Zemětřesení v armádě USA: Náměstek pro námořnictvo odvolán, jednotky SEAL zasáhl skandál

Americký ministr obrany Mark Esper odvolal svého náměstka pro námořnictvo Richarda Spencera kvůli kontroverznímu případu, který se týká pochybení člena elitních jednotek. Svou rezignaci Spencer předal v neděli, informoval mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman. Ministr už prezidentu Donaldu Trumpovi navrhl na uvolněné místo šéfa námořnictva nového kandidáta.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Mark Esper změnu na jednom z nejvýznamnějších postů v armádě zdůvodnil tak, že ve Spencera "ztratil důvěru v souvislosti s nedostatkem jeho upřímnosti". Další podrobnosti neuvedl.

Podle agentury AP jde o dramatický obrat v kauze, která se týká námořního poddůstojníka a člena speciálních jednotek SEAL Edwarda Gallaghera. S ním armáda vedla řízení o odebrání hodnosti poté, co tento voják na fotografii pózoval vedle mrtvého bojovníka hnutí Islámský stát, a potrestala jej, protože takové chování se neslučuje s pravidly.

Prezident Trump se ale rozhodl intervenovat a minulý týden na twitteru napsal, že vyloučení Gallaghera z jednotek SEAL nepřipadá v úvahu.

Americká média napsala, že kvůli prezidentově nátlaku v případu pohrozil Spencer rezignací.

Esper v neděli sdělil, že Gallagher bude moci koncem měsíce odejít do výslužby, a to jako člen jednotek SEAL se svou dosavadní hodností. Zasedání disciplinární komise, která se jeho případem měla začátkem prosince dále zabývat, bylo zrušeno.

Prezident Trump se ale rozhodl intervenovat a minulý týden na twitteru napsal, že odebrání hodnosti při propuštění Gallaghera z jednotek Navy SEAL nepřipadá v úvahu. Esper dnes novinářům řekl, že Gallagherovi hodnost ponechává na přímý pokyn prezidenta. Ministr přitom naznačil, že má k postupu hlavy státu výhrady.

O ponechání hodnosti Gallagerovi usiloval i náměstek Spencer, ale podle ministra Espera o tom neinformoval nadřízené a v rozporu s regulemi činil tajně nátlak na disciplinární komisi. To bylo důvodem jeho uvolnění z funkce.

Zasedání disciplinární komise, která se Gallagherovým případem měla začátkem prosince dále zabývat, bylo zrušeno.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump pohrozil "pročínské" WHO zastavením plateb: S koronavirem jste to …

08.04.2020 14:19 Aktualizováno Prezident Spojených států Donald Trump pohrozil Světové zdravotnické organizaci (WHO) pozastavením…

Většina Američanů chce mít možnost volit na dálku, Trump je proti

08.04.2020 13:03 Většina Američanů si přeje, aby bylo možné v listopadových prezidentských volbách zaslat svůj hlas…

Rezignoval šéf námořnictva USA. Spor o covid-19 na USS Theodore Roosevelt…

08.04.2020 07:20 Kvůli sporu o zvládání nákazy koronavirem na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt v úterý…

Trump: WHO to zbabrala, posvítíme si na ni

07.04.2020 20:45 Po kritice médií, amerických guvernérů či firmy General Motors si dnes americký prezident Donald…

Související:

Právě se děje

Další zprávy