Zavaří Trumpovi? O ukrajinské kauze bude vypovídat důležitý svědek

Vysoký bezpečnostní představitel Bílého domu Alexander Vindman dvakrát v uplynulých měsících vyjádřil znepokojení nad snahou prezidenta Donalda Trumpa přimět Ukrajinu, aby začala vyšetřovat jeho politického rivala Joea Bidena kvůli působení Bidenova syna Huntera v ukrajinské energetické firmě.

Donald Trump

Informoval o tom list The New York Times, podle nějž bude dnes Vindman o svých obavách vypovídat před vyšetřovateli z Kongresu. Demokratičtí zákonodárci usilují kvůli ukrajinské kauze o sesazení Trumpa ústavní žalobou.

Vyznamenaný veterán války v Iráku Alexander Vindman je členem Národní bezpečnostní rady (NSC) a předním expertem na Ukrajinu v Bílém domě. Dnes se má stát prvním představitelem Bílého domu, který vyslechl klíčový rozhovor Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským z 25. července a který o něm bude vypovídat, napsal deník The New York Times. Trump se údajně snažil Zelenského přinutit ke spolupráci zablokováním vojenské pomoci Ukrajině.

Trump zmíněná obvinění už dříve opakovaně odmítl. Ve svém dnešním tweetu poznamenal, že nechápe, proč před vyšetřovateli vypovídají lidé, "o kterých nikdy ani neslyšel".

Biden je podle průzkumů nejnadějnějším prezidentským kandidátem z řad demokratů pro volby chystané na příští rok a Vindman se podle svých slov obával, že by Trumpova žádost ohledně vyšetřování Bidenovy rodiny na Ukrajině mohla poškodit americké zájmy. Vindman prý proto cítil povinnost říci o telefonátu svým nadřízeným.

"Domníval jsem se, že není správné žádat zahraniční vládu o vyšetřování amerického občana, a obával jsem se, jaké to bude mít důsledky pro americkou podporu Ukrajině," prohlásil Vindman. "Uvědomil jsem si totiž, že pokud začne Ukrajina vyšetřovat Bidenovy, pravděpodobně to bude interpretováno jako stranická záležitost a Ukrajina v důsledku nepochybně ztratí dosavadní podporu obou stran (republikánů i demokratů)," dodal.

List The New York Times má k dispozici návrh úvodního prohlášení, které se Vindman chystá přednést při dnešní neveřejné výpovědi před představiteli tří výborů americké Sněmovny reprezentantů, a podle deníku zmíněný bezpečnostní činitel ve svých vyjádřeních opakovaně zdůrazňuje své vlastenectví.

Vindman je židovský uprchlík původem z Ukrajiny, který přišel do New Yorku po smrti matky společně s otcem, babičkou a stejně starým bratrem - dvojčetem, když mu byly tři roky. V minulosti sloužil v americké armádě a je držitelem Purpurového srdce, které mu bylo uděleno poté, co ho ve válce v Iráku zranila nálož nastražená u silnice. Podle deníku The New York Times bude jeho svědectví pro Trumpovu vládu složitější opominout než výpovědi civilních svědků.

Na Trumpův možný nátlak na Kyjev upozornil nejmenovaný představitel amerických zpravodajských služeb. Z Vindmanovy plánované výpovědi před představiteli zahraničního výboru, výboru pro kontrolu zpravodajských služeb a výboru pro dohled a reformu vyplývá, že on sám tímto takzvaným whistleblowerem není.

Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro…

28.07.2021 21:23 Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže…

New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné…

28.07.2021 19:45 Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového…

Biden se setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou

28.07.2021 19:33 Americký prezident Joe Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou,…

Biden kritizoval případ svastiky vyryté v budově ministerstva zahraničí

28.07.2021 14:12 Ve výtahu v budově amerického ministerstva zahraničí se tento týden objevila vyrytá svastika.…

Policisté, kteří 6. ledna bránili Kongres, při slyšení popisují boje i…

27.07.2021 20:36 Aktualizováno Boje tělo na tělo jako ze středověké bitvy, urážky a výhrůžky, strach o vlastní život a problémy s…

Assange se bude bránit proti odebrání ekvádorského občanství

27.07.2021 17:17 Internetový aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se bude bránit proti pondělnímu…

Neočkovaní Američané se mají podle CDC vyhnout cestám do Izraele

27.07.2021 10:01 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zařadilo kvůli zhoršené epidemické situaci…

Na Floridě identifikovali poslední oběť zřícení výškové budovy

27.07.2021 07:55 Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v…

New York chce od městských pracovníků vyžadovat očkování nebo pravidelné…

26.07.2021 21:00 Městští pracovníci v New Yorku včetně učitelů a policistů by od 13. září měli chodit každý týden na…

V boji proti severoamerickým požárům pomáhají domácí i zahraniční posily

25.07.2021 10:35 Do amerického státu Oregon přijel pomoci hasit největší lesní požár na území USA tým z Nového…

Související:

Právě se děje