Zloději vzali do rukou beranidlo a vybrali katedrálu

Zloději v noci na dnešek vykradli katedrálu na jihozápadě Francie, zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Aby se do chráněné památky dostali, rozbili dveře pomocí improvizovaného beranidla, napsala s odvoláním na tamní úřady AFP.

Francouzská policie
doporučujeme

Podle prvních závěrů vyšetřování neznámí pachatelé připevnili ke svému autu kmen stromu, s jehož pomocí rozrazili postranní dveře katedrály v městečku Oloron-Sainte-Marie, zhruba 50 kilometrů od španělských hranic.

V chrámu ukradli mimo jiné betlém a cenné liturgické předměty, včetně kalichů či monstrancí, z nichž některé byly vyvedené ve zlatě. Cennosti byly uloženy v kapli a oddělené mřížemi, které zloději přeřezali, uvedl Laurent Paris z městského úřadu. Oddělení památkové péče musí přesnou hodnotu ukradených věcí ještě vyčíslit. "Škoda je značná, kromě finanční hodnoty přišli obyvatelé i o kus své historie a dědictví," vysvětlil Paris.

Katedrála z 12. století, která je poutním místem ve francouzské části Svatojakubské cesty, je na seznamu UNESCO zapsána od roku 1998. Během staletí přežila dva požáry i řádění za náboženských válek mezi katolíky a hugenoty, kdy byla vypleněna a zpustošena. Až do začátku 19. století zde sídlil biskupský úřad.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na výsadkové lodi U.S.S. Bonhomme Richard vypukl požár

12.07.2020 23:37 Na jedné z lodí amerického vojenského námořnictva zakotvených na základně v kalifornském San Diegu…

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 21:53 Aktualizováno Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Trump si poprvé veřejně nandal roušku, podle Bidena ale pozdě

12.07.2020 20:59 Joe Biden, vyzyvatel amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách, dnes šéfa Bílého…

Pandemie covid-19: Svět hlásí nový rekord, přes 230 tisíc nakažených za den

12.07.2020 18:46 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy