Kdo riskuje druhou vlnu epidemie? Analýza ukazuje na několik zemí

Státy, které čelí vážnému nárůstu nakažených, mají méně přísná omezení. Výzkumníci do nové analýzy zahrnuli 45 zemí, zkoumali přitom míru restrikcí a velikost týdenního nárůstu či úbytku nakažených oproti minulému týdnu. Největší týdenní růst nakažených má z evropských států Německo.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Analýza deníku The Guardian ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou ukázala, že země s nejméně přísnými omezeními zaznamenávají největší nárůst nakažených. Patří mezi ně i Německo a Švýcarsko. Ty jsou mezi zeměmi, které mají nejpravděpodobnější vyhlídku na druhou vlnu infekce.

Odborníci varují před druhou vlnou a Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila v neděli rekordní nárůst případů onemocnění. Země však čelí také tvrdé hospodářské realitě, proto otevírají své ekonomiky.

Uvolnění omezení a počet nakažených stoupá

Mezi země, které spadají podle indexu Oxfordské univerzity do kategorie s uvolněnými opatřeními, patří i Německo a Švýcarsko. V Německu vyskočilo reprodukční číslo tento týden téměř na hodnotu tři. Týdenní nárůst je v Německu 36,7 % oproti týdnu předchozímu a index přísnosti opatření má na padesáti. Švýcarsko má týdenní nárůst o 15,1 %, ale index přísnosti má nižší (38,9). Švýcarsko je tedy méně přísné v nařízeních omezujících šíření koronaviru.

Zatímco v Německu i Švýcarsku je počet případů nemoci poměrně malý, Saudská Arábie a Írán po uvolnění některých opatření zažívají druhé vlny nákazy. Írán uvolnil opatření v průběhu května a již tehdy došlo na druhý vrchol. Podle posledních čísel je v Íránu nakaženo téměř 210 000 lidí a týdenní přírůstky jsou 6,6 %. Saudská Arábie má nakažených přes 164 000 lidí a týdenní nárůst je 0,3 %.

Index přísnosti klesl i v USA, protože několik guvernérů uvolnilo opatření. USA zaznamenává týdenní zvýšení počtu nakažených o 24,6 % a celkový počet lidí s koronavirem činil v době analýzy 2 347 022.

„Země, které byly zasaženy dříve a dokázaly zamezit šíření, se také rychleji dostaly z naprostého uzamčení,“ sdělil vedoucí výzkumu sledování odezvy ke koronaviru Thomas Hale. „Jak ukazuje náš kontrolní seznam, mnoho zemí se nyní otevírá, aniž by splnily podmínky doporučené WHO,“ dodal.

K těmto pěti státům patří i Ukrajina, Bangladéš, Francie, Švédsko a Indonésie.

Uvolnění omezení a úbytek nakažených

Pozitivní je, že některé země s mírnými opatřeními mají postupný úbytek případů. Zahrnuty jsou zejména státy, které přijaly tvrdá opatření na začátku nákazy. Patří mezi ně Itálie, Španělsko nebo Nizozemsko. Patří k nim ale i Bělorusko, které opatření tak tvrdá nemělo.

Itálie a Španělsko, jenž dohromady zaznamenaly téměř půl milionu případů a přes šedesát tisíc úmrtí, mají pokles výskytu nových případů téměř o čtvrtinu, a to i přes výrazné uvolnění restrikcí. Navzdory tomu je odborníci varují, aby zůstali opatrní. „Zmírnění omezení může být bezpečné za předpokladu, že výskyt infekce byl snížen na velmi nízké úrovně,“ uvedl profesor z londýnské Školy hygieny a tropické medicíny Martin McKee.

Další státy, které zaznamenávají úbytek, jsou: Turecko, Belgie, Kanada, Polsko, Pákistán, Spojené arabské emiráty, Singapur, Nizozemsko.

Stálá omezení, ale počet nakažených narůstá

Mezi 45 posuzovanými státy se vyskytuje sedm, které mají přísná omezení, ale počet nakažených stále stoupá. V této skupině je například Brazílie. Ta má druhý nejvyšší počet nakažených, přes 1 145 000 případů. Ke státům s tvrdými opatřeními patří Brazílie díky tomu, že někteří guvernéři států zachovali přísná opatření, přestože prezident Jair Bolsonaro je k opatřením opatrný. K nějakým uvolněním ale přeci jen došlo a Brazílie má týdenní nárůst 17,5 %.

Z evropských zemí je v této kategorii Portugalsko. Tam se počet nakažených blíží čtyřiceti tisícům a nárůst je o více než 21 % vyšší než předchozí měsíc.

Do této kategorie patří i Dominikánská republika, Chile, Indie, JAR a Egypt.

Opatrní i přes úbytek případů

Některé státy, jako Rusko nebo Mexiko, jsou stále stejně opatrné a je vidět, že se to vyplácí. Například britské skóre přísnosti (73) doprovází úbytek případů oproti minulému týdnu o 11,4 %. Také Irsko se drží celý červen podobných omezení a týdenní úbytek je 44,4 %.

Dále je stejně opatrný i Afghánistán.

Tvrdá omezení a úbytek

Několik zemí si drží opravdu přísná omezení a jejich taktika se vyplácí. Nové přírůstky třeba v Peru jsou o 41,3 % nižší oproti předchozímu týdnu.

Do této kategorie patří i Katar a Ekvádor.

Tvrdá omezení a nárůst

Znepokojující je, že existuje devět zemí, která mají velmi přísná omezení, ale počet nakažených stále roste. Je to například Irák, který má týdenní nárůst 28,6 % a celkově přes 34 000 případů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na výsadkové lodi U.S.S. Bonhomme Richard vypukl požár

12.07.2020 23:37 Na jedné z lodí amerického vojenského námořnictva zakotvených na základně v kalifornském San Diegu…

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 21:53 Aktualizováno Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy