Židé v USA volili spíše Bidena, izraelský poslanec to má za zradu

Izraelský poslanec a bývalý ministr komunikací Ajúb Kara dnes uvedl, že velká část amerických Židů "zradila" stávajcího prezidenta Donalda Trumpa, když se v prezidentských volbách většinově přiklonila na stranu jeho vyzyvatele Joea Bidena. Podle Kary je Trump přítelem židovského státu a o jeho bezpečnost se zasadil jako žádný jiný americký prezident.

Židé, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Pociťuji velké zklamání, že 72 procent amerických Židů není vděčných a vybrali si Joea Bidena. Očekával jsem, že podpoří prezidenta Trumpa, který je nejlepším americkým prezidentem, kterého kdy Stát Izrael měl," napsal na twitteru poslanec za pravicovou stranu Likud s tím, že se jedná o "zradu" amerických Židů vůči současnému obyvateli Bílého domu.

Trump za svého funkčního období odstoupil od Izraelem kritizované jaderné dohody s Íránem, uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesunul do něj z Tel Avivu americké velvyslanectví, zprostředkoval normalizaci diplomatických vztahů židovského státu se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem a představil také plán na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Většina těchto rozhodnutí vyvolávala spokojenost v Izraeli a naopak hněv mezi Palestinci.

Průzkum agentury GBAO Strategies pro americko-židovskou organizaci J Street, provedený na základě dotazování u volebních místností, ukázal, že podpora Bidena ze strany amerických Židů je ještě vyšší než ta, kterou ve svém příspěvku uváděl Kara. Ze sondáže vyplynulo, že pro Bidena hlasovalo 77 procent židovských voličů, zatímco pro Trumpa jen 21 procent. Biden si dokonce zajistil větší přízeň této voličské skupiny než neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v roce 2016. Jen devět procent židovských respondentů přitom uvedlo, že byl při jejich volbě určující postoj kandidáta k Izraeli.

"V těchto historicky stěžejních volbách židovští voliči zcela zavrhli Donalda Trumpa a Republikánskou stranu, která hájila krajně pravicové a xenofobní živly této země," řekl ředitel organizace J Street Jeremy Ben-Ami. "Zatímco Trump sliboval 'exodus' Židů od Demokratické strany, jediným exodem, který jsme viděli, bylo, jak republikáni ztrácejí svůj již tak malý díl židovských podporovatelů," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův poradce Atlas rezignoval, šířil bludy a zavádějící informace o…

01.12.2020 07:36 Zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro koronavirus Scott Atlas rezignoval. S…

Vítězem voleb ve Wisconsinu je Biden, potvrdil guvernér. Trump chystá…

01.12.2020 07:25 Guvernér Wisconsinu v pondělí večer místního času oficiálně potvrdil demokratického kandidáta Joea…

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

30.11.2020 22:08 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Vítězství Bidena potvrdila i Arizona

30.11.2020 22:07 Další z klíčových bojišť z letošních prezidentských voleb ve Spojených státech vyhlásilo oficiální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama