Zákonodárce v USA požaduje ochranu před poletujícími slunečníky

Návštěvníci pláží ve státě New Jersey na východním pobřeží USA si v budoucnu možná budou muset zajistit slunečník, aby ho nemohl odnést vítr, jinak budou potrestáni pokutou. Předpokládá to návrh zákona v tamním zákonodárném sboru, napsala agentura AP. Smyslem návrhu je předejít zraněním, které poletující slunečník může způsobit.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Chodím na pláž celkem pravidelně a zajištění slunečníku v písku má na starosti moje žena," prohlásil demokratický zákonodárce Eric Houghtaling, který návrh zákona předložil. "Je to jednoduchá věc, ale mnoho lidí se tím neobtěžuje. Počasí na pláži je nevypočitatelné, vítr může začít fučet kdykoli, hned tak bude nad jedním místem ve vzduchu dvacet poletujících slunečníků," dodal.

Houghtaling v návrhu zákona požaduje, aby každý slunečník byl při rychlosti větru nad čtyřicet kilometrů v hodině zajištěn k zemi pytlem písku nebo upínacím zařízením. Takovéto doplňující vybavení podle agentury AP stojí asi 15 dolarů (350 korun). Houghtaling plánuje ještě návrh upravit tak, aby připoutání slunečníku bylo vyžadováno za každých okolností, tedy i v bezvětří. Ty, které pravidlo respektovat nebudou, chce Houghtaling trestat pokutou 25 dolarů (580 korun). Opakovaně přistiženým hříšníkům bude hrozit desetinásobek.

Opatření pamatuje i na obchody, které budou smět prodávat slunečníky jen s varováním před nebezpečím, které představují. Varovné značky chce mít Houghtaling také u vstupu na pláže.

AP poznamenala, že americké úřady jen za roky 2010 až 2018 registrují přes 2800 lidí, které poletující slunečníky zranily a kteří nechali ošetřit na pohotovosti. Některé případy jsou tragické jako ten z roku 2016, kdy jistá žena ve státě Virginie slavila narozeniny na pláži, ale přilétnuvší slunečník ji zabil. O dva roky později zase slunečník propíchl hruď ženě v Marylandu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První duel Trumpa s Bidenem: Rétorická rvačka a peklo pro diváky, hodnotí…

30.09.2020 15:40 Aktualizováno Jako chaotickou rétorickou pranici, která neměla přílišnou informační hodnotu, komentují americká i…

Zemřel první pacient vyléčený z nákazy HIV, podlehl jiné záludné nemoci

30.09.2020 12:37 Ve věku 54 let zemřel v Kalifornii Američan Timothy Ray Brown, který byl prvním známým pacientem…

Ruský hacker Nikulin dostal v USA sedm let vězení

30.09.2020 12:10 Aktualizováno Americký soud potrestal Rusa Jevgenije Nikulina, který byl uznán vinným z hackerských útoků, sedmi…

Syn brazilského prezidenta čelí vážným obviněním, peníze "pral" přes…

30.09.2020 07:43 Prokuratura v Riu de Janeiro viní syna brazilského prezidenta z několika deliktů, včetně praní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama