Ze střelby ve městě Kenosha byl obžalován 17letý mladík, hrozí mu doživotí

Sedmnáctiletého mladíka, který ve městě Kenosha ve Wisconsinu zastřelil dva muže a třetího zranil, obžalovali z vraždy a dalších trestných činů. Hrozí mu až doživotní trest, informovala dnes agentura Reuters. Mladík střílel na lidi, kteří vyšli do ulic protestovat poté, co policie o víkendu vážně zranila černocha Jacoba Blakea.

Policie USA, ilustrační foto
doporučujeme

V noci na dnešek byla situace v Kenoshe výrazně klidnější než na počátku týdne.

Do ulic Kenoshy, která leží u Michiganského jezera, vyšlo v noci na dnešek jen zhruba sto lidí, kteří protestovali proti rasismu a policejnímu násilí. Klidné byly protesty i předchozí noc, kdy se do nich zapojilo podle agentury Reuters asi dvě stovky lidí. I v noci na dnešek navzdory pokojnému průběhu protestů policisté několik lidí zadrželi.

Nepokoje ve městě se zhruba stem tisíc obyvatel vyvolal víkendový incident, při němž policie vážně zranila 29letého černocha Jacoba Blakea.

Strážci zákona zasahovali u domácí hádky, podle agentury Reuters je nejspíš zavolala Blakeova přítelkyně. Jeden z policistů, Rusten Shesky, Blakeovi sedmkrát střelil do zad poté, co se ho s kolegy neúspěšně snažil zatknout a zpacifikovat paralyzérem. Mladému muži způsobil zranění, kvůli kterému je podle svých blízkých od pasu dolů ochrnutý a možná už nikdy nebude chodit.

zdroj: YouTube

Po policejním zásahu následovaly tři noci protestů, které se neobešly bez žhářství a vandalismu. V noci z úterý na středu se v ulicích Kenoshy dokonce střílelo. Zemřeli přitom dva lidé a jeden další utrpěl zranění.

Kvůli střelbě ve čtvrtek prokuratura státu Illinois obžalovala 17letého Kylea Rittenhouse. Podle AP je mladík z městečka Antioch v Illinois "obdivovatelem policie", zástupce státu Wisconsin už ve čtvrtek uvedl, že se Rittenhouse rozhodl "vzít spravedlnost do svých rukou a postřílet nevinné protestující".

Rittenhouse obžalovali z šesti trestných činů včetně vraždy, pokusu o vraždu či nedovoleného ozbrojování. Hrozí mu až doživotní vězení. Nyní se nachází ve vazbě v domovském státě Illinois, soud ale bude ještě dnes rozhodovat o jeho vydání do Wisconsinu, v němž leží Kenosha. Podle wisconsinského práva jsou lidé jako dospělí souzeni již od 17 let.

Jacob Blake, kterého o víkendu policie vážně zranila, je podle listu Chicago Sun-Times stále v nemocnici, už je ale při vědomí. Podle jeho otce je navzdory tomu, že je od pasu dolů ochrnutý, připoután policejními pouty k lůžku. Podle agentury AP byl od počátku července na Blakea vydán zatykač kvůli sexuálnímu napadení, vniknutí do obydlí a výtržnictví, vše v souvislosti s domácím násilím.

Vyšetřovatelé ve čtvrtek uvedli, že měl Blake v autě, kam nastupoval v době policejního zásahu, nůž. Jeho právní zástupce to odmítá.

Silné reakce vyvolaly události v Kenoshe také ve světě sportu. Řada profesionálních sportovců se přidala k bojkotu zápasů, který zahájil basketbalový tým Milwaukee. Později se zapojily i další týmy NBA, z turnaje v New Yorku na protest odstoupila japonská tenistka Naomi Ósakaová. Prezident Donald Trump ve čtvrtek rozhodnutí kritizoval a uvedl, že se z NBA stala "politická organizace". Naopak demokratická kandidátka na viceprezidentku USA Kamala Harrisová sportovce ocenila.

Nové rasové nepokoje přichází tři měsíce poté, co zažehla protesty po celých Spojených státech smrt černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama