Zemřel první pacient vyléčený z nákazy HIV, podlehl jiné záludné nemoci

Ve věku 54 let zemřel v Kalifornii Američan Timothy Ray Brown, který byl prvním známým pacientem vyléčeným z nákazy HIV. Brown podlehl rakovině, kvůli níž u něj lékaři před 12 lety přistoupili k transplantaci kostní dřeně, jež ho zbavila i nemoci AIDS. Rakovina se mu ale nedávno vrátila.

virus HIV
doporučujeme

"S velkým zármutkem oznamuji, že Timothy zemřel... dnes (v úterý) odpoledne, se mnou a se svými přáteli u lůžka, po pětiměsíční bitvě s leukémií," napsal Brownův partner Tim Hoeffgen na facebooku.

U Browna lékaři HIV zjistili v roce 1995 a po jedenácti letech se u něj rozvinula ještě leukémie. V roce 2007 a poté znovu v roce 2008 mu lékaři v Berlíně transplantovali kostní dřeň od dárce s mutací, díky které jsou nositelé imunní vůči viru HIV.

Brown ihned po první transplantaci přestal užívat antivirotika a v následujících letech u něj testy neodhalily přítomnost viru HIV. Lékaři byli přesvědčeni, že se Brown zbavil i leukémie. Rakovina se ale Brownovi loni vrátila a rychle se šířila.

"Pořád jsem rád, že jsem transplantaci absolvoval. Otevřela novou cestu" a inspirovala vědce k usilovnějšímu hledání léčby, o níž se už mnoho lidí začalo domnívat, že je nemožná, řekl Brown minulý týden, kdy oznámil, že trpí rakovinou v konečném stadiu.

Brown byl označován jako berlínský pacient podle města, kde pracoval jako překladatel v době, kdy u něj byl virus HIV zjištěn. V loňském roce se objevily zprávy o vyléčení druhého člověka z nákazy HIV. Stal se jím Londýňan Adam Castillejo, známý jako londýnský pacient. I on podstoupil transplantaci kostní dřeně.

Dárců kostní dřeně se zmíněnou mutací je ovšem málo a transplantace je příliš riskantní na to, aby mohla být v širším měřítku využívána, podotýkají tiskové agentury.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán a Rusko se pokusily ovlivnit volby v USA, řekl šéf rozvědky

22.10.2020 07:33 Spojené státy zaznamenaly pokusy Ruska a Íránu o ovlivnění nadcházejících prezidentských voleb.…

Trump dlouhodobě útočí na Čínu. Přitom tam má bankovní účet a platí daně,…

21.10.2020 19:42 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump si udržuje otevřený bankovní účet v Číně, kde se v minulých letech…

Trump zneužívá vládu k pošpinění Bidena. Politického rivala chce dát…

21.10.2020 16:09 Prezident USA Donald Trump v úterý při televizním rozhovoru vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby…

Biden si udržuje značný finanční náskok nad Trumpem

21.10.2020 14:27 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vstupuje do závěrečné fáze volební kampaně se značným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama