Zprávy o UFO a UAP? Toto je názor vědců

NÁZOR - S ohledem na vládní zprávu o neidentifikovatelných vzdušných fenoménech (UAP), která má být zveřejněna v červnu, a nedávno publikované výpovědi amerických námořních pilotů o pozorování a záběrech záhadných jevů si prominentní američtí politici, vojáci a zpravodajci konečně začínají klást základní otázku, kvitují Ravi Kopparapu a Jacob Haqq-Misra v komentáři pro server Washington Post. Podle vědců z NASA a Blue Marble Space Institute of Science tato otázka zní: "Co to vlastně sledujeme?"

Eurozpravy.cz

"Je to špatná - nebo alespoň předčasná otázka," deklarují autoři komentáře. Vysvětlují, že předtím, než se dostaneme k tomu, čím ony záhadné jevy jsou, se musíme tázat, jak to zjistíme. Tak by podle nich měli do diskuze o UAP vstoupit vědci, kteří v ní dosud absentují. 

Kopparapu a Haqq-Misra přiznávají, že vědecké studie o neidentifikovatelných létajících objektech (UFO) a UAP byly dlouho tabu, což je do značné míry způsobeno nízkým stupněm poznání, který ale v důsledku malého vědeckého zkoumání zaplňují nevědecká tvrzení.

Věda se v posledních desetiletích zaměřovala na mimozemské zkoumání, včetně stop života na jiných planetách, například na Marsu, či technologické stopy, například radiové signály s původem mimo Zemi, nastiňují odborníci. Dodávají, že jde o komplexní, na důkazech založený a náročný výzkum, který propojuje vědce napříč obory a státy.

"To samé by mělo platit pro zkoumání pozorování UAP," nabádají oba vědci. Konstatují, že pokud chceme pochopit, co UAP je, pak do soustředěného úsilí o jeho zkoumání musíme zapojit širokou vědeckou komunitu.

Před mnoha desetiletími přitom nebyl seriózní výzkum UFO nepředstavitelný, upozorňují Kopparapu a Haqq-Misra. Připomínají, že v 60. letech vedlo americké letectvo projekt Modrá kniha, který prověřoval tisíce hlášení UFO z předchozích let.

V roce 1968 ale na popud letectva vznikla zpráva Coloradské univerzity, která probíhající výzkum UFO přezkoumala a deklarovala, že "studium UFO nepřineslo nic...co by přispělo k vědeckému poznání", uvádějí autoři komentáře. Dodávají, že krátce na to byl projekt Modrá kniha zastaven, aniž by došlo k objasnění zhruba 700 z více než 12 tisíc případů.  

Věda nemůže krčit rameny

Navzdory tomu renomovaní vědci jako astronom Carl Sagan, fyzik James McDonald a astronom Allen Hynek soudí, že UAP je třeba vědecky zkoumat, poukazují oba experti. Připomínají, že právě člen americké akademie věd McDonald provedl pečlivou analýzu několika případů, které projekt Modrá kniha označil za "nevysvětlitelné".  

McDonald představil svůj postup - rozsáhlé rozhovory se svědky, detailní zkoumání jejich pozorování, prověřování radaru a dalších technologií, které by se mohly použít při pozorování - na symposiu Americké asociace pro vědecký pokrok v roce 1969, vysvětlují Kopparapu a Haqq-Misra. Zdůrazňují, že spoléhal na výzkum založený na důkazech a prověření všech dostupných dat, namísto jejich selektivního výběru, přičemž dospěl k závěru, že zpráva Coloradské univerzity byla v mnoha směrech zaujatá a povrchní.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Nežádá si případ UFO...od vědy víc než pouhé pokrčení rameny?" citují autoři komentáře McDonalda. Apelují, aby stávající otázka ohledně UAP byla rámována velkou mírou aktivního zkoumání, které bude zahrnovat experty z oborů jako je astronomie, meteorologie a fyzika, stejně jako pracovníky obeznámené s vojenskými letouny, dálkovým průzkumem a satelitním pozorováním. 

Účastníci musí být obezřetní vůči jakémukoliv zkratkovitému vysvětlení a za primární cíl si vytýčit sběr dat, například vizuálních, infračervených, radarových a dalších pozorování, která nám nakonec umožní odvodit, čím UAP jsou, uvádějí Kopparapu a Haqq-Misra. Věří, že takový přístup a spoléhání se na tvrdou vědu a recenzní řízení by výrazně odstranil tabu ze standardní vědy.  

Bez rozsáhlých a důvěryhodných dat získaných standardní vědou bude výzkum UAP vždy považován za podivnou disciplínu, přiznávají autoři komentáře. Domnívají se však, že při systematickém shromažďování dat a jejich celkovému zpřístupnění lze uplatnit vědeckou přísnost vůči tomu, co je pozorováno a zdokumentováno. "Nakonec pochopení UAP je vědecký problém. Měli bychom k němu tak přistupovat," apelují oba experti.

Témata: EZ

Berní úřad má podle ministerstva dát Kongresu Trumpova přiznání

30.07.2021 21:21 Americké ministerstvo spravedlnosti dnes nařídilo daňovému úřadu IRS, aby poskytl jednomu z výborů…

S novým rozmachem epidemie v USA ožívají spory kolem nošení roušek

30.07.2021 20:41 Spojené státy zažívají novou vlnu epidemie covidu-19 a s ní také nové kolo vyhrocených sporů kolem…

Trump podle poznámek exnáměstka chtěl, aby ministerstvo zpochybnilo jeho…

30.07.2021 19:03 Vedení jednoho z výborů americké Sněmovny reprezentantů dnes zveřejnilo nové materiály dokládající…

Počet mrtvých s covidem překonal 4,2 milionu, tempo opět zrychlilo

30.07.2021 15:01 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě v úterý podle údajů serveru…

Bývalého amerického kardinála McCarricka obžalovali ze zneužívání

29.07.2021 21:41 Bývalý americký kardinál Theodore McCarrick, který byl v roce 2019 po četných obviněních ze…

RB OSN prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice

29.07.2021 21:34 Rada bezpečnosti OSN dnes o rok prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice a další…

Vláda USA nastínila způsoby, kterými chce potlačovat migraci ze střední…

29.07.2021 17:07 Vláda Spojených států představila sadu obecných cílů, jejichž plnění by mohlo zmírnit příliv…

Aljaškou otřáslo zemětřesení, úřady varují před cunami

29.07.2021 09:43 Americké úřady dnes vydaly varování před vlnou cunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné…

Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro…

28.07.2021 21:23 Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže…

New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné…

28.07.2021 19:45 Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového…

Související:

Právě se děje