Zemětřesení udeřila na Portoriku. Poničila slavnou skalní bránu, nejméně jeden mrtvý

Jižní pobřeží Portorika dnes ráno místního času (dopoledne SEČ) zasáhlo další zemětřesení, tentokrát o síle 6,4 stupně. Ve městě Ponce při něm zahynul jeden člověk a dalších osm utrpělo zranění. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na sdělení místních úřadů a na údaje seizmologů.

Přidejte svůj názor

Zemětřesení, ilustrační foto
doporučujeme

Byl to další ze silných otřesů, které ostrov sužují už deset dnů. V pondělí večer (v noci na dnešek SEČ) jeden z nich udeřil intenzitou 5,8 stupně. Mrtvé ani zraněné si nevyžádal, nicméně poničil řadu domů, zapříčinil výpadky proudu a způsobil zhroucení místní proslulé skalní brány.

Americká geologická služba USGS sdělila, že k dnešnímu otřesu došlo v 04:24 (09:24 SEČ) jižně od břehů Portorika. Jeho ohnisko se nacházelo v poměrně malé hloubce deseti kilometrů. USCG původně uvedla, že toto zemětřesení mělo intenzitu 6,6 stupně, později ale údaj upravila na 6,4 stupně. Nicméně ve stejné oblasti necelé tři hodiny nato další následný otřes dosáhl intenzity šesti stupňů.

O život dnes přišel 73letý invalidní muž, na kterého se zhroutila zeď jeho domu. Napsala to agentura AP s odvoláním na synovce oběti, který se o strýce staral.

Starostka Ponce María Eloisa Meléndezová televizní stanici WAPA řekla, že ve městě se při zemětřesení zranilo osm lidí.

Ranní otřes o síle 6,4 stupně měl na ostrově za následek přerušení dodávek elektrického proudu. Šlo o preventivní opatření elektráren, z nichž dvě utrpěly škody, naštěstí nikoli velké. Elektřina by se podle úřadů měla k odběratelům znovu dostat ještě dnes. Portorické hlavní letiště funguje normálně díky záložním generátorům.

Ohnisko pondělního večerního zemětřesení se nacházelo v hloubce jen šesti kilometrů, přičemž epicentrum leželo 13 kilometrů jihozápadně od města Indios.

Ve městech Guanica a Guayanilla živel poničil mnoho domů, způsobil také sesuvy půdy a výpadky elektřiny. Otřesy rovněž zapříčinily kolaps skalní brány Punta Ventana, jak je vidět na obrázcích zveřejněných na twitteru portorickou univerzitou. Přírodní útvar byl přitom jednou z hlavních místních turistických atrakcí.

Portoriko leží na hranici severoamerické a karibské tektonické desky, zemětřesení jsou zde proto relativně častá a v minulosti způsobila rozsáhlé škody. Ostrov se přitom stále zotavuje z dopadů hurikánu Maria, který dosáhl nejvyššího pátého stupně a na Portoriko udeřil v září roku 2017. Bouře zavinila smrt téměř 3000 lidí a způsobila škody v hodnotě 100 miliard dolarů (2,25 bilionu korun).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky migrantů se snaží projít z Guatemaly přes Mexiko do USA

23.01.2020 18:35 Stovky migrantů ze středoamerických zemí dnes přešly guatemalskou hranici do Mexika se zřejmým…

Američan vystřílel na policii 200 kulek, zasáhl souseda a zabil psa

23.01.2020 16:57 Policie v americkém státě Maryland čelila devadesátiminutové přestřelce s Benjaminem Murdym, který…

Trump řádí na internetu. Pokořil vlastní rekord v počtu tweetů

23.01.2020 14:23 Americký prezident Donald Trump ve středu pokořil svůj předchozí rekord v počtu tweetů a retweetů…

Střelba v Seattlu: Jeden mrtvý, sedm zraněných. Vypukla panika

23.01.2020 13:03 Aktualizováno Nejméně jeden člověk přišel o život a dalších sedm včetně dítěte jich bylo zraněno při střelbě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama