Zprávy o UFO a UAP? Toto je názor vědců

NÁZOR - S ohledem na vládní zprávu o neidentifikovatelných vzdušných fenoménech (UAP), která má být zveřejněna v červnu, a nedávno publikované výpovědi amerických námořních pilotů o pozorování a záběrech záhadných jevů si prominentní američtí politici, vojáci a zpravodajci konečně začínají klást základní otázku, kvitují Ravi Kopparapu a Jacob Haqq-Misra v komentáři pro server Washington Post. Podle vědců z NASA a Blue Marble Space Institute of Science tato otázka zní: "Co to vlastně sledujeme?"

Eurozpravy.cz

"Je to špatná - nebo alespoň předčasná otázka," deklarují autoři komentáře. Vysvětlují, že předtím, než se dostaneme k tomu, čím ony záhadné jevy jsou, se musíme tázat, jak to zjistíme. Tak by podle nich měli do diskuze o UAP vstoupit vědci, kteří v ní dosud absentují. 

Kopparapu a Haqq-Misra přiznávají, že vědecké studie o neidentifikovatelných létajících objektech (UFO) a UAP byly dlouho tabu, což je do značné míry způsobeno nízkým stupněm poznání, který ale v důsledku malého vědeckého zkoumání zaplňují nevědecká tvrzení.

Věda se v posledních desetiletích zaměřovala na mimozemské zkoumání, včetně stop života na jiných planetách, například na Marsu, či technologické stopy, například radiové signály s původem mimo Zemi, nastiňují odborníci. Dodávají, že jde o komplexní, na důkazech založený a náročný výzkum, který propojuje vědce napříč obory a státy.

"To samé by mělo platit pro zkoumání pozorování UAP," nabádají oba vědci. Konstatují, že pokud chceme pochopit, co UAP je, pak do soustředěného úsilí o jeho zkoumání musíme zapojit širokou vědeckou komunitu.

Před mnoha desetiletími přitom nebyl seriózní výzkum UFO nepředstavitelný, upozorňují Kopparapu a Haqq-Misra. Připomínají, že v 60. letech vedlo americké letectvo projekt Modrá kniha, který prověřoval tisíce hlášení UFO z předchozích let.

V roce 1968 ale na popud letectva vznikla zpráva Coloradské univerzity, která probíhající výzkum UFO přezkoumala a deklarovala, že "studium UFO nepřineslo nic...co by přispělo k vědeckému poznání", uvádějí autoři komentáře. Dodávají, že krátce na to byl projekt Modrá kniha zastaven, aniž by došlo k objasnění zhruba 700 z více než 12 tisíc případů.  

Věda nemůže krčit rameny

Navzdory tomu renomovaní vědci jako astronom Carl Sagan, fyzik James McDonald a astronom Allen Hynek soudí, že UAP je třeba vědecky zkoumat, poukazují oba experti. Připomínají, že právě člen americké akademie věd McDonald provedl pečlivou analýzu několika případů, které projekt Modrá kniha označil za "nevysvětlitelné".  

McDonald představil svůj postup - rozsáhlé rozhovory se svědky, detailní zkoumání jejich pozorování, prověřování radaru a dalších technologií, které by se mohly použít při pozorování - na symposiu Americké asociace pro vědecký pokrok v roce 1969, vysvětlují Kopparapu a Haqq-Misra. Zdůrazňují, že spoléhal na výzkum založený na důkazech a prověření všech dostupných dat, namísto jejich selektivního výběru, přičemž dospěl k závěru, že zpráva Coloradské univerzity byla v mnoha směrech zaujatá a povrchní.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Nežádá si případ UFO...od vědy víc než pouhé pokrčení rameny?" citují autoři komentáře McDonalda. Apelují, aby stávající otázka ohledně UAP byla rámována velkou mírou aktivního zkoumání, které bude zahrnovat experty z oborů jako je astronomie, meteorologie a fyzika, stejně jako pracovníky obeznámené s vojenskými letouny, dálkovým průzkumem a satelitním pozorováním. 

Účastníci musí být obezřetní vůči jakémukoliv zkratkovitému vysvětlení a za primární cíl si vytýčit sběr dat, například vizuálních, infračervených, radarových a dalších pozorování, která nám nakonec umožní odvodit, čím UAP jsou, uvádějí Kopparapu a Haqq-Misra. Věří, že takový přístup a spoléhání se na tvrdou vědu a recenzní řízení by výrazně odstranil tabu ze standardní vědy.  

Bez rozsáhlých a důvěryhodných dat získaných standardní vědou bude výzkum UAP vždy považován za podivnou disciplínu, přiznávají autoři komentáře. Domnívají se však, že při systematickém shromažďování dat a jejich celkovému zpřístupnění lze uplatnit vědeckou přísnost vůči tomu, co je pozorováno a zdokumentováno. "Nakonec pochopení UAP je vědecký problém. Měli bychom k němu tak přistupovat," apelují oba experti.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje