Zloději vzali do rukou beranidlo a vybrali katedrálu

Zloději v noci na dnešek vykradli katedrálu na jihozápadě Francie, zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Aby se do chráněné památky dostali, rozbili dveře pomocí improvizovaného beranidla, napsala s odvoláním na tamní úřady AFP.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Francouzská policie
doporučujeme

Podle prvních závěrů vyšetřování neznámí pachatelé připevnili ke svému autu kmen stromu, s jehož pomocí rozrazili postranní dveře katedrály v městečku Oloron-Sainte-Marie, zhruba 50 kilometrů od španělských hranic.

V chrámu ukradli mimo jiné betlém a cenné liturgické předměty, včetně kalichů či monstrancí, z nichž některé byly vyvedené ve zlatě. Cennosti byly uloženy v kapli a oddělené mřížemi, které zloději přeřezali, uvedl Laurent Paris z městského úřadu. Oddělení památkové péče musí přesnou hodnotu ukradených věcí ještě vyčíslit. "Škoda je značná, kromě finanční hodnoty přišli obyvatelé i o kus své historie a dědictví," vysvětlil Paris.

Katedrála z 12. století, která je poutním místem ve francouzské části Svatojakubské cesty, je na seznamu UNESCO zapsána od roku 1998. Během staletí přežila dva požáry i řádění za náboženských válek mezi katolíky a hugenoty, kdy byla vypleněna a zpustošena. Až do začátku 19. století zde sídlil biskupský úřad.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump má závažné zdravotní potíže? Nečekaně musel do nemocnice

19.11.2019 11:18 Americký prezident Donald Trump netrpí bolestmi hrudníku ani jinými akutními zdravotními potížemi a…

Protesty v Bolívii se vyhrocují. Neoficiální hlavní město odříznuto od…

19.11.2019 07:49 Bolivijská biskupská konference v pondělí oznámila, že spolu se zástupci OSN a EU zahájila jednání…

Zelené plíce planety mizí. Odlesňování Amazonie je nejrychlejší za 11 let

19.11.2019 07:40 Odlesňování Amazonie na území Brazílie se za poslední rok zvýšilo o 30 procent a bylo tak…

Židovské osady podle USA nejsou protiprávní, Palestinci zlostně reagují

19.11.2019 07:19 Aktualizováno Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama