Zaznělo vážné obvinění. Kdo financoval kampaň prezidenta Hondurasu?

Honduraský prezident Juan Orlando Hernández dostal podle newyorského prokurátora na volební kampaně několik milionů dolarů od drogových kartelů. Podle agentury AFP to řekl ve středu prokurátor při zahájení procesu s prezidentovým bratrem, který je v USA obviněn z podílu na obchodu z drogami. Prezident Hernández, který stojí v čele Hondurasu od roku 2014, obvinění z přijetí peněz od narkomafie odmítá.

Orlando Hernández (Honduras)
doporučujeme

Bratr honduraského prezidenta Juan Antonio Hernández, který byl v letech 2014 až 2018 poslancem, byl zatčen loni v listopadu v Miami. Podle newyorského prokurátora od roku 2004 spolupracoval s narkomafií z několika zemí a během deseti let se podílel na vývozu tun kokainu do USA.

"Obvinění jsou stoprocentně nepravdivá, absurdní a směšná .. je to méně seriózní než Alenka v říši divů," komentoval prokurátorova vyjádření ve středu honduraský prezident na twitteru.

Advokát jeho bratra v rámci obhajoby mimo jiné uvedl, že prezident nebránil bratrovu vydání k americkému soudu, a připomněl dobré vztahy americké vlády s prezidentem.

Juan Orlando Hernández je spojencem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po Hondurasu a dalších zemích Střední Ameriky požaduje zastavení masové migrace. Obě země v září podepsaly dohodu, která umožní vracet do Hondurasu migranty, kteří prošli touto zemí a chtějí azyl v USA.

Podle agentury AFP i španělského deníku El País obžaloba bratra honduraského prezidenta mimo jiné tvrdí, že peníze z drog dostal na kampaň Hernández i jeho předchůdce v úřadu prezidenta Porfirio Lobo. Oba to odmítají a žádný z nich nebyl formálně obviněn.

Prezident Hernández měl podle svědků obžaloby dostat od drogových kartelů na kampaň před volbami v roce 2013 nejméně 1,5 milionu dolarů (asi 35 milionů Kč) a na druhou kampaň v roce 2017 milion dolarů (asi 23,5 milionu Kč). Hernándezovo druhé zvolení prezidentem provázely demonstrace mimo jiné proto, že podle ústavy nesměl podruhé kandidovat. Ústavní soud mu ale kandidaturu umožnil.

Také před budovou soudu v New Yorku se ve středu shromáždilo několik desítek demonstrantů s honduraskými vlajkami a požadovalo odsouzení prezidentova bratra i stíhání hlavy státu Hondurasu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žena podezřelá ze zaslání jedu Trumpovi napsala i výhrůžný dopis

22.09.2020 21:15 Žena podezřelá za zaslání obálky s jedovatým ricinem do Bílého domu připojila ke své zásilce i…

Počet mrtvých s koronavirem v USA přesáhl 200.000

22.09.2020 19:37 Aktualizováno Ve Spojených státech zemřelo více než 200.000 lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z aktuální…

Do Litvy dorazí dle tamního ministra další americké jednotky

22.09.2020 17:30 Litevský ministr obrany Raimundas Karoblis dnes uvedl, že do Litvy v listopadu dorazí další…

Bolsonaro v OSN hájil svůj postoj ke covidu-19 i k Amazonii

22.09.2020 17:20 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN opět hovořil o údajné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama