvoření plánů na zadržení viru skrze izolaci nakažených osob, sledování jejich kontaktů a uvalení karantény na potenciálně nemocné lidi, apely k důkladnému mytí rukou a především mezinárodní spolupráci, poukazují experti. Připomínají, že podle mnoha studií je nejefektivnějším prostředkem k zadržování epidemie chřipky mnohostranný přístup, který zahrnuje izolaci, sledování kontaktů nakažených a vyhýbání se lidem.

"V době nejistoty a rizika jsou opatření často koncipována na bázi strachu, nikoliv na důkazech," píšou Jamesová a Omer. Varují, že krátkozraká opatření živící paniku veřejnosti mohou mít nezamýšlené dopady, a proto je nejlepším způsobem, jak aktuální šířící se epidemii čelit, právě přístup založený na důkazech.

Berní úřad má podle ministerstva dát Kongresu Trumpova přiznání

30.07.2021 21:21 Americké ministerstvo spravedlnosti dnes nařídilo daňovému úřadu IRS, aby poskytl jednomu z výborů…

S novým rozmachem epidemie v USA ožívají spory kolem nošení roušek

30.07.2021 20:41 Spojené státy zažívají novou vlnu epidemie covidu-19 a s ní také nové kolo vyhrocených sporů kolem…

Trump podle poznámek exnáměstka chtěl, aby ministerstvo zpochybnilo jeho…

30.07.2021 19:03 Vedení jednoho z výborů americké Sněmovny reprezentantů dnes zveřejnilo nové materiály dokládající…

Počet mrtvých s covidem překonal 4,2 milionu, tempo opět zrychlilo

30.07.2021 15:01 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě v úterý podle údajů serveru…

Bývalého amerického kardinála McCarricka obžalovali ze zneužívání

29.07.2021 21:41 Bývalý americký kardinál Theodore McCarrick, který byl v roce 2019 po četných obviněních ze…

RB OSN prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice

29.07.2021 21:34 Rada bezpečnosti OSN dnes o rok prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice a další…

Vláda USA nastínila způsoby, kterými chce potlačovat migraci ze střední…

29.07.2021 17:07 Vláda Spojených států představila sadu obecných cílů, jejichž plnění by mohlo zmírnit příliv…

Aljaškou otřáslo zemětřesení, úřady varují před cunami

29.07.2021 09:43 Americké úřady dnes vydaly varování před vlnou cunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné…

Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro…

28.07.2021 21:23 Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže…

New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné…

28.07.2021 19:45 Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového…

Související:

Právě se děje