Zaznělo vážné obvinění. Kdo financoval kampaň prezidenta Hondurasu?

Honduraský prezident Juan Orlando Hernández dostal podle newyorského prokurátora na volební kampaně několik milionů dolarů od drogových kartelů. Podle agentury AFP to řekl ve středu prokurátor při zahájení procesu s prezidentovým bratrem, který je v USA obviněn z podílu na obchodu z drogami. Prezident Hernández, který stojí v čele Hondurasu od roku 2014, obvinění z přijetí peněz od narkomafie odmítá.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Orlando Hernández (Honduras)
doporučujeme

Bratr honduraského prezidenta Juan Antonio Hernández, který byl v letech 2014 až 2018 poslancem, byl zatčen loni v listopadu v Miami. Podle newyorského prokurátora od roku 2004 spolupracoval s narkomafií z několika zemí a během deseti let se podílel na vývozu tun kokainu do USA.

"Obvinění jsou stoprocentně nepravdivá, absurdní a směšná .. je to méně seriózní než Alenka v říši divů," komentoval prokurátorova vyjádření ve středu honduraský prezident na twitteru.

Advokát jeho bratra v rámci obhajoby mimo jiné uvedl, že prezident nebránil bratrovu vydání k americkému soudu, a připomněl dobré vztahy americké vlády s prezidentem.

Juan Orlando Hernández je spojencem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po Hondurasu a dalších zemích Střední Ameriky požaduje zastavení masové migrace. Obě země v září podepsaly dohodu, která umožní vracet do Hondurasu migranty, kteří prošli touto zemí a chtějí azyl v USA.

Podle agentury AFP i španělského deníku El País obžaloba bratra honduraského prezidenta mimo jiné tvrdí, že peníze z drog dostal na kampaň Hernández i jeho předchůdce v úřadu prezidenta Porfirio Lobo. Oba to odmítají a žádný z nich nebyl formálně obviněn.

Prezident Hernández měl podle svědků obžaloby dostat od drogových kartelů na kampaň před volbami v roce 2013 nejméně 1,5 milionu dolarů (asi 35 milionů Kč) a na druhou kampaň v roce 2017 milion dolarů (asi 23,5 milionu Kč). Hernándezovo druhé zvolení prezidentem provázely demonstrace mimo jiné proto, že podle ústavy nesměl podruhé kandidovat. Ústavní soud mu ale kandidaturu umožnil.

Také před budovou soudu v New Yorku se ve středu shromáždilo několik desítek demonstrantů s honduraskými vlajkami a požadovalo odsouzení prezidentova bratra i stíhání hlavy státu Hondurasu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Kanadě budou napínavé. Dostane Trudeau výprask? Kampaň byla špinavá

20.10.2019 10:45 Kanadu čekají v pondělí volby do federálního parlamentu. O 338 křesel se v tomtéž počtu obvodů…

Trump po ostré kritice couvl. Kde se bude konat příští summit G7?

20.10.2019 08:27 Americký prezident Donald Trump po ostrých kritikách upustil od svého plánu uspořádat příští summit…

Chilský prezident odvolal zdražení jízdného. Nepokoje pokračují, uhořeli…

20.10.2019 08:00 V reakci na násilné protesty, které v posledních dnech ochromily Santiago de Chile, odvolal chilský…

V chilské metropoli platí výjimečný stav. Vlna násilí se vymkla kontrole,…

19.10.2019 20:58 Aktualizováno V chilské metropoli Santiagu de Chile byl v noci na dnešek vyhlášen výjimečný stav poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama