Zvrácení Legionáři Kristovi. Oběti zneužívání pobouřila vyšetřovací zpráva

Oběti sexuálního zneužívání knězi mexického katolického řádu Legionáři Kristovi ostře kritizují vnitřní zprávu, kterou ultrakonzervativní řád vydal o víkendu. Mimo jiné z ní vyplynulo, že nejméně 60 nezletilých zneužil i sám zakladatel Legionářů Kristových, Marcial Maciel. Podle obětí však zpráva není úplná a nepřipisuje zodpovědnost těm, kdo zločiny a týrání tajili, píše agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Církev
doporučujeme

V dokumentu podle nich také chybí jména některých obětí. "Je to malá zpráva. Nevíme, na jakých základech je stavěna. Nevíme, odkud ta čísla vzali, ani jak probíhalo vyšetřování," vytýká televizní moderátorka Ana Lucía Salazarová. Šestatřicetiletá žena uvedla, že ji kněží z řádu zneužil jako osmiletou, když chodila do školy v Cancúnu.

Zpráva podle Salazarové nemá dostatečnou výpovědní hodnotu, protože pouze Macielových obětí bylo přes 120 a nejmenuje ty, kteří se na zneužívání podíleli nebo násilníky chránili.

Podle dokumentu, jež řád vydal v sobotu, mělo v uplynulých 80 letech 33 kněží na svědomí 175 zneužití dětí, přičemž Maciel byl zodpovědný za 60 z nich. V dokumentu chybí případy zneužití ze strany seminaristů, poznamenává AP. Naopak je v něm popsáno, jak se oběti často později sami dopouštěli týrání.

Kromě obětí dokument kritizovali i někteří příslušníci řádu. "Zpráva vyšla pozdě, neúplná a s podezřením, že neříká všechno," uvedl arcibiskup Rogelio Cabrera z Monterrey na severovýchodě Mexika.

"Snaží se pouze očistit jméno řádu. Ale nefunguje to," dodává Salazarová.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Den D začal. Senát dnes rozhodne o osudu Trumpa

21.01.2020 21:19 Debatou o organizaci a pravidlech jednání začal dnes v Senátu amerického Kongresu proces soudní…

Záhadný čínský koronavirus se dostal do USA. Na Evropu padá strach

21.01.2020 20:39 U cestujícího z Číny byl v Seattlu na západě Spojených států diagnostikován nový typ koronaviru,…

Američané jsou v názorech na impeachment rozděleni

21.01.2020 19:06 Rozdělení americké společnosti v názorech na ústavní žalobu prezidenta Donalda Trumpa ukázal…

Trumpovi jde o život. Íránský politik vypsal odměnu za zabití prezidenta…

21.01.2020 17:04 Aktualizováno Íránský zákonodárce dnes oznámil, že vypisuje odměnu v podobě tří milionů dolarů (67,9 milionu Kč)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama