Brazílie hlásí smutný rekord: Přes 15 tisíc nově nakažených, zemřel náčelník indiánů

Brazílie za posledních 24 hodin opět registrovala rekordní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem, přibylo jich více než 15.000. O den dříve to bylo bezmála 14.000.

Pracovníci hřbitova v Parque Nazaré připravují hroby pro nové oběti COVID 19 v Belému, (Brazílie 14. května 2020).
doporučujeme

S nemocí covid-19 zemřelo dalších 824 lidí. Infekce se v zemi od počátku epidemie prokázala u 218.223 lidí, z čehož jich 14.817 zemřelo. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

V Latinské Americe je 210milionová Brazílie co do počtu obětí i nakažených nejhůře zasaženou zemí. Celosvětově je na základě infikovaných na šestém místě, vyplývá ze statistiky specializovaného serveru Worldometers. Více nakažených hlásí už jen Spojené státy, Španělsko, Rusko, Británie a Itálie.

Vrchol koronavirové krize navíc Brazílii ještě čeká, domnívají se odborníci. Podle některých je také skutečný počet mrtvých, u kterých se potvrdil covid-19, výrazně vyšší, než uvádějí oficiální statistiky.

Podle Brazilského svazu indiánských obyvatel (APIB) už koronavirus postihl 38 indiánských skupin, především v oblasti Amazonie. V těchto skupinách bylo zaznamenáno 446 případů nákazy a 92 lidí zemřelo. "Koronavirus se dostává na indiánská území po celé Brazílii s děsivou rychlostí," uvedla APIB v prohlášení.

Tato zpráva se objevila den poté, co indiánský kmen v Parque das Tribos u severobrazilského města Manaus uspořádal pohřeb pro svého náčelníka Messiase Kokamu, který zemřel poté, co u něho propukla nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Třiapadesátiletý Kokama byl pohřben v uzavřené rakvi obalené igelitem, aby se zabránilo šíření viru.

Epidemie v Brazílii poznamenala i tamní vládu, kvůli neshodám s prezidentem Jairem Bolsonarem rezignoval v pátek večer SELČ ministr zdravotnictví Nelson Teich. Ten přitom do funkce nastoupil teprve před měsícem. Nahradil tehdy Luize Henriqueho Mandettu, kterého Bolsonaro z čela resortu odvolal právě kvůli jeho přístupu k boji s koronavirem, který byl podle hlavy státu přehnaně opatrný.

V podstatě stejný je podle agentury Reuters i důvod Teichova odchodu. Ministr se s prezidentem neshodl například na tom, jak rychle se mají v zemi uvolňovat restrikce, přičemž Bolsonaro chce kvůli minimalizaci dopadů na ekonomiku zemi otevírat rychleji. Ministr také nesouhlasil s tím, že Bolsonaro prosazuje širší nasazení hydroxichlorochinu, experimentálního léčebného přípravku na covid-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: Pro Čechy má ekologie přednost před vyšší zaměstnaností

29.09.2020 17:00 Přes tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že ochrana přírody má mít přednost i v případě, že by vedla k…

Kampaň v USA vrcholí. Trump a Biden se střetnou v první debatě, témata…

29.09.2020 15:48 Okamžik s velkou mírou rizika, ale i jedinečná šance pro oba kandidáty oslovit pět týdnů před…

Na severu Kalifornie vypukly nové požáry: Zahynuli tři lidé, plameny ničí…

29.09.2020 10:36 Masové evakuace, značné materiální škody a také oběti na životech přinesly v posledních dvou dnech…

Covid-19 patří mezi nejvážnější hrozby pro veřejné zdraví: Obětí už je…

29.09.2020 09:04 Aktualizováno Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama