Volební kampaň v USA? Vzrušující, ohromující i frustrující, míní analytik

NÁZOR - Prezidentská volební kampaň ve Spojených státech může být vzrušující, ohromující, zarážející i frustrující zároveň, konstatuje Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities vysvětluje, že jde částečně o soutěž v oblibě veřejnosti a částečně o marketing, kdy je nutné oslovit reklamou stovky milionů lidí.

Nové staré apely

Kandidáti dávají mnoho slibů, závazků a záruk, nastiňuje analytik. Dodává, že někteří vystupují upřímně, mnoho z nich se ale přizpůsobuje předvolební strategii, která jim má přinést voličské hlasy, což platí i o zahraniční politice.

Uchazeči o post vrchního velitele amerických ozbrojených sil mají jisté představy o světě, místě USA v něm a přípustnosti nasazení nejsilnější světové armády ve prospěch americké bezpečnosti, konstatuje DePetris. Poukazuje, že letošní prezidentské primárky Demokratické strany přinášejí ve srovnání s nedávnou minulostí zajímavější debatu kandidátů o žádoucí zahraniční politice Spojených států.    

Konsensu na zahraniční politice, který ve Washingtonu panuje po většinu doby od konce druhé světové války, se nejdramatičtěji vzpírají senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová, připomíná analytik. Podotýká, že oba slibují celkovou přestavbu letitých pilířů americké zahraniční politiky - vůdčí role ve světě, masivních vojenských výdajů a neochvějné víry ve výjimečnou schopnost a povinnost Ameriky činit to, co jiné země nemohou či nechtějí.

"Jde o světonázor skeptičtější k vojenskému řešení, nepřátelský k nekonečným vojenským tažením z posledních dvou desetiletí a tolerantnější k přehodnocení tradičního vztahu Washingtonu k místům jako Perský záliv," píše DePetris. Dodává, že skutečnost, že vážní kandidáti na post amerického prezidenta formulují takové názory a činí z nich středobod své kampaně, washingtonskou elitu vytáčí, a proto je odmítá coby naivní či nebezpečné, ačkoliv jiní lidé by je mohly označit za žádané a osvěžující.

Američané však podobné názory slýchali i v předchozích kampaních, upozorňuje analytik. Poukazuje, že předtím, než Warrenová hovořila o zmenšení obscénně velkého vojenského rozpočtu a Sanders vášnivě nabádal k distancování se od autoritářů na Blízkém východě, Bill Clinton coby prezidentský kandidát zdůrazňoval, že Spojené státy musí přenést své bezpečnostní břemeno na širší koalici zemí, ve které ovšem Washington bude hrát nadále hlavní roli.

O devět let později prezidentský kandidát George W. Bush tvrdil, že USA musejí být silná, ale pokorná země a o dalších šestnáct let později prezidentský kandidát Donald Trump sliboval roztrhat špatné dohody z předchozího čtvrtstoletí a uzavřít pro americký lid lepší mezinárodní smlouvy, připomíná DePetris. Dodává, že nezaujatým pohledem se ani jeden z uvedených apelů nestal skutečnou politikou.

Plavba proti proudu   

Clintonova administrativa místo toho rozšířila NATO do střední Evropy a zahájila rozhovory o přistoupení s balkánskými státy, čímž rozšířila americké bezpečnostní garance, upozorňuje analytik. Doplňuje, že Bushova pokora se zase přes noc změnila v hrubost, když nejhorší teroristický útok v dějinách USA transformoval jeho zahraniční politiku v nešťastné křižácké tažení za blízkovýchodní demokracii.

Trumpova rozhořčenost z válek vysávajících americkou krev a americké peníze sice přetrvává, ale prezident jen za posledních devět měsíců poslal na Blízký východ dalších 20 tisíc vojáků, podotýká DePetris. Konstatuje, že i Barack Obama, který byl zvolen i díky svému odporu proti válce v Iráku, opouštěl Bílý dům s tím, že rozšířil americké vojenské angažmá ve světě a nasadil sílu ve více zemích, než si kdy myslel, že je možné.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Pointou není zbavit se minulosti, ale spíše připomenout lidem že rétorika z kampaně je častou pouze tím, čím je - rétorikou," pokračuje analytik. Vysvětluje, že ten šťastný kandidát, který usedne v Bílém domě, často zjistí, jak obtížné je realizovat své cíle, jelikož se musí dohodnout se zákonodárci v Kongresu, kteří mohou zastávat zcela jiné názory na to, co je v americkém zájmu.

Plán Warrenové snížit rozpočet Pentagonu by nepochybně zamrzl ve výborech pro kontrolu ozbrojených sil, jehož členy tvoří ti, kteří slibují udržení vojenských objektů ve svých volebních obvodech, naznačuje DePetris. Dodává, že další zákonodárci se ocitnou pod tlakem a poddají se svým vojenským poradcům.

Mnozí tak zjistí, jak těžké je plavat proti silnému proudu, který prezentuje washingtonský establishment, deklaruje analytik. Za příklad dává Trumpa, který revidoval svůj plán stáhnout vojáky z východní Sýrie poté, co sklidil tvrdé odsouzení od zákonodárců z obou stran a vysloužilých generálů v médiích.

Sanders, Warrenová a další uchazeči o prezidentskou nominaci Demokratické strany mohou být výjimkou z pravidla - pochopitelně za předpokladu, že ve volbách nakonec porazí Trumpa -, deklaruje DePetris. Dodává, že i tak bude případný nový prezident čelit mnoha překážkám a bude nutná jeho vytrvalost a tvrdohlavost i oddanost jeho týmu, aby došlo k posunu americké zahraniční politiky racionálním směrem - jinak bude washingtonským establishmentem pohlcen, stejně jako bezpočet prezidentů před ním.    

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Elizabeth Warren Donald Trump

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 58 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy