Žij svobodně nebo zemři, volají Američané. Demonstrace proti koronaviru se vyostřují

Paniku a strach z koronaviru ve Spojených státech vystřídaly bouřlivé demonstrace. Po několika týdnech v karanténě ztrácejí Američané trpělivost. Tisíce lidí přišly o práci, jiní vnímají restrikce jako zásah do lidských svobod. Lidé volají po uvolnění opatření, napadají odborníky, někde demonstrují i ozbrojení.

Už týdny trvají ve Spojených státech debaty mezi federální vládou a jednotlivými státy ohledně strategie k zachycení nákazy. Zatímco většina států se pomalu uchyluje k uvolňování restrikcí, tam, kde karanténní opatření stále platí, se Američané vydali do ulic.

Mezi demonstranty se nejčastěji pohybují ti, kteří v důsledku opatření přišli o práci a s tím spojený nárok na zdravotní pojištění. Mnozí se zároveň bojí celonárodního kolapsu ekonomiky.

V uplynulých týdnech se v řadách demonstrantů objevili i zastánci volného prodeje zbraní, kteří protestují proti porušování lidských práv. Jedna z takových skupin se minulý týden pokusila vniknout do michiganského Kapitolu krátce na to, co místní guvernérka Whitmerová oznámila prodloužení celostátní karantény.

Ne všichni ale volají po plošném rozvolňování. Někteří zastávají názor, že izolováni by měli být především senioři a zdravotně slabší. Zároveň apelují na vládu, aby přehodnotila, které podnikatelské aktivity by měly být vnímány jako „nezbytně nutné.“ 

Stejně tak, jako se demonstrace postupně vyostřují, rostou i v počtu zúčastněných. Největší demonstrace byly zaznamenány ve státech jako Michigan, Texas nebo Washington, kde před místním Kapitolem demonstrovalo bez mála 2.500 lidí. V Coloradu dokonce konvoje aut na křižovatkách blokovali samotní zdravotníci v ochranných oblecích.

Dle amerických médií se nejčastěji jedná o organizované příznivce prezidenta Trumpa a radikální pravice. Kromě nápisů jako „Žij svobodně nebo zemři“ má řada z nich trička nebo bannery s hesly Trumpovy předvolební kampaně. Mezi politickými hesly a vlajkami odvolávajícími se na Americkou revoluci se začaly objevovat i nápisy kritizující přední americké odborníky.

Terčem kritiky se stal přední americký epidemiolog a vedoucí operačního štábu Bílého domu, Dr. Anthony Fauci. Právě Fauci totiž patří k předním kritikům rozvolňování opatření. Dle jeho názoru by se tím Státy vrátily na začátek a hrozila by tak ještě smrtelnější druhá vlna.

Kontroverzní je v tomto směru i pozice Bílého domu a samotného prezidenta Trumpa. Zatímco Trump po vzájemné diskuzi s operačním štábem vydal doporučený scénář postupného rozvolňování opatření, který mimo jiné klade důraz na omezení mezilidského kontaktu nebo na trasování, na Twitteru se naopak staví za demonstrující. Zároveň sdělil médiím, že někteří guvernéři zašli dle jeho názoru příliš daleko, přičemž výtku adresoval výhradně demokratickým státům Michiganu a Virginii.

Lídři států si ale i navzdory vlně kritiky stojí za svým. Na příklad republikánský guvernér státu Maryland, Larry Hogan, se ve svém rozhovoru pro CNN vyslovil proti postoji prezidenta Trumpa: ,,Myslím si, že nabádat lidi k demonstracím a kritice vlastní politiky opravdu není rozumné.“

Stejně tak kritizoval postoje demonstrantů guvernér státu Kentucky, Andy Beshear: ,,Co jsem slyšel, tak demonstranti, dokonce i senátoři a jiní vládní úředníci nabádali lidi, aby si sundali roušky a tvrdili, že omezení pohybu je pouze dobrovolné. Jeden dokonce prohlásil, že až bude vakcína, stejně se nebude očkovat. To je extrémně nezodpovědné.“

Ve státě New York, který hlásí zatím nejvíce obětí koronaviru, zatím lidé nařízení respektují. Až počasí o víkendu vylákalo miliony Newyorčanů i přes přísný zákaz do parků. Guvernér Cuomo a starosta města New York Bill de Blasio tak vyzvali občany k větší disciplinovanosti. Zvýšila se i aktivita policie.

Podle průzkumů uveřejněných BBC však plošné protesty zdaleka nereflektují většinový názor Američanů. Průzkumy ukazují, že 66 % z nich se naopak obává zrychleného scénáře uvolňování. Pouze 32 % Američanů si myslí, že opatření už trvají příliš dlouho. Většina, nehledě na politickou příslušnost, si navíc myslí, že to nejhorší mají teprve před sebou.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Anthony Fauci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy